Pierwszy betonowy dom z drukarki 3D. Stanął pod Warszawą

2019-09-18 8:11
dom z drukarki 3D
Autor: REbuild Dom z betonu wydrukowany z drukarki 3D - polski startup

Zespół inżynierów startupu REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu. Jest to pierwszy w Polsce dom wydrukowany z użyciem tej technologii.

Betonowy dom z drukarki 3D

Inżynierowie z startupu REbuild zaprojektowali drukarkę 3DCP oraz autorską mieszankę betonową, efektem czego jest betonowy dom. Do tej pory urządzenie drukowało mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły czy grille. Przeznaczeniem tego modelu drukarki 3D są jednak budynki i pod tym kątem jest ona udoskonalana. To pierwszy tego typu wydruk w Polsce z wykorzystaniem betonu.
Co prawda, dom ma ma zaledwie 7 m² (zużyto ok 6 ton betonu), ale to dopiero początek prac. Wydrukowany dom z betonu można obejrzeć go w siedzibie firmy w Otrębusach pod Warszawą.

Dom z drukarki 3D w 13 godzin

Inżynierowie REbuild szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (do 80%) obecnej ceny budowy, a wydruk podobny do tego w Otrębusach zajmie nie więcej niż 13 godzin.

wnętrze domu z drukarki 3d
Autor: REbuild Wnętrze domu z drukarki 3D

Drukarka 3DCP do betonu

Zespół rozpoczął prace w 2018, jednak kluczowe dla rozwoju drukarki okazało się ostatnie 5 miesięcy od czasu pozyskania inwestorów i 250 tys. euro na rozwój wynalazku. Środki te pozwoliły przyspieszyć prace nad ekstruderem (głowica drukująca), systemem podawania mieszanki czy napędami. REbuild jest także w trakcie procesów certyfikacji i pisania norm dla druku 3D w budownictwie oraz ma na swoim koncie badania ponad 60 mieszanek i kilka autorskich zapraw. Spółka przygotowała również kilkanaście wniosków patentowych (w tym dwa międzynarodowe), a w najbliższym czasie planuje tę liczbę powiększyć.

Przyszłością branży budowlanej jest BIM (Building Information Modeling), budownictwo ekologiczne, recykling, automatyzacja procesów oraz duże wykorzystanie prefabrykatów. Drukarka 3D, którą opracowaliśmy jest odpowiedzią na te potrzeby sektora – wyjaśnia dr inż. Rafał Perz, członek zarządu REbuild.

Zespół ma w planach dalszy rozwój technologii 3DCP, wdrożenia, jako pierwsi na świecie, technologii automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków. W planach także rozwój sprzedaży drukarek i usług w zakresie druk na zamówienie wyposażenia ogrodowego, elementów małej architektury, konstrukcyjnych, jak również małych budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej