Młotek. Rodzaje młotków używanych w budownictwie

2019-05-28 11:46
młotek ślusarski
Autor: Kalbar Młotek ślusarski to najpopularniejszy rodzaj młotka

Motek to najstarsze narzędzie, przecież ręka człowieka pierwotnego wyposażona w kamień to bez wątpienia prototyp późniejszego młotka. Budowa młotka jest niezwykle prosta – obuch i trzonek. Wraz z wyodrębnianiem się różnych zawodów, w których młotek okazał się przydatny, zaczął on przybierać rożne kształty i wielkości, a o specjalizacji młotka decyduje obuch. Dowiedz się, jakie rodzaje młotków są używane w budownictwie i jakie są ich przykładowe ceny.

Zasada działania młotka opiera się energii kinetycznej ciężkiego obucha, która jest przekazywana dalej podczas uderzenia. Im obuch jest większy i cięższy a siła zamachu większa, tym mocniejsze jest uderzenie. Wiadomo jednak, że nie zawsze uderzenie ma być duże, od niektórych młotków wymaga się też dodatkowej przydatności, a obuchy są wykonywane z takich materiałów by nie niszczyły uderzanych obiektów. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do ergonomii narzędzi budowlanych, w stosunku do młotków również. Nad kształtem i wagą obuchów oraz kształtem, grubością i długością trzonków, by jak najwygodniej i efektywnie się ich używało, pracują sztaby ekspertów. Szukaj młotka do konkretnych zadań, weź go do ręki, czy „dobrze leży”. Nowoczesne materiały, z których wykonywane są obuchy i trzonki mają też tę właściwość, że tłumią drgania i tzw. podbijanie.

Młotek tradycyjny, czyli młotek ślusarski

Za uniwersalny model młotka uchodzi tzw. młotek ślusarski. Ma obuch ze stali narzędziowej lub węglowej, na jednym z końców lekko ścięty. Trzonek jest najczęściej drewniany. Młotki ślusarskie rożni wielkość, czyli masa obucha – ciężar młotków wynosi od 15 dkg do młotów 20-kilogramowych.
Ceny młotków ślusarskich zaczynają się od kilku zł. Za kompozytowy młotek ślusarski o wadze 2 kg trzeba zapłacić ponad 300 zł.

Młotek murarski
Autor: Kalbar Kształ obucha młotka murarskiego jest dostosowany do specyfiki pracy murarza

Młotek murarski

Młotek murarski wyróżnia obuch o jednej końcówce tradycyjnej i drugiej mocno spłaszczonej. Taki kształt obucha sprawia, że młotek przydaje się przybijania, zbijania tynku, łamania, przecinania i łupania cegieł. W tym modelu młotka są zastosowane również trzonki z tworzywa sztucznego, które dzięki właściwościom antypoślizgowym zapewnia wygodniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z narzędzia.
Ceny młotków murarskich wynoszą od kilkunastu do ponad 100 zł.

Można kupić młotek stalowy, do którego można dobrać gumową nakładkę do nałożenia na obuch. Nakładka przyda się do prac budowlanych, gdzie jest ryzyko uszkodzenia materiałów i do kształtowania blach. Ceny nakładek zależą od wielkości, zaczynają się od 10 zł.

Młotek ciesielski

Ma obuch wykonany ze stali, ale zamiast ściętego płaskiego końca wieńczą go dwa zęby (zęby mogą być pokryte warstwą gumy lub tworzywa). Taki kształt obucha służy do wyciągania gwoździ, do kucia i do podważania na zasadzie dźwigni. W górnej części obucha jest wyżłobienie, w którym może znajdować się magnes służący do przytrzymania gwoździa.
Ceny młotków ciesielskich kształtują się od kilkunastu do ponad 100 zł.

Młotek brukarski

Młotek brukarski (kamieniarski) ma pomagać w równym układaniu kostki brukowej, płyt płaskich i krawężników. Kształt i wykończenie obucha jest tak zaprojektowane by nie niszczyć materiału. Takie młotki mają dużą powierzchnię  obuchów, które często są pokryte gumą. Młotki brukarskie mają większą masę obucha i długie, grube trzonki – co zwiększa ich skuteczność podczas robót brukarskich i kamieniarskich. Ceny młotków brukarskich o wadze 2 kg kształtują się na poziomie ok. 100-140 zł.  

Młotek ciesielski
Autor: M. Czechowicz Jedna strona obucha młotka ciesielskiego służy np. do wyciągania gwoździ

Młotek blacharski

Zazwyczaj obuch młotka blacharskiego jest pokryty gumą, wykonany z gumy lub innych tworzyw sztucznych. Ma to zapobiec niszczeniu uderzanych czy kształtowanych materiałów. W ich przypadku ceny również zaczynają się od kilku zł, ale w miarę użycia w nich nowoczesnych technologii rosną. Za młotek blacharski z wymiennymi końcówkami trzeba zapłacić ok. 150 zł.  

Zamiast młotków stalowych można przestawić się na młotki pokryte tworzywem PVC (których obuch wypełniony jest stalowym ścierniwem) lub kompozytowe. Takie młotki zachowują dużą moc uderzenia, ale nie niszczą kruchych czy  delikatnych materiałów. Ceny od ok. 30 zł.

Młotek nie tylko w budownictwie

Fachowcom w innych niż budowlane profesjach, potrzebny jest np. młotek szewski, młotek jubilerski, młotek zegarmistrzowski, młotek sędziowski, młotek turystyczny (do wbijania śledzi namiotu), młotek wspinaczkowy, młotek geologiczny, młotek rzeźbiarski, młotek stolarski, młotek neurologiczny, młotek awaryjny (np. do wybijania szyb). W każdym domu znajdziemy oprócz młotka ślusarskiego również młotek kuchenny, czyli tłuczek do mięsa.

Młotek gumowy
Autor: M. Bykowski Młotek gumowy nie niszczy powierzchni uderzanego materiału i nie przenosi drgań
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej