Deskowania do betonu architektonicznego

2008-11-07 12:10
Deskowania do betonu architektonicznego
Autor: Hünnebeck Deskowania do betonu architektonicznego

Jakość, funkcjonalność i elastyczność to decydujące kryteria dla systemu szalunkowego niezbędnego przy wznoszeniu ściań i konstrukcji z betonu architektonicznego – najczęściej dziś stosowanego materiału w awangardowych budynkach współczesnych muzeów, sal koncertowych i obiektów użyteczności publicznej.

Beton architektoniczny to znak naszych czasów. Surowe ściany z betonu są charakterystycznym elementem nie tylko budowli inżynierskich: mostów, zapór i wiaduktów, ale i najnowocześniejszych budynków świata. Szare betonowe ściany są modne, wkroczyły do wnętrz sal wystawowych i koncertowych, szkół, urzędów, a nawet domów mieszkalnych. 10 maja 2008 roku otwarto nowe Muzeum Sztuki w Kalmar (Szwecja) - kolejny obiekt, w którym jako wykończenie ścian wewnętrznych zastosowano beton architektoniczny (projekt: Bolle Tham & Martin Videgard Hansson Arkitekter). Prace wykonano przy użyciu systemu deskowań firmy Hünnebeck. System Manto umożliwia deskowanie płytami wielkopowierzchniowymi z małą liczbą łączeń i otworów kotwowych. Do deskowania małych powierzchni nadaje się system Rasto, natomiast do deskowań stropowych - system Topec, który zapewnia gładką powierzchnię sufitu. Płyty szalunkowe łączone są na sztywno w sposób odporny na rozciąganie i wstrząsy.

Na jakość powierzchni betonu architektonicznego wpływa wiele czynników, takich jak: receptura mieszanki betonowej, sposób jej zagęszczania, ilość i skład środków zapobiegających przyleganiu, warunki atmosferyczne podczas wykonywania prac, a przede wszystkim stan i nasiąkliwość powłoki szalunkowej.
Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość wykonania ścian surowych budynku, jest wymagane używanie dobrej jakości deskowań. Gwarancją równej powierzchni ściany są odpowiednio zaprojektowane profile główne ram oraz sprawne i wytrzymałe zamki. Deskowania do betonu powinny cechować się dużą sztywnością i małą podatnością na odkształcenia pod wpływem obciążeń.


Wnętrze Muzeum Sztuki w Kalmar, Szwecja

Deskowanie wielkopłytowe

Rama o grubości 14 cm i wewnętrzne żebra usztywniające nadają systemowi Manto szczególną wytrzymałość, która pozwala na wytrzymanie parcia betonu do 100 kN/m2. Zamki umożliwiają mocne i równe połączenie dwóch płyt podczas jednej operacji. W systemie jest szeroki asortyment płyt wysokości do 3,30 m oraz płyty XXL w trzech formatach. Płyty o maks. wielkości 2,70/4,80 m umożliwiają szybką realizację każdej inwestycji budowlanej.
Szczególną cechą systemu jest różnorodność asortymentowa płyt, umożliwiająca zastosowanie ich w obiektach różnej wielkości, zarówno dużych jak i małych. Wszystkie płyty mogą być ze sobą łączone w dowolny sposób - pionowo, poziomo oraz z przesunięciem (na szerokości lub wysokości). Połączenie nie zależy od usytuowania żeber usztywniających. Największe formaty płyt XXL - są idealne do szalowania wielkich powierzchni (oszczędzają czas i umożliwiają obniżkę kosztów robocizny).

Połączenia
Zamek Manto może być używany w pozycji poziomej i pionowej. W jednej operacji łączy ze sobą dwie płyty zapewniając szczelność oraz wytrzymałość na rozciąganie i wstrząsy - jednocześnie ustawia je w jednej płaszczyźnie. Dodatkowe połączenia sworzniowe lub usztywnienia nie są potrzebne nawet przy przenoszeniu deskowań o dużych powierzchniach (do 40 m2) za pomocą dźwigu.
Do wykonywania narożników (pod dowolnym kątem) służą łatwe w obsłudze zamki narożne, narożniki przegubowe: zewnętrzne i wewnętrzne oraz wkładki uzupełniające. Łączy się je za pomocą młotka lub grzechotki Manto, będących częścią systemu.

Słupy i szyby
Do bezproblemowego szalowania słupów i szybów istnieje szereg komponentów specjalnych, np. szczególnie elastyczna płyta wielofunkcyjna VZ oraz nowatorski narożnik przegubowy, który umożliwia szybki i łatwy demontaż szalunków wewnętrznych szybów w całości (bez konieczności demontażu płyt).

Stosowanie
Deskowanie to zalicza się do deskowań typu ciężkiego. Jego używanie wymaga obecności żurawia na budowie. Płyty łączy się zamkami, chwytając za kształtowniki (profile) boczne i tak scalone powierzchnie - o wielkości nawet do 40 m2 - przenosi się z miejsca na miejsce za pomocą żurawia. Z tego względu deskowanie polecane jest do wszelkiego typu robót wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie narzucone zostało szybkie tempo prac budowlanych.

Deskowanie ścienne

Deskowanie ścienne H20 z dźwigarków drewnianych jest uniwersalnym systemem, który można zastosować zarówno do ścian łukowych jak i prostych. Długość dźwigarów umożliwia dostosowanie systemu do każdej ściany, niezależnie od jej wysokości oraz kształtu. Przy odpowiednim rozmieszczeniu usztywniających stalowych belek kotwiących oraz nieograniczonej możliwości rozmieszczania ściągów, można uzyskać dużą szybkość betonowania (znacznie przekraczającą maksimum dla systemów ramowych). Pojedyncze elementy: dźwigarki, belki kotwiące i sklejkę składa się w gotowe do ustawiania jednostki i przenosi za pomocą żurawia.
Dzięki możliwości tworzenia dużych powierzchni deskowań, system znajduje zastosowanie szczególnie na wielkich i skomplikowanych budowach, gdzie oprócz dobrej jakości ścian wymagana jest szybkość, niezawodność oraz niskie koszty.

Dane technicze

typ deskowanie wielkopłytowe Manto deskowanie ścienne H20 
elementy podstawowe  płyty ramowe ze stali ocynkowanej  dźwigarki drewniane 
wysokość [cm]  120, 270, 330  20 
szerokość [cm]  480, 360, 240, 120, 105, 90, 75, 70, 65, 60, 55, 45, 30   
długość [cm]    od 120 do 590 
elementy uzupełniające   zamki łączące: proste, nastawne i narożne, ściągi
z nakrętkami, narożniki przegubowe, podpory pionujące elementy pomostów w szybach windowych, listwy formujące, wsporniki pomostów roboczych
belki kotwiące z łącznikami, ściągi
z nakrętkami, podpory pionujące, wsporniki pomostów roboczych
maks. parcie mieszanki betonowej [kN/m2] 100 zależne od rozstawu dźwigarków, rozmieszczenia ściągów oraz grubości sklejki

 


Centrum imprez artystycznych Uppsala Konzert & Kongress (Szwecja) ze ścianami z betonu architektonicznego

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej