Smog a ocieplenie domu. Czy termomodernizacja domów jednorodzinnych rozwiąże problem smogu w Polsce?

2018-02-22 16:29
Termomodernizacja domu a smog
Autor: MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej

Czy ocieplając dom zmniejszamy smog? Na to pytanie szukał odpowiedzi Konrad Witczak, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Smog, czyli zanieczyszczenia unoszące się nad naszymi miastami, to ostatnio temat numer jeden w mediach. Głównym źródłem szkodliwych substancji w powietrzu jest tak zwana niska emisja, tj. zanieczyszczenia, które pojawiają się na małych wysokościach, czyli najbardziej szkodliwe dla człowieka. Główne przyczyny niskiej emisji to nieefektywne spalanie paliw w domowych kotłach - około 90% zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 jest powodowane przez indywidualne ogrzewanie budynków (raport NIK).

Ruch uliczny i przemysł przyczyniają się w bardzo małym stopniu do emisji szkodliwych substancji.

Wszystkie dotychczasowe działania zmierzające do poprawy jakości powietrza skupiają się na wymianie kotłów grzewczych i jakości paliw. Problem w tym, że – jak zgodnie twierdzą eksperci - wymiana źródła ciepła ma sens dopiero po ociepleniu domu i wymianie okien, czyli po termomodernizacji budynku. A 70% domów jednorodzinnych jest w złym stanie energetycznym, i niemal 40% nie ma żadnego docieplenia ścian zewnętrznych i dachu.

Tylko kompleksowe podejście może poprawić jakość powietrza w Polsce.

O korzyściach gruntownej termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce oraz o tym, jakie możliwości w tej kwestii stwarza wełna mineralna, opowiadał Konrad Witczak, ekspert MIWO.

Poniżej udostępniamy nagranie z webnaru:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej