Strop gęstożebrowy CERAM 45B

2008-02-20 15:15

Żeber rozdzielczych w stropie można nie wykonywać, gdy obciążenie użytkowe stropu jest nie większe niż 2,0 kN/m2, a grubość płytki międzyżebrowej w najcieńszym miejscu jest nie mniejsza niż 1/10 rozstawu żeber i nie mniejsza niż 30 mm, względnie obciążenie użytkowe jest mniejsze niż 3,0 kN/m2 a płytka o grubości jak wyżej zbrojona jest poprzecznie. W stropach z wypełnieniem sztywnym bez płytki górnej żebra rozdzielcze zaleca się dawać już przy rozpiętości przekraczającej 4,0 m.

Charakterystyka ogólna stropu i przeznaczenie  

Strop CERAM 45B jest gęstożebrowym monolitycznym stropem o konstrukcji ceramiczno-żelbetowej wykonywanym na budowie z gotowych elementów tj. belek stalowo-ceramicznych i pustaków ceramicznych. Do jego wykonania stosowane są pustaki ceramiczne o wysokości 20 cm zalane betonem C12/15 o grubości 3 cm stanowiącym górną płytę stropową gdzie całkowita wysokość konstrukcyjna stropu wynosi 23 cm. Belki stropowe mają długość 2,37-5,97 m ze stopniowaniem co 0,3 m ułożone w rozstawie 45 cm. Stropy mają zastosowanie w obiektach budownictwa ogólnego o dopuszczalnych granicznych obciążeniach stropu.

 

 

 

 

Rodzaje obciążenia

Wartość obciążenia [kPa]

Obciążenie charakterystyczne, w tym:
ciężar własny
obciążenie zewnętrzne

3,08
3,70

        6,78

Część długotrwała obciążenia charakterystycznego, w tym:
ciężar własny
obciążenie zewnętrzne

3,08
2,70

5,78

Obciążenie obliczeniowe, w tym:
ciężar własny
obciążenie zewnętrzne

3,38
4,76

8,14

Zużycie materiałów na 1 m2 stropu:

Beton m3

Belka stropowa mb

Pustaki ceramiczne szt.

0,07

2,22

11,1


Wymagania techniczne dla stropów CERAM-45B, wymiary:

Osiowy rozstaw belek
(cm)

Wysokość konstrukcji stropu
(cm)

Grubość płyty
nadbetonu
(cm)

Wymiary pustaków

Rozpiętość modularna
stropu
(m)

wysokość
(cm)

szerokość
(cm)

długość
(cm)

45

23

3

20

37

20

2,37 do 5,97 m
ze stopniowaniem co 0,3 m

 

Belki prefabrykowane typu CERAM stanowią żebro konstrukcyjne stropu i składają się z:

 

  • dolnego pasa złożonego z kształtek ceramicznych szerokości 12 cm, wysokości 4 cm

  • zbrojenia złożonego z trzech prętów stalowych (2 pręty w pasie dolnym i 1 pręt w pasie górnym) oraz strzemion ze stali 4,5 mm ułożonych w formie kratownicy o przekroju trójkątnym, łączących zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym; przy rozpiętości stropu powyżej 4,2 m dolna strefa rozciągania w belkach typu CERAM-45, wzmocniona jest dodatkowo jednym lub dwoma prętami stalowymi w celu uzyskania dopuszczalnego całkowitego obciążenia dla zakładanej rozpiętości stropu;
  • masa metra belki wynosi 12,30-14,08 kg. Symbole, długości belek i liczbę podparć podano w tabeli

 

Belki należy składować na podłożu wyrównanym na dwóch podkładkach grubości min. 8 cm rozmieszczonych w odległości ok. 1/5 długości (rozpiętości) od jej końców. Następne warstwy belek układać na przekładkach grubości min. 4 cm rozkładanych w pionie nad przekładką dolną. W stosie powinny być ułożone belki jednakowej długości. Na placu budowy na wysokość do 5 warstw (w transporcie również 5 warstw). Belki podnosi się za pomocą kółek zaczepionych w węzłach pasa górnego w odległości 1/5 rozpiętości od końców belek. Niedopuszczalne jest podnoszenie belek za pręt górny pomiędzy węzłami. 

Górna część żebra i płytę betonuje się po ułożeniu belek i pustaków ceramicznych betonem klasy C12/15 (B15) z cementu portlandzkiego marki 35 i kruszywa klasy co najmniej 17, o frakcji nie większej niż 10 mm.
Składowanie belek i pustaków: Belki CERAM należy ustawiać zarówno na placu składowym, jak i w środkach transportowych stopką ceramiczna w dół. Pustaki w dolnej części mają wrąb dostosowany do ułożenia na dolnej stopce belek. Do wykonywania stropów należy stosować pustaki całe i niewyszczerbione (dotyczy to szczególnie wrębu dolnego).

Drobne uszkodzenia trzeba wypełnić i uszczelnić zaprawą cementową przed przystąpieniem do betonowania żeber i płyty, aby beton nie wlewał się do wnętrza pustaków powodując zwiększenie masy stropu. Pustaki w stropie układa się szczelnie jeden obok drugiego, tak aby powierzchnie cięcia przylegały dokładnie do siebie. Elementy skrajne przy wieńcach żelbetowych i żebrach rozdzielczych powinny być od strony otworów zamknięte denkami betonowymi zabezpieczającymi je przed wlewaniem się masy betonowej do środka. Dekowanie wykonuje się na podkładzie z desek, na którym ustawia się pustaki otworami pionowo, a następnie zapełnia się zaprawa cementowa na głębokość około 2 cm.

Montaż stropu

Jako zbrojenie główne żeber stosować należy pręty o średnicy nie mniejszej niż 10 mm.

Stosowane średnice prętów (stal żebrowana klasy A-III gat. 34GS) w zależności od rozpiętości stropu wynoszą:

  • do 3,00 m - 10 mm
  • od 3,00 4,00 m - 12 mm
  • od 4,00 5,00 m - 14 mm
  • od 5,00 6,00 m - 16 mm

Na strzemiona i pręty rozdzielcze stosować należy pręty o średnicy nie mniejszej niż 4,5 mm.

Strzemion można nie wykonywać w żebrach o rozpiętości nie większej niż 5,5 m (pod warunkiem odpowiedniego otulenia betonem prętów zbrojenia, i ze obliczeniowo nie wymagane jest zbrojenie na ścinanie).
Strzemiona są wymagane przy rozpiętości większej niż 5,5 m (co najmniej 4 strzemiona przy podporach w odstępach nie większych niż 33 cm).

Zbrojenie przęsłowe żeber głównych wprowadzać należy poza krawędź podpory w przypadku gdy:

  • żebra nie wymagają obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na długość co najmniej 5 średnic zbrojenia przęsłowego,
  • żebra wymagają obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na długość co najmniej 10 średnic oraz na długość 15 średnic jeżeli powierzchnia przekroju prętów doprowadzonych do podpory jest mniejsza niż 2/3 powierzchni przekroju zbrojenia w środku przęsła. Ten przypadek może mięć miejsce, gdy ze względu na oszczędność stali nie wszystkie pręty zbrojenia przęsłowego doprowadzone są do podpory.
  • zebra wymagają obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na długość co najmniej 10 średnic oraz na długość 15 średnic jeżeli powierzchnia przekroju prętów doprowadzonych do podpory jest mniejsza niż 2/3 powierzchni przekroju zbrojenia w środku przęsła. Ten przypadek może mięć miejsce, gdy ze względu na oszczędność stali nie wszystkie pręty zbrojenia przęsłowego doprowadzone są do podpory.

Wzmocnienie żebra głównego

W stropach monolitycznych z wypełnieniem sztywnym i trwałym wzmocnione zebra główne, przejmujące większe obciążenie równolegle do kierunku rozpięcia stropu, wykonuje się przez rozsuniecie elementów wypełniających i zwiększenie przekroju zbrojenia, odpowiednio do wyników obliczeń.

Żebra rozdzielcze

Wymaga się, aby rozstaw żeber rozdzielczych w stropach gestożebrowych był nie większy niz podano w tabeli.
Żeber rozdzielczych można nie wykonywać, gdy obciążenie użytkowe stropu jest nie większe niż 2,0 kN/m2, a grubość płytki międzyżebrowej w najcieńszym miejscu jest nie mniejsza niż 1/10 rozstawu żeber i nie mniejsza niż 30 mm, względnie obciążenie użytkowe jest mniejsze niż 3,0 kN/m2 a płytka o grubości jak wyżej zbrojona jest poprzecznie.
W stropach z wypełnieniem sztywnym bez płytki górnej żebra rozdzielcze zaleca się dawać już przy rozpiętości przekraczającej 4,0 m.



Wymagany rozstaw żeber rozdzielczych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej