Wapno hydratyzowane. Jaka jest funkcja wapna hydratyzowanego w zaprawach budowlanych?

2020-06-01 10:42
wapno gaszone
Autor: gettyimages Wapno gaszone zabezpiecza m.in. tynkowane powierzchnie przed grzybami i wykwitami

Wapno hydratyzowane, potocznie zwane wapnem gaszonym, występuje w postaci suchego proszku, gotowego do użycia. Wapna hydratyzowanego używa się m.in. do przygotowania zapraw wapiennych i cementowo-wapiennych. Jakie właściwości ma wapno hydratyzowane?

Wapno w budownictwie stosuje się pod różnymi postaciami, ale ostatecznie jest to tzw. mleko wapienne - zawiesina koloidalna wodorotlenku wapnia i wody. Najpopularniejszą obecnie jego postacią jest wapno hydratyzowane - produkowane w procesie hydratacji (tzw. gaszenia na sucho) mielonego wapna palonego.

wapno gaszone i palone

wapno gaszone - nazwa wynika z dodania do wapna wody. Gaszenie wapna można przeprowadzić na mokro, dodając większą ilość wody, co daje mleko lub ciasto wapienne, lub też na sucho, dodając minimalną ilość wody. W ten sposób powstaje wapno hydratyzowane (wapno suchogaszone).

wapno palone - powstaje przez wypalanie w piecu. Ma formę brył, które do niektórych zastosowań są mielone, np. do produkcji betonu komórkowego czy cegły wapienno-piaskowej (silikaty).

Właściwości i zastosowanie wapna hydratyzowanego

Hydratyzowane wapno budowlane jest plastyczne, dobrze się urabia, a dzięki temu jest też wydajne. Wapno hydratyzowane przeznaczone jest głównie do produkcji zapraw murarskich i tynkarskich (zaprawy murarskie cementowo-wapienne i wapienne, przygotowywane na placu budowy - tradycyjne tynki cementowo-wapienne i wapienne, aplikowane ręcznie lub maszynowo, tynki renowacyjne oraz gładzie, szlichty i farby wapienne - mieszanki do stabilizacji i wzmocnienia struktury gruntów, jako podłoża budowlanego

Zaprawy zawierające wapno hydratyzowane charakteryzują się wysoką alkalicznością, dlatego też polecane są do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach sanitarnych czy bardziej wilgotnych ze względu na odporność na zagrzybienie i pleśń. Wapno hydratyzowane ma także właściwości bakteriobójcze. Poza tym ogranicza powstawanie wykwitów solnych. Tynkom zapewnia przepuszczalność pary wodnej, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w ścianach.
Zaprawy budowlane z dodatkiem wapna hydratyzowanego dobrze wypełniają wszelkie nierówności podłoża i mikropęknięcia, lepiej też do niego przylegają.
Prace z użyciem wapna hydratyzowanego zaleca się wykonywać przy temperaturze otoczenia od +5°C do +30°C. Do zapraw budowlanych należy stosować wyłącznie składniki o potwierdzonej jakości: cement spełniający wymagania normy PN-EN 197-1, wodę zdatną do picia oraz piaski i żwiry spełniające wymagania norm PN-EN 12620 lub PN-86/B-06712, najlepiej płukane, bez zanieczyszczeń organicznych (np. trawa, korzenie) oraz gliny. Świeżo wykonane zaprawy murarskie i tynkarskie trzeba chronić przed nadmiernym przesuszeniem i zawilgoceniem. W celu uzyskania ich pożądanych właściwości, pielęgnować (chronić przed niekorzystnymi warunkami, jak słońce, wiatr, mróz) przez minimum 7 dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej