Stropy z prefabrykatów ze sprężonego betonu Strunobeton w mieszkaniówce

2012-02-21 11:52
Stropy z prefabrykatów strunobetonowych i nie tylko -  sprężony beton w mieszkaniówce
Autor: KONBET Lekki strop panelowy SMART

Technologia betonu sprężonego pozwala uzyskać materiał o większej wytrzymałości w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań żelbetowych. Strunobeton używany jest do wyrobu stropów, nadproży, belek, dźwigarów, przęseł oraz innych elementów konstrukcyjnych. Najczęściej spotyka się go w postaci gotowych prefabrykatów.

Strunobeton to beton sprężony, zawierający zbrojenie w postaci drutów lub linek (strun) ze stali wysokogatunkowej, naprężonych przed wylaniem masy betonowej. Na naciągnięte sploty stalowe wylewa się mieszankę betonową o ściśle dobranej recepturze. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości, następuje stopniowe odprężenie strun stalowych, w efekcie czego siły ze splotów przenoszone są na beton.

Przeczytaj koniecznie: Prefabrykaty górą

W konstrukcjach sprężonych w przeciwieństwie do żelbetu rola zbrojenia jest czynna. Zbrojenie poddane naciągowi przekazuje naprężenia na beton poprzez przyczepność (tarcie).

Druga młodość strunobetonu

Tańszy od tradycyjnych rozwiązań oraz odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych, beton sprężony zwraca uwagę wymagających konsumentów, gdyz jego zastosowanie umozliwia uzyskanie produktu o większej wytrzymałości w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań żelbetowych. Strunobeton używany jest do wyrobu stropów,  nadproży, dźwigarów, przęseł oraz innych elementów konstrukcyjnych np.: słupów do budowy sieci elektroenergetycznej. Najczęściej są to gotowe prefabrykaty.

Niższa cena prefabrykatów

– Sposób wytwarzania elementów ze strunobetonu pozwala realizować konstrukcje o dużej rozpiętości, zredukować ugięcia w elementach zginanych, osiągnąć elementy smuklejsze i lżejsze. Zalety te przekładają się na znacznie niższe koszty całościowego wykonania, co jest szczególnie atrakcyjne dla inwestorów – mówi Łukasz Haremza, koordynator ds. planowania i realizacji produkcji wyrobów strunobetonowych z firmy KONBET w Poznaniu.
Oszczędność na budowie sprawdza się, gdy idzie w parze z wysoką jakością. Niższa cena elementów produkowanych w technologii strunobetonu to nie jedyna zaleta. Strunobeton cechuje wysoka odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz zdolność do przenoszenia znacznie większych obciążeń. Dzieje się to za sprawą specyficznej konstrukcji, w której kluczowym elementem jest zbrojenie i beton o wysokiej wytrzymałości.
Poprzez zwiększenie wytrzymałości prefabrykatów, realizowanej za pomocą technologii sprężania, doświadczony projektant łatwo zaplanuje, jak zrównoważyć działające na konstrukcje obciążenia. Natomiast lekkość elementów uzyskana poprzez redukcję masy zużytego w procesie produkcji zbrojenia i betonu, sprawia, że gotowe elementy montuje się szybko i wygodnie.

Zastosowanie strunobetonu na płyty stropowe

Strunobeton znajduje zastosowanie szczególnie w prefabrykacji przekryć dachowych i stropowych. Konstrukcja płyt stropowych produkowanych w technologii z betonu sprężonego oraz użycie specjalnych połączeń „zamków” wyklucza także późniejsze powstawanie rys i tzw. efektu „klawiszowania”. Niewątpliwie strunobetony należą do klasy produktów bezpiecznych i funkcjonalnych. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych rozwiązań, proces produkcji betonu sprężonego może odbywać się tylko w wyspecjalizowanych zakładach, w których ściśle określone procedury oraz stała kontrola jakości gwarantują wysoką klasę wytwarzanych elementów.
Prefabrykaty strunobetonowe pozwalają na realizację projektów o bardzo wysokich wymaganiach technicznych, takie jak np. stropy o dużej rozpiętości, a zarazem niskiej wysokości konstrukcyjnej.

Strunobeton - zastosowanie i rodzaje prefabrykatów

Płyty strunobetonowe znalazły swoje zastosowanie w budownictwie ogólnym. Sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i użyteczności publicznej. Falę popularności strunobetonów wykorzystują firmy produkujące prefabrykaty betonowe, np. firma KONBET – lider systemów stropowych, która w swojej ofercie posiada produkowane w zakładzie w Poznaniu sprężone płyty stropowe SPK,  nadproża sprężone SBN oraz sprężone stropowe belki kratownicowe SBK.
Płyty stropowe strunobetonowe są idealnym przykładem łączenia cech produktów z betonu sprężonego z zaletami elementów prefabrykowanych. Dobrym przykładem takiego połączenia jest Lekki Strop Panelowy SMART. Niższa masa własna uzyskana poprzez redukcję wysokości konstrukcyjnej stropu sprawia, że do zamontowania stropu panelowego typu SMART wystarczy lekki dźwig HDS. Co więcej, układa się go bez użycia zaprawy i stempli.
– Najważniejsza dla inwestorów jest szybkość montażu stropu – zaznacza Łukasz Haremza z firmy KONBET. – SMART w unikalny sposób łączy w sobie istotne cechy kilku systemów stropowych, cechuje się m.in. wysoką dźwiękoszczelnością oraz dużymi rozpiętościami, bo aż do 9 m.

Gładka powierzchnia sufitu

Oprócz oczywistych zalet elementów prefabrykowanych, stropy strunobetonowe cechują się także gładką powierzchnią, która eliminuje konieczność tynkowania dolnej warstwy płyty. Wykorzystać można tutaj architekturę betonu lub zastosować jedynie szpachlowanie, a na łączeniach zastosować siatki przeciwrysowe, podobnie jak w zabudowie GK. Przenoszenie znacznych obciążeń przez elementy tego typu, przy niewielkim własnym ciężarze oraz osiąganie dużej nośności sprawia, że mogą być montowane w każdym rodzaju budynków. Natomiast niższe koszty wykonania stropu owocują przystępną ceną, co cieszy inwestorów.

Inne zalety płyt prefabrykowanych z betonu sprężonego

Stropy z płyt strunobetonowych pozwalają także na dodatkowe możliwości konstrukcyjne, poprzez wysunięcie za podpory, można stworzyć np. klatkę schodową lub balkon. Nie zabierają one również wiele przestrzeni, dzięki niższej wysokości konstrukcyjnej zyskuje się na kubaturze pomieszczenia.
Kluczowe zalety lekkich stropów z płyt strunobetonowych, takich jak SMART, sprawiają, że mogą one skutecznie konkurować ze stropami gęstożebrowymi i monolitycznymi. Efektywnie usprawniają budowę oraz pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy. Bez problemu pozwalają też na łączenie z elementami, które wykonano w innej technologii. Ze względu na swoje zalety – stropy z płyt strunobetonowych skutecznie wypierają inne rozwiązania stropowe, np. kosztowne stropy typu Filigran.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej