Powerbanki zamiast spalinowych generatorów prądu - pierwsze testy na budowach

2021-08-16 11:09
powerbanki
Autor: Budimex Powerbanki zastępują na budowach spalinowe generatory prądu

Powerbanki zastępują spalinowe generatory prądu. Ich wykorzystanie to krok w stronę bezemisyjnych technologii budowlanych. Powerbanki na budowach testuje Budimex S.A. w ramach współpracy z niemiecko-fińskim start-up’em Instagrid GmbH, produkującym przenośne baterie do zasilania sprzętu budowlanego.

Powerbanki zmniejszają emisję CO2

Przenośne baterie Instagrid (czyli te testowane przez Budimex) zmogą zasilać narzędzia budowlane, takie jak m.in. wiertaki czy spawarki. Działają w każdych warunkach pogodowych w zakresie temperatur od -20 do 45°C i są wodoodporne. Powerbanki nie produkują spalin, co ułatwia pracę w mniej wentylowanych pomieszczeniach, nie występuje zanieczyszczanie powietrza. Baterie nie powodują również hałasu oraz drgań, są znacznie poręczniejsze pod względem transportu niż generatory prądu (agregaty prądotwórcze).

Producent podaje, że według testów, regularne korzystanie z takich powerbanków w ciągu trzech lat obniży koszt zasilania o 35%, zaoszczędzi 250 godzin potrzebnych do obsługi sprzętu. Zastąpienie powerbankiem generatora spalinowego powstrzymuje dostanie się do atmosfery 3 ton CO2.

Redukcja emisji CO2 jest jednym z priorytetów obecnej polityki zrównoważonego rozwoju Budimeksu. Nowe urządzenie nie tylko redukuje emisję CO2, ale także obniża hałas i jest znacznie poręczniejsze pod względem transportu – mówi Cezary Mączka – Członek Zarządu Budimex odpowiedzialny m.in. za innowacje w Grupie Budimex.

powerbank na budowie
Autor: Budimex Budimex testuje na budowach powerbanki. Technologia sprzyja obniżeniu emisji CO2

Powerbanki sprawdzają się na budowach

Powerbank o parametrach 230V / 3,6 KW zapewnia do 2 kWh energii w ciągu dnia pracy, waży mniej niż 15 kg i jest bardzo prosty w obsłudze. Deklarowany czas niezbędny do pełnego naładowania baterii wynosi jedynie 3h. Instagrid wyposażony jest również w:

  • nadajnik GPS, umożliwiający łatwą lokalizację urządzenia,
  • system zdalnego monitorowania jego stanu,
  • zdalną blokadę, którą można włączyć w przypadku kradzieży.

Jeden powerbank wystarcza na całodzienną pracę wysokonapięciowego urządzenia budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej