Podstawy budowy domu energooszczędnego

2009-05-04 23:54
Podstawy domu energooszczędnego
Autor: Soudal

Dom energooszczędny musi spełnić kilka podstawowych warunków. Już na etapie projektu muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla budownictwa energooszczędnego.

Po pierwsze jego bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta. Także na etapie projektu trzeba zaplanować energooszczędne systemy ogrzewania i wymiany powietrza, np. wentylację z odzyskiem ciepła. Urządzenie to podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu zapewnia prawidłową wymianę powietrza, przy minimalnych stratach energii. Dodatkowo, może ono być także wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze i uwalniają dom od alergenów. Następnie trzeba znaleźć odpowiednią działkę, która umożliwi prawidłowe usytuowanie budynku, np. skierowanie okien w stronę południową, tak aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Po stronie północnej można w ogóle z nich zrezygnować i zaplanować tam pomieszczenia, w których może panować niższa temperatura (garderoba, schowek, garaż) niż w pokoju dziennym czy sypialni. 

Ściany i strop (stropodach) w budownictwie energooszczędnym trzeba ocieplić materiałami wysokiej jakości o odpowiedniej grubości. Jednak najtrudniejsze jest wyeliminowanie mostków termicznych, powstających w miejscach połączenia ściany z np. oknami, drzwiami zewnętrznymi czy balkonem, narażonych na znaczną utratę ciepła.

Ciepły montaż Soudal
Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnią, dlatego powinniśmy poświęcić sporo uwagi ich montażowi. Po pierwsze należy prawidłowo umieścić ramę okna w przekroju otworu ściany. Następnie trzeba precyzyjnie wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą pianki poliuretanowej (np. Soudafoam Gun Low Expansion) oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady „strona wewnętrzna okna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”. Izolacja okna od wewnątrz zapewni ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do warstwy izolacji okna. Może być ona wykonana za pomocą taśmy paroszczelnej (np. Soudal Folienband Inside) lub sznura dylatacyjnego i silikonu neutralnego (np. Soudal Silirub). Od zewnątrz należy użyć folii paroprzepuszczalnej (np. Soudal Folienband Outside) lub taśmy rozprężnej (np. Soudal Soudaband Acryl), która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni ściany. Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami atmosferycznymi i promieniami UV. Warstwa ta umożliwia jednocześnie wyjście pary wodnej na zewnątrz, która ewentualnie mogłaby gromadzić się w warstwie izolacji okna. Taki montaż okien w domu energooszczędnym zapewni długotrwałą niezmienną w czasie izolację termiczną tego detalu budowlanego bez strat ciepła.

Warto także wziąć pod uwagę kolektory słoneczne, które będą produkować niezbędną do funkcjonowania domu energię.

Domy energooszczędne to trend, który w niedalekiej przyszłości stanie się prawdopodobnie codziennością. Tylko takie obiekty będą mogły bowiem funkcjonować w obliczu kurczących się zapasów surowców naturalnych.

Produkty SWS:

  • pianka Soudafoam Low Expansion 750 ml
  • taśma Sudaband Acryl (do szczelin o szerokości do 5 mm)
  • folia paraizolacyjna Folienband Inside (dla szczelin o szerokości do 50 mm)
  • folia paraizolacyjna Folienband Outsider (dla szczelin o szerokości do 50 mm)
  • silikony 310 ml.

 

Podstawy domu energooszczędnego
Autor: Soudal
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej