Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu poddasza użytkowego

2018-12-21 15:23
układanie wełny mineralnej
Autor: Isover Pierwszą warstwę maty ISOVER umieszczamy między krokwiami, montując ją na lekki wcisk

Właściwie zaizolowane poddasze oznacza komfort cieplny i akustyczny. Materiałem do izolacji poddasza, który skutecznie chroni przed ucieczką ciepła, a także dobrze tłumi dźwięki jest wełna szklana. Za najlepszy sposób docieplenia poddasza uważa się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. W jaki sposób prawidłowo ocieplić poddasze użytkowe wełną mineralną?

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście.

Dachy skośne poddaszy użytkowych izolujemy materiałem lekkim i sprężystym, a takim jest właśnie wełna mineralna szklana. Nie obciąża ona konstrukcji, a jednocześnie wypełnia całą przestrzeń między krokwiami. W ten sposób unikamy strat ciepła przez niedokładnie zaizolowany dach. Kluczowym parametrem jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ materiału izolującego. Im jest niższa, tym materiał - np. wełna szklana - lepiej izoluje termicznie.

Ocieplanie poddasza - układanie wełny mineralnej - 3 rzeczy konieczne do sprawdzenia

  1. Przed podjęciem prac przy ocieplaniu poddasza należy sprawdzić, czy można ocieplić każdy element dachu. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła przez np. niezaizolowaną murłatę.
  2. Podczas ocieplania poddasza nie można pozwolić na jakiekolwiek przerwy w materiale izolacyjnym, co skutkowałoby utratą ciepła.
  3. Poddasze ocieplamy dwuwarstwowo - jedną warstwę wełny mineralnej układamy prostopadle do drugiej. Dzięki takiemu układowi unikamy w ten sposób liniowych mostków termicznych. Przyjmuje się, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, dla domów energooszczędnych rekomendowana jest izolacja grubości 40 cm.

Warto dodać, że użycie materiału izolacyjnego w rolkach, w tym przypadku wełny szklanej, ogranicza jego zużycie - dokładnie odmierzamy odległości między krokwiami, następnie tniemy rolkę wełny szklanej na kawałki o długościach o 2 cm większych niż rozstaw krokwi.

Wentylacja dachu, czyli na co zwracać szczególną uwagę podczas izolacji poddasza

Trzeba pamiętać, że dach musi być wentylowany. Wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie dachu. Jeśli nie uwzględnimy wentylacji dachu, w domu może pojawić się grzyb i pleśń. Dlatego zawsze należy stosować paroizolację pod materiałem izolacyjnym (wełna mineralną), a nad nim wiatroizolację. Zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz budynku, z kolei latem napływa do wnętrza, dlatego paroizolacja powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny: zimą wysoki, latem niski.

 

Dwuwarstwowy układ izolacji dachu pozwala wyeliminować mostki termiczne. Ważne jest, aby zachować ciągłość izolacji. Najbardziej efektywną izolacją poddasza jest układ: wełna mineralna grubości 180 mm między krokwiami oraz wełna grubości 10 cm, zastosowana jako druga warstwa. Przy ocieplaniu poddasza w większości przypadków należy zachować przynajmniej 2,5 - centymetrową drożną szczelinę wentylacyjną w przestrzeni między wełną mineralną a pokryciem dachu. Dla swobodnego ruchu powietrza w szczelinie wentylacyjnej należy zapewnić zarówno wlot w okapie, jak i wylot w kalenicy dachu.

Właściwie zaizolowane poddasze oznacza komfort cieplny i akustyczny.

REDAKCJA POLECA
termomodernizacja

Autor: Gettyimages

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście i jakie są obecnie możliwości finansowania takich przedsięwzięć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej