Klucz szwedzki. Klucz szwedzki a klucz francuski

2021-05-24 15:33
klucz szwedzki
Autor: PROFIX Klucz szwedzki, czyli "żelazna ręka", jest przeznaczony do prac hydraulicznych

Klucz szwedzki to klucz z grupy kluczy nastawnych. Swoją nazwę zawdzięcza Johanowi Petterowi Johanssonowi, Szwedowi, który opatentował swoje narzędzie w roku 1888 i nadał mu przydomek „żelazna ręka”. Jest niezastąpiony w pracach hydraulicznych.

Klucz szwedzki to klucz nastawny

Klucze nastawne – ważna pozycja na rynku narzędzi budowlanych – wśród przez laików najczęściej nazywane są kluczami francuskimi, chociaż występują różne ich wersje. Klasyczna wersja klucza francuskiego (wygląda jak młotek) nie przypomina klucza szwedzkiego (nazywanego też „żabką”) czy angielskiego (z przekładnią ślimakową). Klucze nastawne różnią się nie tylko wyglądem i budową, ale ich zasada działania jest podobna. Silne szczęki, dobry zacisk, monolityczna rękojeść jest dźwignią wzmagającą siłę nacisku. Klucze nastawne wykonywane są ze stali węglowej, stali hartowanej lub stali chromowo-wanadowej. 

Klucze nastawne
Autor: M. Czechowska Klucze typu szwedzkiego są mylone z kluczami z pokrętłem ślimakowym (to ten na dole), których klasyczna nazwa to klucz angielski

Klucz szwedzki ma charakterystyczną rękojeść o konstrukcji szczypiec. Zwiększa siłę nacisku rąk na zasadzie dźwigni prostej. Rozstaw szczęk jest regulowany poprzez wycięcia w jednej z głównych części – zazwyczaj przesuwa się trzpień dolnej szczęki. Mechanizmów rozstawu szczęk jest więcej, producenci wprowadzają różne modyfikacje by np. ułatwić obsługę klucza jedną ręką (m.in. z mechanizmem zapadkowym, zacisk jest wtedy utrzymywany dzięki zastosowaniu mechanizmu sprężynowego). Niektóre modele kluczy szwedzkich mają wyprofilowane szczęki zwiększające precyzję chwytu. Pozycji nastawu może być od kilku do kilkunastu, co może dać rozstaw szczęk od kilku do kilkunastu (nawet do 17) centymetrów. Ząbkowane szczęki ułatwiają trzymanie elementów o przekroju okrągłym, czyli rur.

Klucz szwedzki cena

Kluczy nastawnych, w tym kluczy szwedzkich, jest na rynku sporo. Często ich niska cena i nieznana marka może oznaczać niską jakość i niewygodę użytkowania. Koszt zakupu jest zależny od wielkości narzędzia i innych rozwiązań technicznych i ergonomicznych, a także od marki.

Najtańsze i najmniejsze klucze szwedzkie można kupić w przedziale do 20 zł. Średnia półka oznacza wydatek do ok. 100 zł. Ale są też klucze szwedzkie do dużych średnic rur, za które trzeba zapłacić ponad 300-350 zł – przykładowo, rękojeść takiego klucza szwedzkiego będzie miała wówczas ponad 1m długości, a całość wagę ponad 8 kg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej