Stary Browar w Poznaniu

2007-05-17 14:31
Stary Browar w Poznaniu
Autor: archiwum Studio ADS Konstrukcja świetlika nad holem głównym - widok od dołu

Realizację prezentujemy między innymi ze względu na różnorodność rozwiązań ścian szczelinowych, "stropy grzybkowe", dylatacje, stropy "ślimaka", żelbetową belkę biegnącą po łuku, stalowy "krzyżak" oraz świetlik nad holem głównym.

Stary Browar w Poznaniu
Autor: archiwum Studio ADS Konstrukcja żelbetowa - rejon holu głównego - zmienny wysięg wsporników płyt stropowych
Stary Browar w Poznaniu
Autor: archiwum Studio ADS Konstrukcja podwieszenia stropów nad drugim i trzecim piętrem - podciąg w formie "krzyżaka" w poziomie stropodachu i wieszak

Warunki geotechniczne i hydrogeotechniczne występujące na terenie inwestycji były bardzo złożone. W wyniku analizy sytuacji geologicznej, która uwzględniała także budowę nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej zabudowy, zdecydowano się posadowić obiekt w osłonie ścian szczelinowych. Ściany wykonane z betonu B30, zbrojone stalą klasy A-IIIN mają grubość 60 cm i wysokość 7,00-16,00 m oraz różne schematy statyczne. Jednym z trudniejszych zadań było opracowanie konstrukcji w rejonie holu głównego. Zaproponowany przez architektów kształt tej przestrzeni w formie odwróconego stożka ściętego spowodował, że krawędź płyty stropowej nad parterem znajduje się w odległości 5,70 m od osi najbliższych słupów, a odległości między nimi wynoszą około 10 m (krawędź stropu i oś słupów biegną po okręgu; strop wysunięty wspornikowo). Specyficzną konstrukcję mają stropy w "ślimaku" prowadzącym na parkingi umieszczone na trzecim, czwartym i piątym piętrze. Występują tu duże rozpiętości - 9,20 m na pochylni i ponad 10,0 m w części płaskiej. Strop ze względów architektonicznych miał być od spodu gładki. Zastosowano więc płyty monolityczne grubości 40 i 45 cm z betonu B30. Aby ograniczyć ich ciężar, wykonano wypełnienie ze styropianu, a konstrukcję potraktowano jako zespoloną. Nad wjazdem na parking usytuowano rotundę, przeznaczoną do umieszczenia wież atmosferycznych i innych urządzeń wentylacyjnych. Strop rotundy oparto na ścianach podjazdu, a od strony parkingu na belce dwuprzęsłowej z betonu B30, biegnącej po łuku o promieniu zewnętrznym 13,85 m i kącie rozwarcia 2 x 90°. Pracuje ona w złożonym stanie naprężeń - jest jednocześnie zginana i skręcana.

Nietypowego rozwiązania wymagało podparcie stropów w rejonie głównego wejścia (narożnik ulic Półwiejskiej i Kościuszki). Na założonej siatce osi 9,60 x 9,60 m nie można było wykonać jednego ze słupów, ponieważ stałby na środku głównego traktu komunikacyjnego. Zdecydowano się zatem na podchwycenie stropów od góry. Nad ostatnią kondygnacją wykonano układ stalowych podciągów w kształcie krzyża równoramiennego o rozpiętości ramion 19,50 m i przekroju skrzynkowym. W stropach nad drugim i trzecim piętrem zatopione zostały stalowe głowice i ukształtowane żelbetowe "grzybki" w taki sposób, aby warunki podparcia dla płyt stopowych były analogiczne, jak w punktach podparcia na słupach. Stalowy "krzyżak" jest połączony z głowicami cięgnami z blachy grubości 30 mm ze stali 18G2A. Charakterystycznym elementem budynku jest stalowa konstrukcja świetlika nad holem głównym. Świetlik na planie koła jest układem kratownic tworzących równoramienny krzyż o rozpiętości ramion 38,40 m. Cztery przestrzenie w kształcie wycinków koła pomiędzy ramionami krzyża wypełniają rozchodzące się promieniście płatwie. Wszystkie elementy stalowe świetlika projektowane były z wielką dbałością o detal; przy ścisłej współpracy konstruktora i architekta.

Stary Browar w Poznaniu - autorzy: Studio ADS, architekci Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej