Uszczelnianie balkonów i tarasów

2008-05-16 13:27
Uszczelnianie balkonów i tarasów
Autor: Sopra Polska Sp. z o.o.

Tarasy i balkony to miejsca najbardziej narażone na działanie niekorzystnych i zmiennych warunków atmosferycznych. Woda, mróz, duże wahania temperatury oraz kwaśne deszcze powodują, że prace okładzinowe muszą być wykonywane ze szczególną starannością i przy użyciu bardzo wysokiej klasy materiałów budowlanych.

Poniżej przedstawiona jest technika wykonania uszczelnienia i prac okładzinowych, która pozwoli na długoletnią, bezproblemową eksploatację tarasu. Dzięki temu będzie on stanowił miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas, a nie będzie obiektem nieustannie remontowanym.

Podłoże

Podstawą wykonywania prac okładzinowych na tarasach lub balkonach jest koordynacja działań związanych ze spadkami, dylatacjami i planem płytek ceramicznych. Przed naniesieniem zaprawy uszczelniającej Sopro DSF 523 na powierzchni konieczne jest wykonanie odpowiednich spadków w celu ułatwienia spływu wody. Powinny one wynosić 1,5 - 2%. Jeżeli na istniejącym podłożu nie ma odpowiednich płaszczyzn spadkowych należy je wykonać przy użyciu szpachli wyrównującej

Szczeliny dylatacyjne
Dylatacje w podłożu powinny: znajdować się w odległości 2-5 m od siebie, być wykonane w jastrychu i przeniesione do powierzchni okładziny.

Uszczelnienie zespolone
Na tak przygotowane podłoże nakładamy uszczelnienie mineralne Sopro DSF 523. Po zastygnięciu (po ok. 5-6 h) nakładamy kolejną warstwę uszczelnienia, tak aby końcowa grubość warstwy po wyschnięciu nie była mniejsza niż 2 mm. Należy także pamiętać o wklejeniu taśmy uszczelniającej Sopro EDB 538 w miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji czyli na styku podłoże - ściana oraz w miejscach dylatacji.

Dlaczego warto stosować uszczelnienie zespolone (alternatywne)?
W odróżnieniu od tradycyjnych uszczelnień takich jak papa na lepiku czy termozgrzewalna uszczelnienie alternatywne to bardzo efektywna metoda izolacji podłoża przed wodą i wilgocią. Chroni ona wszystkie warstwy znajdujące się pod uszczelnieniem, w tym również jastrych. Po zastygnięciu Sopro DSF 523 tworzy elastyczną, wodoszczelną powłokę o szorstkiej powierzchni. Kolejną, zaletą stosowania uszczelnienia alternatywnego Sopro DSF 523 jest możliwość nanoszenia go na wilgotne oraz niewysezonowane podłoże betonowe np. świeżo wykonany jastrych. Już w tej fazie prac powłoka uszczelniająca chroni szlichtę przed zamoknięciem, jednocześnie pozwalając wodzie znajdującej się w jastrychu na odparowanie. W Polskim klimacie jest to bardzo istotna zaleta ze względu na częste opady deszczu i wynikające z tego trudności z uzyskaniem podłoży suchych.

Układanie płytek ceramicznych
Po całkowitym zastygnięciu powłoki uszczelniającej można rozpocząć prace związane z przyklejaniem płytek ceramicznych. Zalecane jest stosowanie elastycznych zapraw klejowych - np. Sopro No.1 lub Sopro VF 413. Przenoszą one naprężenia termiczne, powstające podczas zmian temperatury. Dodatkową zaletą zaprawy Sopro VF 413 jest możliwość zastosowania w konsystencji półpłynnej umożliwiającej osiągnięcie pełnego przylegania zaprawy klejowej do spodu płytki. Zastosowanie tej metody zapobiega wnikaniu wody w pustki znajdujące się pod płytkami.


Klejenie okładziny

Końcowym etapem prac jest fugowanie, które w przypadku tarasu lub balkonu wymaga szczególnej uwagi. Zaprawa fugowa powinna być elastyczna i mieć podwyższoną wodoszczelność. Zniweluje to możliwość przesiąkania wody do zaprawy klejowej. Zalecane jest stosowanie szybkowiążącej cementowej zaprawy fugowej Sopro Saphir®15. Szerokość spoin cementowych powinna oscylować w granicach 5-8 mm, a szerokość fugi dylatacyjnej wykonanej z Sopro SanitarSilicon min. 10 mm. Tylko takie szerokości szczelin fugowych w okładzinach ceramicznych zapewniają kompensację naprężeń termicznych (różnice temp. okładzin powyższych ciągu roku dochodzą do 100°C).

Fugowanie

Zastosowanie powyższych wskazówek wykonawczych i przedstawionych materiałów zapewni bezproblemowe użytkowanie okładziny przez okres wielu lat, bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej