Dwa nowe betony na rynku

2007-06-20 15:11
Dwa nowe betony na rynku
Autor: Lafarge Beton Dwa nowe betony na rynku

Beton, drugi w kolejności najczęściej używany produkt na świecie, jest mieszanką cementu, rozkruszonych skał (kruszywa) oraz piasku, do których dodaje się wodę. Materiał ten, którego pierwsze receptury powstawały w I wieku p.n.e, ma mnóstwo zalet, szczególnie w odniesieniu do jego wytrzymałości, trwałości, obojętności termicznej i izolacji dźwiękowej.

Techniki i narzędzia powstałe w ciągu ostatnich dwudziestu lat pozwoliły na zastosowanie naukowego podejścia do badań cementu i betonu w skali nanometrycznej. Dzięki temu odkryto wielką, techniczną złożoność betonu w wielu aspektach (zjawiska fizyczne i chemiczne, wrażliwość na parametry zewnętrzne, rozwój mechanizmów w dłuższym okresie czasu itd.).


Extensia i Chronolia to dwa nowe rodzaje betonów o wartości dodanej. 
Są to wysokiej jakości produkty betonowe opracowane przez pracowników Lafarge z działów Badań i Rozwoju. Potrzebnych było wiele lat badań, aby rozwinąć wyjątkową metodologię, umożliwiającą opracowanie betonu, który zapewnia wysoką stabilność i jakość produktu, przy zastosowaniu lokalnie dostępnych surowców.
Nowe produkty wpływają na poprawę warunków pracy na budowach. Każdy z betonów został opracowany tak, aby sprostać specyficznym wyzwaniom sektora budowlanego. Początkowo nowe wyroby betonowe będą dostępne w sprzedaży we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Ameryce Północnej.


CHRONOLIA
Łączy w sobie dwie pozornie przeciwstawne cechy, których oczekują klienci: produkt betonowy, który może być transportowany i używany jak standardowy beton płynny, który po wylaniu szybko nabiera wytrzymałości mechanicznej.
Chronolia spełnia oba te wymagania. Podczas gdy stosując konwencjonalny beton potrzeba pomiędzy 12 a 20 godzin na zdjęcie szalunków, Chronolia staje się wytrzymała w rekordowym czasie i szalunki mogą zostać zdjęte już cztery godziny po wylaniu betonu.
Dysponując taką samą urabialnością jak konwencjonalny beton, może być używana we wszelkiego rodzaju budowach, a także do reperowania powierzchni dróg oraz budownictwie lądowym i wodnym, pozwala to na ich szybkie oddanie do użytku. Tak szybka utwardzalność daje możliwość ograniczenia ewentualnych utrudnień spowodowanych prowadzonymi pracami budowlanymi, a tym samym wpływa na zwiększenie wydajności i produktywności. Oznacza to również, że możliwe staje się przemyślenie sposobu organizacji placu budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac, w odniesieniu do terminów, wykorzystania sprzętu oraz kosztów.

EXTENSIA
W przypadku konwencjonalnego betonu maksymalna możliwa powierzchnia bez dylatacji to 25 m2. Produkt ten umożliwia zwiększenie powierzchni do 400 m2, zmniejszając w ten sposób problem spękań i związanych z tym dalszych kosztów utrzymania. Extensia została opracowana do stosowania w posadzkach betonowych, przeznaczonych do wzmożonego ruchu i magazynowania ciężkich towarów, gdyż ma zwiększoną wytrzymałość w porównaniu ze standardowym betonem i jest bardziej odporna na ścieranie oraz wyginanie. Pozwala to na zmniejszenie grubości płyt betonowych w porównaniu z płytami wykonanymi ze standardowego betonu.
Wykorzystując do produkcji mniejszą ilość surowca i nie wymagając stosowania metalowych siatek, Extensia pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla, powstającego w procesie produkcji posadzek betonowych.

Węzły firmy są przygotowane do produkcji betonu zgodnie z normą europejską EN 206 -1 Beton (wymagania, właściwości, produkcja i zgodność) i Krajowym Uzupełnieniem PN-B-06265 jak również na życzenie klientów zgodnie z PN-B 06250 Beton zwykły lub innymi normami.

Betony specjalne, mostowe, drogowe, niskoskurczowe itp. są produkowane zgodnie z wymogami przedstawionej przez klienta specyfikacji. 

Do produkcji stosowane są wyłącznie surowce dysponujące atestami, które dodatkowo są kontrolowane przez laboratoria firmy.

Produkcja podlega kontroli zgodnie z procedurami, które są zgodne z wymogami z EN 206-1. 

Firma bierze pełna odpowiedzialność za jakość dostarczanego betonu zgodnie z  ogólnymi warunkami dostaw. W przypadku ingerencji w zakupioną mieszankę, np.: dolania wody lub środków chemicznych odpowiedzialność firmy wygasa.

Producentem nowych mieszanek jest Lafarge Beton.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej