Klucz francuski. Zastosowanie i ceny kluczy francuskich

2021-05-24 15:31
Klucz francuski
Autor: PROFIX Klucz francuski jest często mylony z innymi rodzajami kluczy nastawnych

Klucz francuski, nazywany potocznie „francuzem”, przez większość jest mylony z innymi rodzajami kluczy nastawnych. Wynalezienie klucza francuskiego przypisuje się dwóm angielskim inżynierom w połowie XIX w. Do Polski narzędzie trafiło przez Francję, stąd jego nazwa. Jakie zastosowanie ma klucz francuski? Klucz francuski ‒ ceny.

Jak wygląda klucz francuski

Klucz francuski przez niewtajemniczonych mylony jest najczęściej z tzw. kluczem angielskim lub z kluczem szwedzkim. Klucz francuski jest bardzo charakterystyczny, bo swoim wyglądem przypomina młotek. Jest to klucz hydrauliczny typu nastawnego, z dwoma jednakowymi szczękami, ustawionymi do siebie równolegle. Rozstaw szczęk reguluje się za pomocą pokręcanej monolitycznej rękojeści ‒ wewnętrzny gwint rękojeści to śruba połączona ze szczękami, które pod wpływem obrotów tulei przesuwają się, a pomiędzy szczękami zmienia się rozwartość (zakres) klucza.

Klucze francuskie wykonywane są ze stali węglowej, stali hartowanej chromowo-wanadowej. Współcześnie ich rękojeści pokrywa się PVC, co przeciwdziała ślizganiu się dłoni podczas nacisku. 

Klucz francuski – zastosowanie

Klucz francuski powinien być na wyposażeniu warsztatu, nawet tego domowego. Na pewno klucz francuski przyda się  hydraulikowi, gdy trzeba zakręcić lub odkręcić śruby lub nakrętki o dużych średnicach, również o kształcie walca. Im klucz jest większy, tym większa jest jego rozwartość, którą podaje się w milimetrach. Często na kluczu jest podziałka, która umożliwia precyzyjne ustalenie rozstawu szczęk. Najpopularniejsze klucze francuskie mają rozstaw od 25, 35, 45, 55 i 65 mm (podawany jest maksymalny rozstaw szczęk), ale są i większe, o rozstawie do 400 mm. Klasyczne klucze francuskie nie mają blokady nacisku.

Fachowcy twierdzą, że klucze francuskie należą do jednych z bardziej odpornych i wytrzymałych narzędzi budowlanych, co oznacza może nie najmniejszy, ale zazwyczaj jednorazowy wydatek. I właśnie ze względu na koszty dobrze jest dopasować rozmiar klucza francuskiego do potrzeb. 

Klucz francuski cena

Oczywiście cena świadczy często o jakości narzędzia budowlanego, dlatego eksperci polecają kupowanie uznanych marek. Podobnie jest z cenami klucza francuskiego. Te najmniejsze i najtańsze można już kupić za ok. 20-30 zł. Markowe klucze francuskie to koszt około:

  • 25 mm – 57 zł
  • 35 mm – 62 zł
  • 45 mm – 68 zł
  • 55 mm – 75 zł
  • 65 mm – 110 zł

Ceny największych kluczy francuskich mogą sięgać nawet 300 zł. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej