Murłata - ważny element więźby dachowej. Wymiary murłaty, mocowanie, izolacja

2020-10-16 10:54
murłata
Autor: Piotr Mastalerz Murłata stanowi podparcie dla więźby dachowej. Przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany

Murłata jest ważnym elementem w konstrukcji dachu i całego budynku. Zadaniem murłaty jest połączenie ścian domu z więźbą dachową i przeniesienie obciążeń dachu na mury budynku. Jakie są wymiary murłaty, jak się ją montuje i ociepla?

Spis treści

  1. Co to jest murłata i po co się ją stosuje?
  2. Wymiary murłaty
  3. Montaż murłaty
  4. Połączenie murłaty z krokwiami
  5. Jak ocieplić murłatę?

Co to jest murłata i po co się ją stosuje?

Drewniana belka mocowana do wieńca ścian kolankowych lub wieńca stropu. Murłata przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany. Odpowiada za nośność i stabilność dachu. Murłata jest ponadto lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o możliwość łączenia z krokwiami. Montaż drewnianych krokwi do betonowego wieńca byłby trudniejszy.

Wymiary murłaty

Przekrój murłaty jest kwadratowy. Wymiary murłaty mieszczą się w przedziale 10x10 - 20x20 cm (w zależności od obciążenia).

Montaż murłaty

Przed montażem murłaty wieniec należy wypoziomować i w razie konieczności wyrównać oraz ułożyć na nim izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw papy podkładowej lub folii PVC - zabezpieczy to drewnianą murłatę przed podciąganiem wilgoci z muru.

Murłatę mocuje się do wieńca budynku za pomocą zabetonowanych w nich wcześniej tzw. kotew murłatowych typu L lub U - nowoczesny sposób wykonania gwintu metodą walcowania zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Kotwy do murłat wykonane są z wysokiej jakości ocynkowanej stali, wytrzymałej i odpornej na wygięcia oraz odkształcenia nawet przy dużym obciążeniu. Do wymiarów murłaty trzeba dopasować długość kotwy i szerokość gwintu. Rozstaw w wieńcu kotew zależy od ciężaru i nachylenia połaci dachu.

montaż murłaty
Autor: Piotr Mastalerz Montaż murłaty na zaizolowanym wieńcu
murłata
Autor: Piotr Mastalerz Montaż murłaty
wiercenie w murłacie
Autor: Piotr Mastalerz Wiercenie w murłacie otworów montażowych na śruby zakotwione w wieńcu
przykręcanie murłaty
Autor: Piotr Mastalerz Przykręcanie murłaty za pomocą śrub zakotwionych w wieńu

Połączenie murłaty z krokwiami

Aby krokwie stabilnie połączyć z murłatą, robi się w nich wycięcia odpowiadające przekrojowi murłaty. Krokwie mocuje do murłaty również długimi gwoździami wbijanymi ukośnie. Można też użyć specjalnych stalowych łączników ciesielskich z giętych płytek perforowanych lub też złączy krokwiowo-płatwiowych SPF. Sposób łączenia krokwi z murłatą dobiera projektant zależnie od wielkości sił rozporowych – im większe, tym mocniejsze powinno być połączenie.

łączenie murłaty i krokwi
Autor: Piotr Mastalerz Krokwie z murłatą można łączyć stalowymi łącznikami ciesielskimi z giętych płytek perforowanych

Jak ocieplić murłatę?

Murłata to element styku ściany zewnętrznej i dachu. Ważne jest nie tylko dokładne ocieplenie tych dwóch przegród, ale również samej murłaty. W przeciwnym razie może stać się dużym mostkiem termicznym. Jeśli murłata nie zostanie odpowiedni ocieplona od strony zewnętrznej, to ciepło z domu będzie uciekać nie tylko przez nią, ale także przez żelbetowy wieniec. Przed przyklejeniem ostatniego rzędu płyt styropianowych do ścian zewnętrznych trzeba ocieplić najpierw murłaty odpowiednio przyciętymi paskami styropianu lub wełny mineralnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej