Webinar: „Czy beton może być przyjazny dla środowiska?” Obejrzyj nagranie

2022-04-21 21:53
osiedle mieszkaniowe
Autor: CEMEX rynek mieszkań bardziej przyjazny dla kupującego

Zrównoważone podejście do ochrony klimatu i troska o środowisko to najbliższa przyszłość dla branży budowlanej. Na naszych oczach dokonuje się rewolucja podejścia do nowego budownictwa. Nowe materiały i technologie pozwalają wpływać na zmniejszenie śladu węglowego budynków w całym cyklu ich życia oraz przynosić korzyści dla środowiska.

Obejrzyj nagranie webinaru poświęconego innowacyjnym technologiom CEMEX:

  • VERTUA – betony o obniżonym śladzie węglowym
  • PERVIA – ekologiczne, wodoprzepuszczalne nawierzchnie

Podczas spotkania online eksperci zaprezentowali najważniejsze cechy i korzyści ze stosowania tych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, miejskim, biurowym. Uczestnicy spotkania dyskutowali o kierunkach rozwoju zrównoważonego budownictwa. Jak projektować i wykonywać obiekty budowlane, wykorzystując najnowocześniejsze materiały budowlane?

Obejrzyj webinar

Pytania i odpowiedzi

Dodatkowo, przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania uczestników webinaru.

Pytanie: A jak zachowuje się beton podczas wielokrotnego zamarzania?

Nawierzchnie wodoprzepuszczalne PERVIA path są nawierzchniami mrozoodpormymi. Woda z opadów deszczu/śniegu, czy też z roztopów jest transportowana do niższych partii konstrukcji, dlatego nie zagraża jej podczas wielokrotnego zamarzania/odmrażania. Jest to potwierdzone badaniami.

Pytanie: Czy betony Vertua lub Pervia w czasie swojego życia, użytkowania pochłaniają z powietrza zanieczyszczenia/zmniejszają smog?

Betony VERTUA oraz PERVIA nie mają takich właściwości.

Pytanie: Jak Pervię Path powinno się dylatować?

Tak. Nawierzchnię wykonaną z betonów PERVIA path należy dylatować tak samo jak nawierzchnie z betonów posadzkowych czy też z betonów drogowych.

Pytanie: Czy nawierzchnie Pervia wymagają czyszczenia?

Nawierzchnie PERVIA path należy czyścić, ze względu na aspekty estetyczne i funkcjonalne. Konserwacja polega na usuwaniu zanieczyszczeń stałych z nawierzchni, poprzez odkurzenie jej i umycie wodą pod ciśnieniem.

Pytanie: Jakie są właściwości akustyczne nawierzchni?

Właściwości akustycznie nie były badane, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego w celu doprecyzowania kontekstu zapytania.

Pytanie: Jeśli beton pochłonie zanieczyszczenia (gdy zostaną wypełnione pory betonu) - to chyba zmieni się jego przepuszczalność wody (odprowadzenie wody do gruntu)?

Zgadza się. Dlatego bardzo ważną kwestią jest konserwacja nawierzchni polegająca na usuwaniu zanieczyszczeń stałych z nawierzchni, poprzez odkurzenie jej i umycie wodą pod ciśnieniem. Aczkolwiek, zanieczyszczone nawierzchnie również odprowadzają wodę do głębszych warstw konstrukcji, co pokazywaliśmy Państwu podczas webinaru. Zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Pytanie: LEED i BREEAM nie certyfikują produktów a jedynie budynki. Co ma Pan na myśli mówiąc, że produkty posiadają te certyfikaty?

Systemy certyfikacji BREEAM i LEED odnoszą się do budynku, a nie do produktu, mimo że odgrywa on istotną rolę w uzyskaniu ostatecznej liczby punktów. Wszystkie analizowane produkty w ramach projektu mogą przyczynić się do uzyskania punktów, o ile są zgodne z wymaganiami. Dla naszych produktów Vertua i Pervia przygotowaliśmy karty wspierające do zastosowań tych produktów w procesach certyfikacji wielokryterialnej LEED i BREAAM.

Pytanie: Czy potrzebne są jakieś specjalne sposoby pielęgnacji?

Pielęgnację należy rozpocząć niezwłocznie po zakończeniu wbudowywania. Polega ona na przykryciu powierzchni betonu folią lub nałożeniu środka pielęgnacyjnego. Proces pielęgnacji należy kontynuować przez okres minimum 7 dni. W czasie użytkowania nawierzchni pielęgnacja polega na usuwaniu zanieczyszczeń stałych z nawierzchni, poprzez odkurzenie jej i umycie wodą pod ciśnieniem. W okresie zimowym należy unikać skuwania lodu za pomocą ostrych metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić nawierzchnię.

Webinar poprowadzili:
Piotr Cencek Cemex
Piotr Cencek, Product Manager, CEMEX

Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z 11-letnim doświadczeniem pracy w branży materiałów budowlanych. W CEMEX od 2017 roku zajmuje się rozwojem betonowych produktów specjalistycznych, w tym betonami niskoemisyjnymi Vertua oraz specjalistycznych produktów kruszywowych.

Michał Kałużyński, ekspert firmy CEMEX
Michał Kałużyński, Product Manager, CEMEX

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Poznańskiej, z 12-letnim doświadczeniem pracy w branży drogowej. W CEMEX od 2017 roku zajmuje się rozwojem produktów specjalistycznych, w tym nawierzchniami wodoprzepuszczalnymi PERVIA oraz innowacyjnymi posadzkami FIBRON FL.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej