Quiz. Narzędzia budowlane – czy je rozpoznasz? Zastosowanie niektórych może zaskoczyć

2022-11-15 11:00
Narzędzia
Autor: Getty Images Narzędzia budowlane - co o nich wiesz?

Bez narzędzi budowlanych człowiek nie byłby w stanie wykonać wielu prac na budowie, albo wymagałyby one znacznie więcej wysiłku, nie mówiąc o niedokładności. Oto 10 prostych narzędzi budowlanych, które wydały nam się dość intrygujące. Pod quizem wyjaśniamy do czego te narzędzia budowlane służą.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Narzędzia budowlane
Autor: GettyImages

Wyjaśniamy do czego służą te narzędzia budowlane - nie czytaj zanim nie rozwiążesz naszego quizu!

Łata murarska to nic innego jak długa listwa z poziomnicą. Tym narzędziem budowlanym można sprawdzić czy wylewki lub tynki są równo ułożone, ale także wyrównać płaszczyzny budowlane na całej długości łaty.

Strug to narzędzie budowlane służące do obróbki drewna. W korpusie osadzony jest stalowy nóż, którym wyrównywane są krawędzie i płaszczyzny desek.

Giętarka łożyskowana do drutu jak sama nazwa wskazuje jest narzędziem budowlanym przeznaczonym do gięcia prętów zbrojeniowych.

Poduszka montażowa służy do unoszenia ciężkich elementów przy ich poziomowaniu, np. przy osadzaniu okien lub drzwi, poziomowaniu mebli, lodówek lub pralek.

Klucz do wiązania drutu zbrojeniowego, inaczej hak zbrojarski przeznaczony jest do skręcania drutu wiązałkowego podczas łączenia prętów zbrojeniowych.

Wykrojnik do płyt gipsowych to narzędzie budowlane przeznaczone do wycinania centrycznych otworów w płytach gipsowo-kartonowych.

Kielnia do betonu komórkowego służy do nakładania i rozprowadzania zaprawy na bloczkach betonu komórkowego. Specjalna budowa w kształcie czerpaka pozwala na nabieranie odpowiedniej ilości zaprawy, a krawędź wyposażona w zęby umożliwia równomierne rozprowadzanie masy na bloczkach.

Zdzierak budowlany to proste narzędzie budowlane, które jest przeznaczone do oczyszczania malowanych ścian, usuwania starych tynków, wyrównywania powierzchni, likwidowania nierówności podczas prac tynkarskich i wykończeniowych.

Obcinak do rur – nazwa wyjaśnia wszystko. Dodamy tylko, że za pomocą tego narzędzia budowlanego można ciąć rury miedziane, aluminiowe oraz plastikowe.

Kleszcze do gięcia blachy to narzędzie budowlane, którym posługują się dekarze chcąc ręcznie kształtować blachy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości sklepu toya24.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej