Hale magazynowe zasilane energią solarną

2011-04-28 15:04
Hale magazynowe zasilane energia solarną
Autor: Schuco Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne na dach skośny

Wydajne energetycznie technologie fotowoltaiczne Schüco pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji każdego magazynu i podnoszą jego atrakcyjność w oczach ewentualnych najemców.

Przy rosnących cenach energii o atrakcyjności powierzchni magazynowej decyduje nie tylko jej wielkość i lokalizacja. Znacznie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej – koszt inwestycji musi się dodatnio bilansować z zyskami, zwłaszcza w budownictwie przemysłowym.

Przeczytaj koniecznie: Przyszłością fotowoltaiki są systemy rozproszone

Najemcy i nabywcy tego typu obiektów coraz częściej biorą pod uwagę charakterystykę energetyczną obiektu, która mówi o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię. Jednym z najważniejszych źródeł kosztów eksploatacji obiektów magazynowych jest energia elektryczna zasilająca systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i urządzeń magazynowych. W celu podniesienia efektywności energetycznej budynku, część zapotrzebowania można pokryć całkowicie darmową energią solarną generowaną przez cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schüco. Inteligentne systemy montażu pozwalają efektywnie zagospodarować niemal każdą dostępną powierzchnię dachu i elewacji.

Zyskowne powierzchnie

Hale magazynowe stanowią ambitne wyzwanie pod kątem pozyskiwania darmowej energii ze słońca. Niewykorzystane dotąd, duże powierzchnie dachów płaskich i skośnych są idealnym miejscem montażu systemów fotowoltaicznych, pod warunkiem jednak zastosowania lekkich konstrukcji, które nie obciążają dachu. Moduły cienkowarstwowe Schüco zostały opracowane pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i maksymalnej opłacalności ekonomicznej.

Efektywny system montażowy Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód) umożliwia błyskawiczne zintegrowanie go z konstrukcją dachu (przy użyciu zaledwie czterech komponentów). Specjalne kotwy umieszczone na tylnej stronie modułów wsuwane są we wsporniki skonstruowane w ten sposób, że moduły spięte w pary są odchylone względem powierzchni dachu pod kątem 10o. Wsporniki są następnie montowane do podłoża. W ten sposób powstaje lekka, bezramowa konstrukcja o doskonałych właściwościach statycznych.

Moduły Schüco przystosowane są również do montażu na dachach skośnych, pokrytych dachówką, blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu kotwami (pokrycie dachówką), łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa).

Hale magazynowe zasilane energia solarną
Autor: Schuco Cienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny
Hale magazynowe zasilane energią solarną
Autor: Schuco System montażu cienkowarstwowego modułu solarnego 

Wysokowydajna technologia cienkowarstwowa zastosowana w modułach fotowoltaicznych Schüco pozwala na zmniejszenie zależności uzysków od temperatury i całoroczne korzystanie z darmowej energii, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie krótkiego spektrum światła widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. W miesiącach letnich wydajność paneli fotowoltaicznych sięga nawet 100%, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. Natomiast w miesiącach charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem, sprawność pozyskiwania energii przekracza 40 a nawet 50%.

Energetyzujące powłoki

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest minimalna ingerencja w powłokę budynku, sprawdzają się kompletne, modularne rozwiązania okładzin fotowoltaicznych Schüco. System fasady pochylonej Schüco FSE 3000 złożony podkonstrukcji i modułów cienkowarstwowych o powierzchni 5,72 m2 każdy oraz inwertera pomaga poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych i magazynów bez ingerencji w powierzchnię dachu. Wykorzystanie dużych modułów pozwoliło na zmniejszenie liczby elementów przyłączeniowych i akcesoriów do niezbędnego minimum. Dzięki temu montaż odbywa się w szybki i łatwy sposób, przy zaoszczędzeniu kosztów inwestycji.

Przemyślana konstrukcja w połączeniu z wysokowydajnymi modułami cienkowarstwowymi Schüco ProSol TF gwarantują korzystanie z darmowej energii elektrycznej, nawet przy niewielkim promieniowaniu słonecznym i wysokich temperaturach. System tworzy jednorodną, estetyczną taflę, której kolorystyka może być modyfikowana. Okładzinę montuje się do elewacji zaledwie w 4 punktach i pod kątem 10o w stosunku do ściany hali. Dzięki korzystniejszej orientacji uzyski w kWh są większe, niż w przypadku systemów montowanych równolegle do elewacji. Efektywność działania systemu zwiększają wydajne inwertery Schüco, które zmieniają energię solarną w prąd sieciowy zmienny o mocy 230 V przy minimalnych stratach. Schüco SGI 2500 T plus-02 cechuje się wysoką sprawnością pracy na poziomie 95,4%. W zależności od wielkości instalacji można dopasować odpowiednie urządzenie – od urządzeń z serii SGI aż po inwertery centralne o wydajności od 100 kWp z możliwością rozbudowy.

Program Energia2

Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta Firmy, to wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej