Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa? Uwaga na grubość folii kubełkowej!

2021-04-23 12:31
Folia kubełkowa
Autor: Andrzej T. Papliński Folia kubełkowa stosowana jest do izolacji pionowej fundamentów, także ścian, stropów mających bezpośredni kontakt z podłożem. Dzięki wytłoczeniom tworzą się szczeliny powietrzna pomiędzy konstrukcją budynku, a izolacją. Szczeliny zapewniają odprowadzenie wody i pary wodnej, zapobiegając zawilgoceniu

Folia kubełkowa to wytłaczana folia hydroizolacyjna. Izoluje części podziemne fundamentów i ścian w układzie pionowym. Zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody w układzie poziomym. To właśnie od folii kubełkowej zależy w dużej mierze trwałość izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Wybierając folię, trzeba uważać na parametry techniczne.

Spis treści

  1. Czym jest folia kubełkowa?
  2. Folia kubełkowa - zastosowanie
  3. Folia kubełkowa - ważne parametry techniczne
  4. Złej jakości folia kubełkowa - konsekwencje
  5. Folia kubełkowa wymiary
  6. Układanie folii kubełkowej - ogólne zasady
  7. Folia kubełkowa - cena

Czym jest folia kubełkowa?

Do produkcji folii kubełkowej (inaczej membrany kubełkowej) używany jest polietylen o dużej gęstości HDPE (high density PE). Materiał ten jest trwały, odporny na wodę, dzięki czemu nie gnije oraz wykazuje obojętność na większość związków chemicznych powszechnie stosowanych oraz naturalnie występujących w gruncie. Ponadto folii kubełkowej nie niszczą grzyby, bakterie czy gryzonie żyjące w ziemi. Folia kubełkowa jest też odporna na przerastanie korzeni roślinnych, nie ulega biodegradacji. To materiał wielofunkcyjny, o bardzo dużej trwałości użytkowej (ponad 100 lat).Asymetryczna struktura wytłoczeń (kubełków) wysokości 8-20 mm nadaje folii kubełkowej dużą wytrzymałość na ściskanie i rozerwanie. Dzięki wytłoczeniom zachowana jest cyrkulacja powietrza i z fundamentów odprowadzana jest wilgoć. Przyczynia się to także do poprawy izolacyjności termicznej fundamentów.

Folia kubełkowa - zastosowanie

Folię kubełkową stosuje się przede wszystkim jako przeciwwilgociową izolację fundamentów, jednak z powodzeniem może być także wykorzystana w systemach tarasowych, stropowych, dachach odwróconych oraz w budownictwie inżynieryjnym (zbiorniki, wiadukty, tunele, drogi, przepusty).

Dzięki swoim właściwościom mechanicznym i chemicznym oraz przystępnej cenie folia kubełkowa może pełnić w tych zastosowaniach funkcje izolacyjne, ochronne, separacyjne i drenażowe.

folia kubełkowa zastosowanie
Autor: Griltex Rys. 1. Zastosowanie folii kubełkowej - geokompozytu GXP Dren przy odwodnieniu ściany fundamentowej: odprowadzenie wody w przypadku wystąpienia wody gruntowej, zabezpieczenie drenażu murów. Rys. 2. Zastosowanie geokompozytu GXP Dren do izolacji ścian oporowych: hydroziolacja ścian oporowych, ochrona ścian przed wnikaniem korzeni, zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi znajdujacymi się w gruncie
Specjalne zastosowanie folii kubełkowej

Folia kubełkowa (także w połączeniu z filtracyjną geowłókniną polipropylenową) znajduje zastosowanie w systemach tarasowych i balkonowych jako efektywna warstwa izolacyjno-drenażowa posadzek. Materiał umieszczany jest między warstwą chudego betonu a warstwą termoizolacji i zbrojonej posadzki (jastrychu). Pełni tam funkcję izolacyjną (zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wilgoci) oraz wentylacyjną (odprowadza lub rozprowadza nadmiar zgromadzonej pary wodnej). Chroni przed spiętrzaniem wody i zabezpiecza przed mechanicznym uszkodzeniem właściwą hydroizolację.

folia kubełkowa na ociepleniu fundamentów
Autor: Andrzej Szandomirski Aby nie zniszczyć styropianu przy obsypywaniu fundamentów gruntem, warto osłonić go folią kubełkową. Podczas eksploatacji domu będzie chroniła izolację przed niszczącym wpływem gleby i żyjącymi w niej gryzoniami

Folia kubełkowa - ważne parametry techniczne

Eksperci zalecają, aby wybierać folię kubełkową grubości co najmniej 0,5 mm. Jedyną zaletą cieńszej folii kubełkowej jest niższa cena, która wynika z redukcji materiału o ok. 33%. Ta, wydawałoby się niewielka różnica, np. między grubością 0,6 i 0,4 mm, może spowodować poważne straty, kosztowne w naprawie.

TRZEBA WIEDZIEĆ!

Wybierając folię kubełkową, nigdy nie należy kierować się niższą ceną, która najczęściej świadczy o wątpliwej jakości izolacji. W tym przypadku liczą się parametry techniczne: ciężar, grubość oraz wytrzymałość na ściskanie.Tak naprawdę, tylko folie grubości co najmniej 0,5 mm nadają się do izolacji - są cięższe, a zatem i wytrzymalsze. Przy wyborze folii kubełkowej ważna jest także gwarancja na materiał (co najmniej 10 lat). Obowiązkowe są też atesty.

Przykładowe różnice parametrów:

Grubość folii Ciężar/m² Wytrzymałość na ściskanie
0,6 mm ok. 580 g 250 kN/m²
0,5 mm ok. 480 g 190 kN/m²
0,4 mm ok. 380 g 120 kN/m²

Złej jakości folia kubełkowa - konsekwencje

  • Problemy przy układaniu folii kubełkowej - cieńszy materiał jest mniej trwały, może się załamywać i ulegać uszkodzeniom. Montaż takiej folii może się wydłużyć lub być wręcz niemożliwy.
  • Uszkodzenie czy przebicie folii - ostre przedmioty, kamienie łatwiej przebiją cieńszą folię, która w ten sposób traci swoją podstawowa funkcję - szczelność, a tym samym ochronę budynków i budowli przed wodą i wilgocią.

Folia kubełkowa wymiary

Folia kubełkowa sprzedawana jest w rolkach. Grubość folii kubełkowej to najczęściej 0,5-1 mm. Im grubsza folia, tym mocniejsza. Szerokość to 0,5 - 4 m. Przykładowe długości materiału w rolce - 20 i 25 m. Najczęstsze wymiary rolek folii kubełkowej to: 1,0x20 m, 1,5x20 m, 2,0x20 m, 2,5x20 m, 4,0x20 m.

Układanie folii kubełkowej - ogólne zasady

Aby wykorzystać w pełni zalety folii kubełkowej, należy przestrzegać podstawowych zaleceń montażowych producenta, Przede wszystkim należy:

  • układać folię wytłoczeniami skierowanymi do ściany lub podłoża,
  • zapewnić odpowiednie zakłady przy łączeniach arkuszy,
  • uszczelnić te połączenia specjalnymi taśmami (uszczelkami elastomerobitumicznymi), należącymi do systemu.

Folię kubełkową mocuje się do podłoża za pomocą gwoździ lub kołków. Zastosowanie łączników mechanicznych wymaga oczywiście użycia podkładek uszczelniających. Pasy należy mocować od góry na całej długości (za pomocą profili) – rozstaw gwoździ co 15-50 cm w zależności od głębokości posadowienia (im głębiej tym gęściej). Gwoździe/kołki przybija się w górny pas folii lub wytłoczenia. Aby uzyskać szczelne połączenie między poszczególnymi pasami folii, używa się taśmy butylowej.

Należy też przewidzieć linię montażu na połowie szerokości pasa folii, którego szerokość przekracza 2 m (odstęp między punktami mocowania powinien wynosić 1 metr).Na rynku pojawił się też nowatorski system łączeń membrany, który poprawia efektywność i funkcjonalność materiału izolacyjnego. Dzięki temu, że folię wyposażono w dwa rzędy specjalnie wyprofilowanych zatrzasków, można zmniejszyć (o połowę) szerokości zakładów przy połączeniach poszczególnych pasów materiału i uzyskać szczelne połączenia, stosując systemową taśmę kauczukową lub zgrzewanie. Ten system montażu folii kubełkowej jest łatwiejszy, ponieważ zabezpiecza przed rozchodzeniem się, czy przesuwaniem połączonych arkuszy oraz eliminuje problem związany z liniowym łączeniem rolek, co ma istotne znaczenie w przypadku stosowania membran wytłaczanych na dużych powierzchniach tarasów, balkonów i dachów zielonych.

Należy uważać, aby w trakcie montażu folii kubełkowej nie zniszczyć wytłoczeń.

Montaż folii kubełkowej w pionie - zalecenia

Głębokość posadowienia Odstęp między punktami mocowania
3 m 25 cm
5 m 20 cm
6 m* 15 cm

* Trzeba przewidzieć linie montażu w połowie wysokości (ta sama gęstość)

    folia kubełkowa łączenie
    Autor: Griltex Folia kubełkowa z nowatorskim systemem łączenia

    W przypadku okresowego występowania wysokiego poziomu wód gruntowych folię kubełkową można ułożyć odwrotnie, używając przy tym dodatkowo warstwy geowłókniny separacyjnej (sposób taki stosuje się m.in. do hydroizolacji i odwodnień fundamentów narażonych na działanie wody gruntowej oraz przyczółków mostów). Wówczas folię wytłaczaną mocuje się do ściany płaską powierzchnią (w tym przypadku membranę przytwierdza się również w miejscach bezpośrednio przylegających do ściany; wytłoczenia skierowane są tym razem od ściany), a jej powierzchnię od strony gruntu nakrywa się geowłókniną.

    Szczelina pomiędzy włókniną a wytłoczeniami folii umożliwia swobodny odpływ wód gruntowych do zainstalowanych rur systemu drenarskiego (drenaż opaskowy). Tym sposobem uzyskuje się nowoczesny system hydroizolacyjny, który znacznie zwiększa trwałość fundamentów i opóźnia ich erozję.

    Folia kubełkowa - cena

    Rolka folii kubełkowej zależnie od grubości folii kosztuje od 70 zł przy wymiarach 1 x 20 m. Folia o szerokości 2 m kosztuje od 170 zł za rolkę o długości 20 m.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Czytaj więcej