Wapno hydratyzowane. Jaka jest funkcja wapna hydratyzowanego w zaprawach budowlanych?

2020-06-01 10:42
wapno gaszone
Autor: gettyimages Wapno gaszone zabezpiecza m.in. tynkowane powierzchnie przed grzybami i wykwitami

Wapno hydratyzowane, potocznie zwane wapnem gaszonym, występuje w postaci suchego proszku, gotowego do użycia. Wapna hydratyzowanego używa się m.in. do przygotowania zapraw wapiennych i cementowo-wapiennych. Jakie właściwości ma wapno hydratyzowane?

Wapno w budownictwie stosuje się pod różnymi postaciami, ale ostatecznie jest to tzw. mleko wapienne - zawiesina koloidalna wodorotlenku wapnia i wody. Najpopularniejszą obecnie jego postacią jest wapno hydratyzowane - produkowane w procesie hydratacji (tzw. gaszenia na sucho) mielonego wapna palonego.

wapno gaszone i palone

wapno gaszone - nazwa wynika z dodania do wapna wody. Gaszenie wapna można przeprowadzić na mokro, dodając większą ilość wody, co daje mleko lub ciasto wapienne, lub też na sucho, dodając minimalną ilość wody. W ten sposób powstaje wapno hydratyzowane (wapno suchogaszone).

wapno palone - powstaje przez wypalanie w piecu. Ma formę brył, które do niektórych zastosowań są mielone, np. do produkcji betonu komórkowego czy cegły wapienno-piaskowej (silikaty).

Właściwości i zastosowanie wapna hydratyzowanego

Hydratyzowane wapno budowlane jest plastyczne, dobrze się urabia, a dzięki temu jest też wydajne. Wapno hydratyzowane przeznaczone jest głównie do produkcji zapraw murarskich i tynkarskich (zaprawy murarskie cementowo-wapienne i wapienne, przygotowywane na placu budowy - tradycyjne tynki cementowo-wapienne i wapienne, aplikowane ręcznie lub maszynowo, tynki renowacyjne oraz gładzie, szlichty i farby wapienne - mieszanki do stabilizacji i wzmocnienia struktury gruntów, jako podłoża budowlanego

Zaprawy zawierające wapno hydratyzowane charakteryzują się wysoką alkalicznością, dlatego też polecane są do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach sanitarnych czy bardziej wilgotnych ze względu na odporność na zagrzybienie i pleśń. Wapno hydratyzowane ma także właściwości bakteriobójcze. Poza tym ogranicza powstawanie wykwitów solnych. Tynkom zapewnia przepuszczalność pary wodnej, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w ścianach.
Zaprawy budowlane z dodatkiem wapna hydratyzowanego dobrze wypełniają wszelkie nierówności podłoża i mikropęknięcia, lepiej też do niego przylegają.
Prace z użyciem wapna hydratyzowanego zaleca się wykonywać przy temperaturze otoczenia od +5°C do +30°C. Do zapraw budowlanych należy stosować wyłącznie składniki o potwierdzonej jakości: cement spełniający wymagania normy PN-EN 197-1, wodę zdatną do picia oraz piaski i żwiry spełniające wymagania norm PN-EN 12620 lub PN-86/B-06712, najlepiej płukane, bez zanieczyszczeń organicznych (np. trawa, korzenie) oraz gliny. Świeżo wykonane zaprawy murarskie i tynkarskie trzeba chronić przed nadmiernym przesuszeniem i zawilgoceniem. W celu uzyskania ich pożądanych właściwości, pielęgnować (chronić przed niekorzystnymi warunkami, jak słońce, wiatr, mróz) przez minimum 7 dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej