Prace na dachu nie dla amatorów

2010-06-29 17:03
Prace na dachu nie dla amatorów
Autor: Röben

Zaufanie do dekarza to podstawa dobrej współpracy inwestora z wykonawcą, ale ma ono racjonalne podłoże tylko wtedy, jeśli będzie to dekarz z dużą wiedzą i doświadczeniem. Warto o tym pamiętać wybierając fachowców, ale nie zaszkodzi także wiedzieć jak poszczególne elementy dachu powinny być wykonane.

Przy braku przygotowania dekarskiego, błędy wykonawcze pojawiają się nawet w pozornie prostych elementach. Przykładem może tu być ława kominiarska, do której producenci dołączają dwa elementy mocujące. Niestety, wiele ław montowanych jest tylko na jednym wsporniku (najczęściej z powodu niewiedzy, jak posłużyć się drugim). W rezultacie ławka nie rozkłada dobrze ciężaru, co może być bardzo groźne dla kominiarza lub innej osoby poruszającej się po dachu.

Przeczytaj także Jak znaleźć dobrą ekipę dekarską?

Brak fachowego przygotowania skutkuje też tym, że dekarze-amatorzy nie wiedzą, do czego służą, na przykład klamry dołączone do dachówek. Niektórzy wykorzystują je tylko na dachówkach skrajnych, zamiast klamrować co trzecią dachówkę po skosie na całej połaci dachu.

Nie dla amatorów!

Montowanie pokrycia dachowego kończy budowę domu w stanie surowym. Zdarza się, że inwestorom na tym etapie zaczyna już brakować funduszy i aby zaoszczędzić, decydują się sami układać dachówki lub rezygnują z istotnych akcesoriów dachowych. Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne. Fachowy dekarz uczy się zawodu kilka lat i tej wiedzy oraz praktyki nie da się zastąpić nawet największymi zdolnościami do majsterkowania. Błędy, które wynikają z braku przygotowania i doświadczenia dekarskiego, uwidaczniają się przede wszystkim w bardziej skomplikowanych fragmentach dachu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak dużo jest takich miejsc. Należą do nich m.in. kosze, gdzie trzeba zamontować elementy z blachy, poprawnie przyciąć dachówki i uszczelnić miejsce styku dwóch połaci dachowych.

Poważnym problemem są też niewłaściwie montowane kominki odpowietrzające. Ich funkcją jest odpowietrzanie systemu kanalizacji, więc powinno się je umieszczać w konkretnych miejscach i na określonej wysokości, a nie przypadkowo. Kominki odpowietrzające bywają też często mylone z wentylacyjnymi, choć ich przekrój jest stanowczo za mały, by mogły spełniać to zadanie. 

Trudności sprawiają również obróbki blacharskie, szczególnie wokół komina i okien.  Prawidłowe wykonanie samego komina, który składa się z wielu elementów, wymaga dużej wiedzy i praktyki (najlepiej także konsultacji z kominiarzem).

Newralgiczne miejsce to również styk membran z konstrukcją dachową, gdzie każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania folii.
– Niestety, nie wszyscy wykonawcy pamiętają o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Jest to zasadniczy błąd, ponieważ brak cyrkulacji powietrza może powodować gnicie więźby, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie całej konstrukcji dachu – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Równie poważne konsekwencje ma niefachowe wykonanie okapu, do którego potrzeba wiedzy dotyczącej szczegółów montażu, na przykład deski klinowej, frezowanych podhaków czy blachy okapowej. 

Kiedy potrzebny doradca?

Przed rozpoczęciem budowy warto realnie ocenić swoje kompetencje. Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu budownictwa, powinny znaleźć doradcę, który stanie się tzw. inwestorem zastępczym. Do monitorowania przebiegu budowy można też zatrudnić inspektora nadzoru (warto wtedy podpisać umowę).  Doradcą może być też wykonawca, ponieważ pomysły inwestorów nie zawsze są trafne, ale wtedy podstawą wykonania zawsze powinien być projekt . Dekarz może podpowiedzieć pewne rozwiązania, jeśli projekt ich nie uwzględnia, ale w pracach na dachu wyjątkowo użyteczna jest zasada "ufaj, ale sprawdzaj" .

Ważna strona formalna

Dokumentacja wydaje się mało istotna, dopóki budowa układa się po myśli inwestora. Problem pojawia się wtedy, gdy dach przecieka lub wydarzy się katastrofa budowlana, a nie ma żadnych dowodów na sposób przeprowadzenia prac. Bez skrupulatnie wypełnionych dokumentów i dopełnienia wszelkich formalności, żaden ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, pojawią się też trudności z udowodnieniem czegokolwiek w sądzie. Dlatego na każdej budowie należy szczegółowo i regularnie uzupełniać dziennik budowy. Z wykonawcami powinno się zawrzeć umowy pisemne, szczegółowo określające, jakie prace obejmuje usługa. W przeciwnym razie inwestor naraża się na dodatkowe, niespodziewane koszty. Kierownik budowy lub inspektor nadzoru musi przeprowadzić odbiory wszystkich elementów, a następnie wpisać je do dziennika budowy. Jest to bardzo istotne, ponieważ ich zadaniem jest zauważenie ewentualnych błędów wykonawczych w momencie, kiedy można im jeszcze łatwo zaradzić.

Nie tędy droga

Oszczędzanie na jakości się nie opłaca. Dom to inwestycja na całe życie. Z tego względu inwestor, podejmując decyzje związane z budową, nie powinien kierować się wyłącznie ceną. Więźba, folia, ocieplenie oraz dachówki to system, który musi być do siebie dopasowany, a wszystkie elementy starannie dobrane. Przy czym warto wybrać system krycia dachu od jednego – dwóch producentów, ponieważ wtedy elementy lepiej do siebie pasują. Co więcej, nakłady poniesione na dach to niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc nie opłaca się spotykane czasami oszczędzanie na istotnych akcesoriach dachowych. Przykładowo, koszt kratki wlotowej do okapu to mniej niż 1% wartości całego pokrycia, a brak tego elementu może uniemożliwić prawidłową wentylację, co z kolei skutkuje m.in. porastaniem dachu przez mech. Pominięcie jednego małego elementu może więc spowodować, że dach trzeba będzie naprawiać, albo nawet układać od nowa. Generuje to koszty dwu- lub nawet trzykrotnie wyższe niż od razu fachowe wykonanie pokrycia dachowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej