Strop prefabrykowany DZ-3

2008-03-17 9:46

Stropy DZ-3 (belkowo-pustakowy) wykonywane są w technologii monolitycznej. Znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej. Na strop składają się prefabrykowane belki żelbetowe (o rozstawie osiowym 60 cm), pustaki betonowe oraz górna płyta betonowa (podłoże podłogi).

Stropy tego typu mniej "klawiszują" w porównaniu do dawnych stropów DSM, co wynika z zastosowania górnej płyty betonowej, związanej z belkami przez wystające strzemiona w górnej powierzchni belek. Umożliwiają ułożenie zbrojenia płyty górnej poprzecznie do belek, co znacznie usztywnia budynek oraz zwiększa wytrzymałość stropu na obciążenia użytkowe. Przegrody belkowo-pustakowe można stosować przy dużej rozpiętości.

Charakterystyka stropu DZ:

  • rozpiętość modularna wynosi 2,4–6,0 m ze zmianą (rozpiętości) co 30 cm
  • wysokość konstrukcyjna - 0,23 m
  • grubość płyty nadbetonu - 0,03 m
  • wysokość belki prefabrykowanej - 0,20 m
  • wysokość pustaka - 0,20 m

Belki stropowe wykonuje się z wibrowanego betonu C12/15 (B15), dolne zbrojenie główne - ze stali klasy A-III 34GS, zbrojenie górne montażowe ze stali klasy A-0 i średnicy 4,5–10 mm. Głębokość oparcia belek na podporze nie może być mniejsza niż 8 cm, belki powinny być zakotwione w wieńcu.

Strop DZ-3 o rozpiętości modularnej 4,20 m w czasie montażu i dojrzewania betonu musi być podpierany w środku rozpiętości na poziomych poprzecznicach. Przy projektowaniu stropu dla typowych obciążeń nie trzeba obliczać obciążeń dla belek - korzysta się wówczas z gotowych tablic. Belki stropowe są obliczane i konstruowane jako swobodnie podparte. Dopuszczalne obciążenie użytkowe stropu wynosi - 3,25 kN/m2; 3,75 kN/m2; 4,50 kN/m2. Ten rodzaj stropu nie może być stosowany przy obciążeniach dynamicznych. Obliczenia statyczne stropów DZ wykonuje się zgodnie z normą PN-B-03264:2002.

W stropie o rozpiętości modularnej 4,80 m należy wykonać jedno żebro rozdzielcze, a przy większej rozpiętości - dwa lub trzy żebra. Żebro rozdzielcze wykonane jest jako kształtka prefabrykowana szerokości 0,15 m i wysokości równej pustakowi. Zbrojenie żebra wykonuje się z dwóch prętów o średnicy nie mniejszej niż przekrój zbrojenia głównego belki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej