Pokrycia dachowe. Montaż dachówek ceramicznych

2013-02-25 14:14
Dachówki ceramiczne Röben. Dach na lata
Autor: Röben Dzisiejsze dachówki ceramiczne wyglądają inaczej niż te w strożytności, ale są wytwarzane z tego samego surowca - gliny

Montaż pokrycia dachowego to niełatwe zadanie. Oprócz umiejętności montażu samych dachówek ceramicznych, równie ważne jest fachowe łacenie dachu. Należy też umieć poprawnie dobierać i montować akcesoria dachowe, a także wiedzieć, jak wykonać najtrudniejsze miejsca połaci, np. kosze dachowe.

Przygotowanie połaci pod montaż dachówek

Dach powinien być rozmierzony bardzo dokładnie, z zachowaniem identycznych odstępów między rzędami i, co najważniejsze, pod konkretny typ dachówki, która będzie układana na dachu. Każde pokrycie ma bowiem inny zalecany rozstaw łat.

Patrz też: Blacha na rąbek. Jak montować blachę dachową na rąbek stojący - wytyczne dla dekarzy

Łacenie dachu

Rozstaw łat zależny jest od dachówki, którą stosujemy do wykonania pokrycia dachowego. Są dachówki średnioformatowe, wielkoformatowe i każdy format dachówki dopuszcza inny rozstaw łaty. Co więcej, każdy producent sam określa długość i szerokość dachówki, co wpływa bezpośrednio na rozstawienie łat.

Patrz też: Układanie dachówki ceramicznej. Błędy dekarskie

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość dachówki, ponieważ to właśnie na jej podstawie ustala się rozstaw łat. Szczegółowe dane można znaleźć w folderach producenta. Gdy odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie rozmierzone, czyli zostaną przekroczone wartości skrajne, dachówka nie będzie leżeć prawidłowo oraz będzie podatna na działanie wiatru.

Należy pamiętać, że wraz ze zmianą wilgotności krokwie pracują powierzchniowo, wyginają się minimalnie w górę i w dół. W związku z tym, dachówki również są podatne na pewne niezauważalne dla nas przesunięcia. Za ciasny lub za duży rozstaw łat spowoduje, że dachówka nie „wepnie się” na swoje miejsce, co może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Jest to mankament często stwierdzany przy orzecznictwie technicznym. Czasami winą za to niesłusznie obarcza się producentów, podczas gdy błąd wynika z nieprawidłowego rozmierzenia łat przez dekarza.

Rozstaw łat dla dachówek ceramicznych Röben

  • dachówka Piemont - 360-398 mm
  • dachówka MONZAplus - 390-396 mm
  • dachówka Bornholm – 363-369 mm
  • dachówka Fleming - 363-369 mm

Łacenie dachu - instrukcja krok po kroku

Akcesoria dachowe - małe, a ważne

Montaż akcesoriów dachowych to kolejny element, który wymaga fachowej wiedzy. Nietrudno tu o błędy, czego przykładem może być ława kominiarska. Mimo że producenci dołączają do niej dwa elementy mocujące, na dachach widzi się czasem ławy oparte tylko na jednym wsporniku. Poważnym problemem są też niewłaściwie montowane kominki: kominek wentylacyjny czy odpowietrzający. Często spotyka się też niepoprawnie montowane dachówki wentylacyjne.

Wyróżniamy akcesoria dachowe potrzebne do wykończenia krawędzi połaci dachu, wspomagające wentylację połaci dachu, do wykończenia wentylacji pomieszczeń, do przeprowadzenia przewodów przez dach, akcesoria ozdobne oraz inne.

Patrz też: Kominek wentylacyjny - jak dobrać i zamontować

Jak prawidłowo rozmieścić na dachu śniegołapy

Fachowe wykonanie każdego dachu obejmuje nie tylko odpowiednio dobrane dachówki podstawowe, ale też cały system akcesoriów dachowych. Umożliwiają one prawidłowe wykonanie detali architektonicznych czy krawędzi połaci oraz podkreślają estetykę wykonania dachu. Wszystkie akcesoria są dostępne w kolorystyce dachówek standardowych marki Röben.

Każdy dach jest inny i nawet dwa realizowane według tego samego projektu mogą wymagać innych rozwiązań, chociażby ze względu na lokalizację działki. Dlatego nie warto podejmować się tego zadania bez fachowej wiedzy i specjalistycznego przygotowania dekarskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej