Hale magazynowe zasilane energią solarną

2011-04-28 15:04
Hale magazynowe zasilane energia solarną
Autor: Schuco Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne na dach skośny

Wydajne energetycznie technologie fotowoltaiczne Schüco pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji każdego magazynu i podnoszą jego atrakcyjność w oczach ewentualnych najemców.

Przy rosnących cenach energii o atrakcyjności powierzchni magazynowej decyduje nie tylko jej wielkość i lokalizacja. Znacznie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej – koszt inwestycji musi się dodatnio bilansować z zyskami, zwłaszcza w budownictwie przemysłowym.

Przeczytaj koniecznie: Przyszłością fotowoltaiki są systemy rozproszone

Najemcy i nabywcy tego typu obiektów coraz częściej biorą pod uwagę charakterystykę energetyczną obiektu, która mówi o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię. Jednym z najważniejszych źródeł kosztów eksploatacji obiektów magazynowych jest energia elektryczna zasilająca systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i urządzeń magazynowych. W celu podniesienia efektywności energetycznej budynku, część zapotrzebowania można pokryć całkowicie darmową energią solarną generowaną przez cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schüco. Inteligentne systemy montażu pozwalają efektywnie zagospodarować niemal każdą dostępną powierzchnię dachu i elewacji.

Zyskowne powierzchnie

Hale magazynowe stanowią ambitne wyzwanie pod kątem pozyskiwania darmowej energii ze słońca. Niewykorzystane dotąd, duże powierzchnie dachów płaskich i skośnych są idealnym miejscem montażu systemów fotowoltaicznych, pod warunkiem jednak zastosowania lekkich konstrukcji, które nie obciążają dachu. Moduły cienkowarstwowe Schüco zostały opracowane pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i maksymalnej opłacalności ekonomicznej.

Efektywny system montażowy Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód) umożliwia błyskawiczne zintegrowanie go z konstrukcją dachu (przy użyciu zaledwie czterech komponentów). Specjalne kotwy umieszczone na tylnej stronie modułów wsuwane są we wsporniki skonstruowane w ten sposób, że moduły spięte w pary są odchylone względem powierzchni dachu pod kątem 10o. Wsporniki są następnie montowane do podłoża. W ten sposób powstaje lekka, bezramowa konstrukcja o doskonałych właściwościach statycznych.

Moduły Schüco przystosowane są również do montażu na dachach skośnych, pokrytych dachówką, blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu kotwami (pokrycie dachówką), łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa).

Hale magazynowe zasilane energia solarną
Autor: Schuco Cienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny
Hale magazynowe zasilane energią solarną
Autor: Schuco System montażu cienkowarstwowego modułu solarnego 

Wysokowydajna technologia cienkowarstwowa zastosowana w modułach fotowoltaicznych Schüco pozwala na zmniejszenie zależności uzysków od temperatury i całoroczne korzystanie z darmowej energii, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie krótkiego spektrum światła widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. W miesiącach letnich wydajność paneli fotowoltaicznych sięga nawet 100%, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. Natomiast w miesiącach charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem, sprawność pozyskiwania energii przekracza 40 a nawet 50%.

Energetyzujące powłoki

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest minimalna ingerencja w powłokę budynku, sprawdzają się kompletne, modularne rozwiązania okładzin fotowoltaicznych Schüco. System fasady pochylonej Schüco FSE 3000 złożony podkonstrukcji i modułów cienkowarstwowych o powierzchni 5,72 m2 każdy oraz inwertera pomaga poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych i magazynów bez ingerencji w powierzchnię dachu. Wykorzystanie dużych modułów pozwoliło na zmniejszenie liczby elementów przyłączeniowych i akcesoriów do niezbędnego minimum. Dzięki temu montaż odbywa się w szybki i łatwy sposób, przy zaoszczędzeniu kosztów inwestycji.

Przemyślana konstrukcja w połączeniu z wysokowydajnymi modułami cienkowarstwowymi Schüco ProSol TF gwarantują korzystanie z darmowej energii elektrycznej, nawet przy niewielkim promieniowaniu słonecznym i wysokich temperaturach. System tworzy jednorodną, estetyczną taflę, której kolorystyka może być modyfikowana. Okładzinę montuje się do elewacji zaledwie w 4 punktach i pod kątem 10o w stosunku do ściany hali. Dzięki korzystniejszej orientacji uzyski w kWh są większe, niż w przypadku systemów montowanych równolegle do elewacji. Efektywność działania systemu zwiększają wydajne inwertery Schüco, które zmieniają energię solarną w prąd sieciowy zmienny o mocy 230 V przy minimalnych stratach. Schüco SGI 2500 T plus-02 cechuje się wysoką sprawnością pracy na poziomie 95,4%. W zależności od wielkości instalacji można dopasować odpowiednie urządzenie – od urządzeń z serii SGI aż po inwertery centralne o wydajności od 100 kWp z możliwością rozbudowy.

Program Energia2

Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta Firmy, to wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej