Nietypowy montaż ścian prefabrykowanych

2008-06-03 11:03

Na budowie biurowca Focus w Warszawie zastosowano podczas wznoszenia konstrukcji budynku połączenie technologii monolitycznej i prefabrykowanej. 

Technologia 
Stropy i słupy tworzą żelbetową konstrukcję monolityczną, zaś ściany zewnętrzne są prefabrykatami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie nowatorskie mocowanie prefabrykowanych elementów ściennych na czas montażu oraz sposób ich łączenia z częścią konstrukcji. Jak na każdej budowie, tak i na tej liczyło się skrócenie czasu realizacji, uproszczenie prac i ograniczenie liczby deskowań niezbędnych podczas betonowania. Waldemar Piwek i Marek Głowacki wraz z zespołem (wszyscy z firmy Warbud) opracowali autorską technologię montowania płyt prefabrykowanych. Płyty ścienne wznoszonej kondygnacji są montowane, zanim jeszcze powstanie cały poziom kondygnacji. Są one bowiem zawieszane na specjalnie zaprojektowanych stalowych ramach, mocowanych do ścian zewnętrznych gotowej już, niższej kondygnacji.

Focus - montaż ścian
Autor: brak danych

W praktyce wygląda to następująco: ustawiane są ściany zewnętrzne i jednocześnie przygotowywane są deskowania i zbrojenie słupów oraz stropu. Kolejnym etapem jest betonowanie, podczas którego część monolityczna zostaje połączona z prefabrykatami. Ściany zewnętrzne zostały specjalnie zaprojektowane oraz wykonane na zamówienie. Podczas produkcji zostało w nich umieszczone dodatkowe zbrojenie, służące zespoleniu ze stropem, filarami międzyokiennymi i powiązaniu sąsiadujących ze sobą płyt. Wykonano też otwory montażowe przeznaczone do połączenia prefabrykatu ze stalową ramą. Dzięki zastosowaniu rozwiązania możliwe jest też wykonanie konstrukcji monolitycznej przed umieszczeniem płyt prefabrykowanych. W takim wypadku obok planowanej ściany osłonowej należy zostawić nie zabetonowany fragment (szerokości około 50 cm) stropu, aby później można było scalić konstrukcję budynku ze ścianą zewnętrzną. Sąsiadujące płyty prefabrykowane są łączone ze sobą na czas układania oraz wiązania betonu, co zabezpiecza przed efektem klawiszowania. Opisywana metoda skraca o połowę czas wykonywania ścian zewnętrznych. Podczas ośmiogodzinnego dnia roboczego można zamocować 6-7 prefabrykatów, wykonując ścianę zewnętrzną długości 21 m. Przygotowanie deskowania, pomostów i wykonanie innych czynności związanych z tradycyjną metodą prowadzenia takich prac zajęłyby około trzech dni roboczych.
Podczas budowy jednego z biurowców w Warszawie, w ciekawy sposób połączono technologię monolityczną i prefabrykowaną.

Na rysunku został przedstawiony montaż prefabrykowanej ściany zewnętrznej.
Pierwszą czynnością jest mocowanie ramy montażowej (1) do ściany zewnętrznej
(2) niższej, gotowej kondygnacji. Ramę przykręca się ściągami (3),
wykorzystywanymi w technologii deskowań PERI. Konstrukcja ramy wyposażona
jest w kleszcze przesuwne (5), w których po ustawieniu konstrukcji wspierającej
umieszcza się płytę (6). Prefabrykat zostaje wypoziomowany i ustawiony w pionie
w taki sposób, w jaki ma być umieszczony w budynku, a następnie usztywniony
drewnianymi klinami (7). Dodatkowo jest przymocowany do stropu za pomocą
odciągu stalowego (4). Po ustawieniu prefabrykatu i deskowań słupów oraz stropu odgina się wystające z prefabrykatów zbrojenie (8) i łączy ze zbrojeniem
przygotowanym dla części monolitycznej. Unieruchomiona płyta czeka aż
zostanie zabetonowany strop i stworzy sztywną całość ze ścianą.

Montaż   
Na rysunku przedstawiliśmy montaż prefabrykowanej ściany zewnętrznej. Pierwszą czynnością jest mocowanie ramy montażowej (1) do ściany zewnętrznej (2) niższej, gotowej kondygnacji. Ramę przykręca się ściągami (3), wykorzystywanymi w technologii deskowań PERI. Konstrukcja ramy wyposażona jest w kleszcze przesuwne (5), w których po ustawieniu konstrukcji wspierającej umieszcza się płytę (6). Prefabrykat zostaje wypoziomowany i ustawiony w pionie w taki sposób, w jaki ma być umieszczony w budynku, a następnie usztywniony drewnianymi klinami (7). Dodatkowo jest przymocowany do stropu za pomocą odciągu stalowego (4). Po ustawieniu prefabrykatu i deskowań słupów oraz stropu odgina się wystające z prefabrykatów zbrojenie (8) i łączy ze zbrojeniem przygotowanym dla części monolitycznej. Unieruchomiona płyta czeka aż zostanie zabetonowany strop i stworzy sztywną całość ze ścianą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej