Energooszczędne wózki widłowe

2009-05-29 11:01
Energooszczędne wózki widłowe
Autor: STILL Wózek widłowy RX 70-16/20 z napędem hybrydowym

Wózek STILL został wyposażony w nowoczesny program oszczędzania energii Blue Q. Dzięki temu na redukcję zużycia energii ma wpływ także sam operator.

Firma STILL wprowadziła na rynek nowy typ wózków widłowych z napędem hybrydowym o nazwie RX 70-16/20. Zostały one objęte programem oszczędzania energii Blue Q.
W cyklu roboczym wózek RX 70 potrzebuje jedynie 2 litrów oleju napędowego na godzinę. Powstał z myślą o pracy w ciasnych przestrzeniach i trudnych warunkach panujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jest łatwy w obsłudze, zwrotny i powala na wykonywanie operatorowi nawet najbardziej skomplikowanych zadań wewnątrz obiektu. Zapewnia jednocześnie dobrą widoczność, co potwierdziły specjalne testy przeprowadzone wg procedur Niemieckiego Klubu Samochodowego (ADAC).

Dane techniczne
napęd gazowy i wysokoprężny
paliwo LPG, olej napędowy
zużycie gazu przy 60 cyklach/h [kg/h] 2,2
zużycie oleju napędowego [l/h] 2
redukcja zużycia energii [%] do 10
udźwig [t] 1,6–2

Tryb Blue Q, to koncepcja pozwalająca zaoszczędzić nawet do 20% energii z zachowaniem tej samej wydajności przeładunkowej. Aby go aktywować operator musi jedynie nacisnąć przycisk (jak sugeruje nazwa - niebieski), znajdujący się w kokpicie wózka.
W zależności od wyposażenia i zastosowania, odbiorniki elektryczne zużywają do 35% całkowitego poboru energii. Podstawową zaletą funkcji Blue Q jest inteligentna optymalizacja charakterystyki napędu, polegająca na oszczędności energii w taki sposób, żeby nie wpływała ujemnie na proces pracy.
Tryb pozwala nie tylko na kontrolowanie reakcji wózka podczas jazdy, lecz także na odłączanie urządzeń elektronicznych aktualnie niewykorzystywanych. Włączone przednie reflektory automatycznie kończą pracę przy wybraniu kierunku jazdy do tyłu. Przy dłuższym postoju lub  gdy operator opuszcza wózek, wyłącza się także szperacz, światła do jazdy w dzień, a nawet ogrzewanie.
Mniejsze zużycie energii ma bezpośredni wpływ na trwałość baterii oraz efektywność pracy na jednym jej ładowaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej