Smog a ocieplenie domu. Czy termomodernizacja domów jednorodzinnych rozwiąże problem smogu w Polsce?

2018-02-22 16:29
Termomodernizacja domu a smog
Autor: MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej

Czy ocieplając dom zmniejszamy smog? Na to pytanie szukał odpowiedzi Konrad Witczak, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Smog, czyli zanieczyszczenia unoszące się nad naszymi miastami, to ostatnio temat numer jeden w mediach. Głównym źródłem szkodliwych substancji w powietrzu jest tak zwana niska emisja, tj. zanieczyszczenia, które pojawiają się na małych wysokościach, czyli najbardziej szkodliwe dla człowieka. Główne przyczyny niskiej emisji to nieefektywne spalanie paliw w domowych kotłach - około 90% zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 jest powodowane przez indywidualne ogrzewanie budynków (raport NIK).

Ruch uliczny i przemysł przyczyniają się w bardzo małym stopniu do emisji szkodliwych substancji.

Wszystkie dotychczasowe działania zmierzające do poprawy jakości powietrza skupiają się na wymianie kotłów grzewczych i jakości paliw. Problem w tym, że – jak zgodnie twierdzą eksperci - wymiana źródła ciepła ma sens dopiero po ociepleniu domu i wymianie okien, czyli po termomodernizacji budynku. A 70% domów jednorodzinnych jest w złym stanie energetycznym, i niemal 40% nie ma żadnego docieplenia ścian zewnętrznych i dachu.

Tylko kompleksowe podejście może poprawić jakość powietrza w Polsce.

O korzyściach gruntownej termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce oraz o tym, jakie możliwości w tej kwestii stwarza wełna mineralna, opowiadał Konrad Witczak, ekspert MIWO.

Poniżej udostępniamy nagranie z webnaru:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej