Przykład budownictwa modułowego - przedszkole w podwarszawskim Piastowie

2014-05-08 15:49
dom modułowy
Autor: Atelier Zetta Projekt przedszkola modułowego w Piastowie

Głównym atutem prefabrykowanego budownictwa modułowego jest czas realizacji inwestycji - krótszy nawet do 80% w porównaniu z tradycyjną metodą budowy. Przykładem budynku wzniesionego w technologii modułowej jest nowoczesne przedszkole miejskie w Piastowie.

Domy modułowe – krótko o metodzie prefabrykacji

Technologia budownictwa modułowego polega na wznoszeniu budynków z gotowych modułów - elementów przestrzennych, które na podstawie wcześniej sporządzonego projektu, powstają w zakładzie produkcyjnym prefabrykatów. Poszczególne moduły wyposażane są w ściany działowe, stolarkę otworową oraz wszystkie niezbędne instalacje i częściowo wykończone. Moduły dostarczane są na plac budowy, gdzie są montowane, następnie podłączane do lokalnych mediów i wykańczane. Zasadniczy proces budowy odbywa się więc w fabryce prefabrykatów, pod stałym nadzorem oraz kontrolą jakości i całkowicie uniezależniony od warunków pogodowych. Domy modułowe spełniają wszelkie obowiązujące normy i przepisy bezpieczeństwa. Czas realizacji inwestycji, w porównaniu z tradycyjną technologią murowaną, jest zdecydowanie krótszy, a dzięki temu również ekonomiczniejszy.

budownictwo prefabrykowane
Autor: Atelier Zetta Wizualizacja projektu przedszkola zbudowanego w technologii modułowej - elewacja frontowa

Przedszkole Miejskie nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Piastowie

Projekt budynku modułowego wykonała pracowania Atelier Zetta z Białegostoku. Budynek przedszkola jest parterowy o powierzchni użytkowej 1235 m² i kubaturze 4560 m³. Powierzchnia zabudowy to 1368 m². W przedszkolu zaplanowano m.in. przestronne sale dydaktyczne, salę relaksacyjną, która po złożeniu jednej ze ścian zwiększa powierzchnię do 140 m², szatnie, gabinety specjalistów, salę do indywidualnych zajęć z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jak również zaplecze socjalno-kuchenne.
Inwestor, gmina Piastów, produkcję modułów powierzył firmie Moduł System - ich prefabrykacja trwała 5 miesięcy. Prace montażowe na placu budowy rozpoczęto 6 maja 2013 i miały potrwać 3 miesiące, jednak pojawiły się problemy z ówczesnym wykonawcą robót budowlanych, co spowodowało opóźnienie oddania budynku do użytku (otwarcie przedszkola dla dzieci zakładano 1 września 2013). Władze Piastowa odstąpiły od umowy z problematycznym wykonawcą, przekazując odpowiedzialność za ukończenie inwestycji producentowi modułów budowlanych - firmie Moduł System. Przedszkole rozpoczęło działalność 2 grudnia 2013 - o 3 miesiące później niż planowano.

Technologia budowy

Przy budowie przedszkola modułowego wykorzystano ponad 5000 m² płyt fermacell zapewniających optymalną ochronę przeciwpożarową. Były to płyty grubości 12,5 mm (4000 m²), montowane w konstrukcji ścian oraz płyty grubości 10 mm (1300 m²), wykorzystane w konstrukcji stropów.

1) Przekrój ściany zewnętrznej:
- warstwa wykończeniowa
- płyta fermacell 12,5 mm
- paroizolacja
- ruszt stalowy z profili SCS 142 mm, wypełniony wełną ROKTON gr. 120 mm
- płyta OSB 12 mm
- łaty drewniane 50 x 50 mm, pomiędzy nimi wełna PANELROCK 50 mm
- wiatroizolacja
- listwy stalowe omegowe Pruszyński wys. 20 mm
- płyty elewacyjne z HPL Fundermax 8 mm

2) Przekrój podłogi:
- warstwy posadzkowe
- płyta Cetris 22 mm
- profile zetowe 220 mm, pomiędzy nimi wełna mineralna ROCKMIN (2 warstwy: 100 mm + 120 mm)
- blacha stalowa trapezowa T 6 ocynkowana gr. 0,55 mm

3) Przekrój sufitu/dachu:
- sufit podwieszony systemowy
- płyta fermacell gr. 10 mm
- paroizolacja
- wełna mineralna MEGAROCK 180 mm
- płyta OSB 15 mm
- wyprofilowanie dachu wełną DACHROCK MAX + DACHROCK SP
- folia dachowa RHENOFOL 1,5 mm

4) Przekrój ścian wewnętrznych:
- płyta fermacell 12,5 mm
- ruszt stalowy z profili CW 75, wypełniony wełną ROKTON gr. 70 mm
- płyta fermacell 12,5 mm
- warstwa wykończeniowa po obu stronach przegrody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej