Przyrządy pomiarowe - lasery krzyżowe i dalmierze. Jak mierzyć precyzyjnie?

2021-02-12 8:29
pomiarowe urządzenie laserowe
Autor: gettyimages Urządzenia laserowe są najdokładniejsze, uniwersalne i łatwe w użyciu

Specjalistyczne przyrządy pomiarowe, umożliwiają wykonanie prac z dokładnością do milimetra. Jak precyzyjnie mierzyć dalmierzem i wyznaczać linie lub punkty laserem krzyżowym? Dowiedz się, jak w praktyce wykorzystać wszystkie funkcje i możliwości nowoczesnych przyrządów pomiarowych.

Spis treści

 1. Przyrządy pomiarowe z wykorzystaniem lasera
 2. Dalmierz laserowy czyli precyzyjny pomiar odległości
 3. Jak mierzyć dalmierzem laserowym?
 4. Urządzenia pomiarowe precyzyjne w wyznaczaniu linii i punktów
 5. Jak działa laser krzyżowy?
 6. Włąściwa konserwacja urządzeń pomiarowych

Przyrządy pomiarowe z wykorzystaniem lasera

Przyrządy pomiarowe z wykorzystaniem lasera, to prawdziwie rewolucyjne urządzenia. Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze do niedawna do pomiarów, zarówno krótkich jaki i długich dystansów, wykorzystywano wyłącznie taśmy pomiarowe, gdzie błąd powstaje zawsze wtedy, gdy powierzchnia nie jest idealnie równa. Precyzja pomiarów jaką uzyskuje się poprzez wykorzystanie wiązki laserowej w dalmierzach czy niwelatorach laserowych jest nieporównywalna z tradycyjnymi taśmami. Niestety im większa dokładność, tym większe koszty zakupu urządzeń pomiarowych. Mimo to często warto zainwestować, gdyż im dokładniejsze pomiary, tym mniej przykrych niespodzianek w trakcie pracy.

Ważne

Każdy producent, który ma w ofercie zaawansowane technologicznie cyfrowe i laserowe urządzenia pomiarowe, powinien dysponować centrum kalibracji urządzeń laserowych. Proces kalibracji polega na dokładnym sprawdzeniu urządzeń pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, a następnie ocenie stopnia odchylenia lasera od wzorca, czyli precyzyjnej kalibracji wszystkich elementów urządzenia. Wnikliwa procedura przeprowadzana jest przez wyspecjalizowany personel na precyzyjnej aparaturze kontrolno-diagnostycznej.

Dalmierz laserowy czyli precyzyjny pomiar odległości

Dalmierz laserowy należy do najczęściej wykorzystywanych urządzeń w geodezji i budownictwie. To narzędzie służące do pomiaru odległości, ale nie tylko. Dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu, na podstawie kilku pomiarów, urządzenie może obliczać pole powierzchni i objętość. Bardziej zaawansowane modele wykorzystają twierdzenie Pitagorasa. Dalmierze wyposażone są w czytelne wyświetlacze, z których można szybko odczytać zrealizowany pomiar. Większość profesjonalnych modeli ma wbudowaną funkcję pamięci, dzięki czemu można zapisać kolejne wyniki. To niezwykle przydatna opcja np. podczas zbierania większej ilości danych do wykonania obliczeń lub porównania. Niewątpliwą zaletą dalmierza jest jego wielkość. Zazwyczaj jest to urządzenie o niewielkich wymiarach, z powodzeniem można je schować do kieszeni.

Jak mierzyć dalmierzem laserowym?

 • Dokonujemy wyboru jednostek pomiaru (metry, stopy lub cale), za pomocą których dalmierz będzie przeliczał wyniki.
 • Nakierowujemy plamkę lasera na cel i naciskamy przycisk aktywacji. Zmierzona odległość jest widoczna w głównej linii wyświetlacza.
 • Jeżeli chcemy aby dalmierz wyliczył powierzchnię, przełączamy go w tryb pomiaru powierzchni i nakierowujemy plamkę lasera na pierwszy cel np. ściana pokoju, po czym naciskamy przycisk pomiaru. Następnie kierujemy wiązkę na drugi cel (ściana prostopadła) i ponownie naciskamy przycisk pomiaru. W linii głównej zostanie wyświetlona powierzchnia w m2 natomiast w kolejnych liniach długości poszczególnych ścian.
 • Kiedy chcemy zmierzyć kubaturę pomieszczenia wprowadzamy dalmierz w tryb pomiaru kubatury. Kierujemy laser i mierzymy kolejno pierwszą ścianę, ścianę prostopadłą oraz wysokość od podłogi do sufitu. Dalmierz automatycznie obliczy pojemność pomieszczenia. W linii głównej zostanie wyświetlona kubatura w m3 natomiast w kolejnych liniach długości poszczególnych ścian oraz wysokość.
Ważne

Powszechnym błędem jest zbyt szybkie używanie dalmierza po zmianie temperatury otoczenia. Nagły przeskok z chłodu do ciepłego pomieszczenia może wpłynąć na prawidłowość uzyskiwanych wyników.

narzedzia PRO
Autor: PRO Każdy producent, który ma w ofercie zaawansowane technologicznie cyfrowe i laserowe urządzenia pomiarowe, powinien dysponować centrum kalibracji urządzeń laserowych

Urządzenia pomiarowe precyzyjne w wyznaczaniu linii i punktów

Automatyczne lasery samopoziomujące krzyżowe liniowe i wieloliniowe to urządzenia, które usprawnią wykonywanie wielu prac budowlanych. Dzięki laserowi krzyżowemu można otrzymać idealnie pionową i poziomą linię na płaszczyźnie przy której chcemy pracować. Uzyskujemy w ten sposób możliwość pracy bez trzymania poziomnicy w rękach, co jest bardzo użyteczne. Poziomnic laserowych używa się do wyznaczania płaszczyzn pionowych i poziomych, kątów prostych, ale również po zablokowaniu kompensatora skośnych linii. W porównaniu do tradycyjnej wodnej poziomnicy, laserowa jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu i o wiele bardziej dokładna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów tych urządzeń. Często sprzedawane są w zestawach ze statywem, tyczką czy detektorem.

Jak działa laser krzyżowy?

 • Przed przystąpieniem do pomiaru należy przymocować urządzenie do powierzchni za pomocą specjalnych uchwytów lub ustawić je na statywie.
 • Następnie włączamy urządzenie, które od razu emituje widzianą gołym okiem wiązkę laserową.
 • Urządzenie wyznacza punkt lub dwie linie w pionie i w poziomie, które łączą się pod kątem prostym. Dzięki temu możemy wyznaczyć odpowiedni poziom lub konkretny punkt.
 • Wyznaczone poziomy, piony lub punkt możemy zaznaczyć na ścianie taśmą malarską.

Włąściwa konserwacja urządzeń pomiarowych

O urządzenia laserowe należy dbać. Brak regularnej konserwacji może spowodować, że urządzenia stracą swoje właściwości. Po zakończeniu pomiarów należy osuszyć i oczyścić przyrząd miękkim materiałem, następnie zapakować do odpowiedniego pokrowca tak, by emiter wiązki laserowej nie został uszkodzony. Nie powinno się narażać urządzenia pomiarowe na wstrząsy lub upadki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej