Montaż kabiny prysznicowej na brodziku. 16 etapów prac montażowych

2018-12-16 17:50
Kabina prysznicowa
Autor: KALBAR Montaż kabiny prysznicowej na półokrągłym brodziku

Montaż kabiny prysznicowej nie jest skomplikowany, wymaga jednak precyzji i doświadczenia. Ważne jest także, aby ściśle stosować się do instrukcji montażu producenta. Montaż kabiny prysznicowej krok po kroku przedstawiamy na przykładzie kabiny prysznicowej półokrągłej z brodzikiem.

Montaż kabiny prysznicowej na brodziku

Warto wiedzieć, że montaż kabiny prysznicowej przez jedną osobę to zadanie trudne do wykonania, dlatego dobrze jest mieć, przynajmniej na pewnych etapach montażu, pomocnika. Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować wiertarkę udarową, wiertło do betonu, wkrętarkę z końcówką krzyżakową, śrubokręt krzyżakowy, poziomnicę, miarkę i młotek. Konieczne są też kołki rozporowe oraz silikon sanitarny (najlepiej bezbarwny). Przyda się także nóż kuchenny i płyn do mycia naczyń.  

Montaż prysznica nie może się obyć również bez wkrętów, uchwytów montażowych, uszczelek, rolek, po których poruszać się będą drzwi kabiny oraz zaślepek – komplet tych elementów powinien zapewnić producent kabiny, dołączając je do produktu.
Przed montażem kabiny trzeba upewnić się, czy odpowiednio zamontowany jest brodzik. Powinien być stabilny i dokładnie wypoziomowany. Warto też na tym etapie uszczelnić brodzik silikonem na styku ze ścianą – po zamontowaniu na nim kabiny będzie to utrudnione.

Montaż kabiny prysznicowej na brodziku
Autor: Kalbar Kabina prysznicowa w częściach: profile aluminiowe, uchwyty, zaślepki, rolki, uszczelki, szklane drzwi kabiny plus instrukcja montażu. Półokrągła kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi zamontowana na odpowiednio dopasowanym brodziku - efekt końcowy montażu.

1. Montaż kabiny prysznicowej rozpoczynamy od skręcenia jej poszczególnych elementów. Do górnego i dolnego profilu (aby nie zaszło pomyłki przy rozróżnieniu profilu dolnego i górnego, producenci czasem je podpisują) należy wsunąć łączniki i przykręcić wkrętami, używając śrubokrętu krzyżakowego. Dzięki łącznikom możliwy jest montaż profili poziomych z pionowymi.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Przykręcanie łącznika do profilu dolnego

2. Kolejny krok to połączenie profili pionowych z poziomym dolnym. W szczeliny łączników w dolnej szynie wsuwamy pionowy profil. Połączenie mocujemy wkrętami. Czynność powtarzamy, łącząc drugi profil pionowy z poziomym.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Skręcanie profilu poziomego z pionowym za pomocą wkrętów i śrubokręta krzyżakowego

3. Pionowe profile aluminiowe łączymy z ramą górną. Połączenie jednak nie może być stabilne, nie wciskamy ich do końca. W ten sposób uzyskujemy ramę kabiny prysznicowej.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Dwa profile poziome i pionowe połączone ze sobą tworzą ramę kabiny

4. Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe z fabrycznie zamontowaną w dolnym profilu uszczelką, która zabezpiecza miejsce styku profilu z szybą. Jeśli takiej uszczelki nie ma, w miejsce to należy użyć bezbarwnego silikonu sanitarnego.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Przed montażem szyby miejsce jej połączenia z profilem uszczelnia się silikonem sanitarnym

5. Montaż szyby - stałego elementu kabiny. Wkładamy szybę w ramę kabiny tak, aby jej zewnętrzne rogi weszły w specjalne zaczepy, w które wyposażone są poziome profile. Szybę blokujemy, skręcając dolny zaczep śrubokrętem. Zaczep górny skręcamy w późniejszym etapie.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż szyby - przykręcanie dolnego zaczepu

6. Montaż uszczelki, którą wcześniej warto posmarować płynem do mycia naczyń - uszczelka zmięknie, uelastyczni się, co ułatwi jej wciskanie. Uszczelkę dokładnie wciskamy w szczelinę między profilem pionowym a szybą, pomagając sobie jakimś nieostrym narzędziem (aby nie przeciąć uszczelki). Nadmiar uszczelki ucinamy. Następnie montujemy drugą szybę, powtarzając wszystkie czynności.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż uszczelki wzdłuż pionowego profilu

7. Kolejnym krokiem jest uszczelnienie miejsca połączenia szyby z górnym profilem. Używamy do tego celu silikonu sanitarnego. Następnie wciskamy do końca górny profil i skręcamy śrubokrętem górne zaczepy. Górną szynę skręcamy z pionowymi profilami, a na zaczepy zakładamy zaślepki.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Po przykręceniu górnego zaczepu i zamaskowaniu go estetyczną zaślepką, skręcamy profil pionowy z górnym poziomym

8. Tak przygotowaną kabinę ustawiamy na brodziku. Sprawdzamy, czy na całym obwodzie odpowiednio przylega ona do ścian i powierzchni brodzika. Warto też zmierzyć miarką, czy zewnętrzny rant brodzika jest równy na całej jego długości. Poziomnicą sprawdzamy, czy ścianki kabiny ustawione są idealnie pionowo. Następnie odrysowujemy linię styku pionowych profili kabiny ze ścianą. Kabinę odstawiamy. Z profili pionowych wyjmujemy profile montażowe.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Ustawienie kabiny na brodziku
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Poziomnicą sprawdzamy ustawienie profili

9. Profile montażowe przykładamy do ściany wzdłuż narysowanych linii. Ołówkiem zaznaczamy miejsca, w których trzeba wywiercić otwory na kołki rozporowe.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Profil montażowy przykładamy do ściany
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Zaznaczanie miejsc otworów montażowych

10. W zaznaczonych miejscach wiercimy otwory, uważając żeby nie uszkodzić płytek (lepiej nie używać udaru). Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie pod wierconym otworem koperty - pozwoli to na zachowanie czystości w miejscu pracy (większość pyłu będzie trafiało do koperty). Następnie do otworów wciskamy kołki montażowe.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Wiercimy otwory montażowe
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR W otwory wkładamy kołki montażowe

11. Na pionowe profile aluminiowe nakładamy silikon sanitarny - zapewni to szczelność połączenia profilu ze ścianą i zapobiegnie przedostawaniu się wody poza kabinę. Kolejny krok to przykręcenie wkrętami profili do ściany w miejscach wywierconych otworów.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Silikonowanie profilu pionowego

12. Silikon sanitarny trzeba także nałożyć na spód profilu dolnego - zapewni on szczelność połączenia profilu z brodzikiem. Następnie kabinę ustawia się na brodziku w ten sposób, że profile pionowe kabiny nasuwa się na profile montażowe przymocowane do ściany.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Przykręcanie profilu do ściany
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Silikonowanie dolnego profilu

13. Kolejny krok to skręcenie ścianek kabiny z profilami montażowymi przymocowanymi do ściany. Po tej czynności wykańczamy estetycznie profile, nakładając na nie górne zaślepki. Wkręcamy wkręty łączące ścianki kabiny z profilami montażowymi przytwierdzonymi do ściany. Krawędzie szyb trzeba uszczelnić, nakładając na nie specjalne silikonowe uszczelki.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Ustawianie kabiny na brodziku
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Skręcamy ścianki kabiny

14. Do szklanych drzwi przesuwnych kabiny przykręcamy rolki. Najpierw przykręcamy rolki górne. Wyposażone są one od spodu w specjalną śrubę do regulacji. Następnie przykręcamy rolki dolne - dla ułatwienia tej czynności drzwi warto odwrócić. Na wszystkie śruby montażowe zakładamy plastikowe zaślepki. Kolejnym krokiem jest założenie uszczelki na krawędź drzwi. Na koniec zawieszamy drzwi na rolkach - górne rolki wkładamy w profil górny.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Nakładamy zaślepki
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż uszczelki
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Zakładanie uszczelki

15. Dolne rolki zaczepiamy o dolny profil kabiny - rolki blokują się w profilu po naciśnięciu przycisku, w który są wyposażone.
Aby drzwi swobodnie przesuwały się po rolkach, trzeba je wyregulować, dokręcając lub luzując śruby. Następnie na śruby zakładamy plastikowe zaślepki. Kolejny krok to montaż uchwytów drzwiowych - najpierw na śruby uchwytów nakładamy nakładki, następnie uchwyt umieszczamy w otworach drzwi, nakładamy kolejne podkładki i dokręcamy nakrętki. Uchwyty trzeba dokręcić na tyle mocno, aby nie było żadnego luzu, były stabilne, jednocześnie uważając, żeby nie uszkodzić szklanych drzwi.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż rolek górnych
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż drzwi kabiny
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Widoczny przycisk w rolkach dolnych
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Regulacja rolek górnych
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Montaż uchwytu

16. Miejsce połączenie kabiny (dolnego profilu) z brodzikiem uszczelniamy od zewnątrz silikonem sanitarnym. To samo robimy od wewnątrz. Czekamy aż silikon wyschnie, po czym robimy próbę szczelności kabiny prysznicowej, nalewając do niej wody. Jeśli pojawią się jakieś nieszczelności, trzeba uzupełnić w tych miejscach silikon, jeśli nie - kabina jest gotowa do użytku.

Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Uszczelnianie kabiny silikonem
Montaż kabiny prysznicowej
Autor: KALBAR Próba szczelności
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej