Kominki dachowe: kominek wentylacyjny i odpowietrzający. Do czego służą, czym się różnią?

2019-03-04 8:28
kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Zakończenie rury łącznikowej podłącza się do pionu kanalizacyjnego. Dachówkę z kominkiem montuje się na połaci jak dachówkę podstawową

Kominek wentylacyjny i odpowietrzający to dwa najważniejsze rodzaje kominków dachowych. Kominki dachowe mają różne przeznaczenie, średnicę i sposób montażu. Jaką funkcję pełni kominek wentylacyjny, a jaką odpowietrzający?

Kominki dachowe pełnią, najogólniej mówiąc, funkcje wentylacyjne i są zamontowane na połaci wraz z innymi elementami pokrycia. Projektując i montując pokrycia dachowe, warto pamiętać o różnicach między nimi.

Kominek wentylacyjny

Kominek wentylacyjny, zgodnie z nazwą, odpowiada za wentylację pomieszczeń. Może być wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej m.in. łazienki, garażu oraz kuchni (np. podłączenia okapu). Nie nadaje się natomiast do odprowadzania spalin z kotła gazowego, olejowego ani innych urządzeń grzewczych. W zależności od producenta, kominek wentylacyjny może mieć różny kształt, ale jego średnica nie może być mniejsza niż 150 mm.
Kominek wentylacyjny dostępny jest najczęściej w kolorach dachówek podstawowych danej marki - tworzy wtedy komplementarny system do krycia dachu. Do wielu kominków dołączane są akcesoria umożliwiające przyłączenie do instalacji – przykładowo, kominek wentylacyjny w komplecie z plastikową rurą wentylacyjną.

kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Kominek wentylacyjny

Kominek odpowietrzający

Działanie instalacji kanalizacyjnej oparte jest najczęściej na grawitacji. Aby nieczystości mogły spływać swobodnie, w rurach kanalizacyjnych musi panować odpowiednie ciśnienie atmosferyczne. Zakończenie kanalizacji kominkiem odpowietrzającym umożliwia wyrównanie ciśnienia w rurach oraz usuwanie gazów kanałowych. Brak odpowiedniego wykończenia instalacji kanalizacyjnej może spowodować, że podczas odprowadzania ścieków powietrze wraz z nieprzyjemnym zapachem będzie wtłaczane do pomieszczeń.
Otwory wentylacyjne pionów domowej instalacji kanalizacyjnej przygotowuje się w przewidzianych do tego miejscach, które należy dokładnie uszczelnić i zakończyć ceramiczną dachówką odpowietrzającą. Przewody i piony instalacyjne odpowietrza się za pomocą rury łącznikowej z tworzywa sztucznego, dostępnej w trzech rozmiarach (o trzech różnych średnicach). Bez fachowego odpowietrzania, system kanalizacji nie będzie prawidłowo funkcjonował.

kominek dachowy roben
Autor: Röben Kominek odpowietrzający standard firmy Röben

Kominek wentylacyjny vs kominek odpowietrzający

Podstawową różnicą między kominkiem wentylacyjnym a odpowietrzającym jest średnica. Kominek wentylacyjny musi mieć minimum 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej. Natomiast kominek odpowietrzający o średnicy ok. 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji. Służy on wyłącznie do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych (wyrównywania ciśnienia w rurach). Oprócz średnicy, kominki różnią się też wysokością oraz sposobem wykończenia. 

Trzeba wiedzieć!

Zamienne stosowanie kominków wentylacyjnego i odpowietrzającego jest błędem i wpływa negatywnie na skuteczność wentylacji.

Kominek wentylacyjny i odpowietrzający - uwaga na montaż

Oprócz mylenia kominków odpowietrzających z wentylacyjnymi i na odwrót, w przypadku obu kominków często pojawia się inny błąd, związany z montażem. Standardowo, zarówno kominki wentylacyjne, jak i odpowietrzające powinny być montowane wysoko na dachu, w pobliżu kalenicy, ponieważ ich niewielka wysokość uniemożliwia prawidłowe działanie w przypadku zamontowania w niższych partiach dachu.

Im są dalej od kalenicy, tym większe prawdopodobieństwo wadliwego działania. Dlatego przyjmuje się, że żaden z tych typów kominków nie powinien być umieszczany poniżej trzeciego rzędu dachówek, licząc od górnego styku połaci. Niestety dość często kominki zostają zamontowane poniżej zalecanej odległości od kalenicy, która wynosi do 1,5 m. Jeśli tak się stanie, zimą grozi im zniszczenie poprzez osuwające się z dachu masy śniegu. Należy wtedy zapewnić kominkom osłonę, np. montując śniegołapy. Aby ochrona była skuteczna, trzeba umieścić jeden bądź dwa śniegołapy bezpośrednio nad kominkiem, co pozwoli na rozdzielenie masy śniegu i zmniejszy ryzyko uszkodzenia elementu.

kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Części kominka są pakowane osobno, dlatego montaż rozpoczyna się od złożenia elementów
kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Między ceramiczną dachówką przelotową a górą kominka w kształcie grzybka jest uszczelka
kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Rurę łącznikową nakłada się od spodu na część ceramiczną, a następnie dokręca obejmę
kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Aby podłączyć kominek, należy wykonać otwór we wszystkich warstwach dachu (folii, ociepleniu itp.). Otwór nie może być zbyt duży
kominek wentylacyjny roben
Autor: Röben Montaż kominka wraz z rurą

Oprócz funkcji wentylacyjnej i odpowietrzającej, oba typy kominków stosuje się również dlatego, że zachowanie szczelności dachu w miejscu zakończenia rur kanalizacyjnych czy kanałów wentylacyjnych jest kłopotliwe. Właściwie dobrane kominki przyczyniają się więc do uszczelnienia pokrycia dachowego. Możliwość dokładnego dopasowania ich koloru do barwy dachówek podstawowych poprawia estetykę wykonania dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej