Jastrychy z domieszkami. Posadzki cementowe a ogrzewanie podłogowe

2011-12-09 12:16
Domieszki do jastrychów cementowych. Retanol
Autor: NTJ Nowoczesne Technologie Jastrychów

Domieszki uszlachetniające zaprawy cementowe pozwalają szybkie uzyskanie sprawnych i bardzo wytrzymałych jastrychów. Posadzki cementowe z domieszką Retanolu szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego.

Użycie Retanolu pozwala uniknąć inwestorom i wykonawcom przykrych niespodzianek związanych ze zbyt wilgotnym jastrychem, by przeprowadzić następne prace. Przewidywalność procesu wysychania jastrychu oraz możliwość precyzyjnego planowania robót pozwala uniknąć opóźnień w harmonogramie budowy, za które coraz częściej naliczane są wysokie kary.

Retanol (produkowany przez PCT performance chemicals GmbH) znacząco poprawia przewodność cieplną posadzki – powoduje zmniejszenie ilości porów powietrznych w jastrychu, dzięki czemu jest polecany do ogrzewania podłogowego wodnego. W znaczący sposób zwiększa też wytrzymałość jastrychu na ściskanie, zginanie i odrywanie. Wyższa odporność wylewki na obciążenia pozwala na szybsze dopuszczeniu ruchu pieszego i korzystanie z posadzki. Na stropach, na izolacji oraz na elementach ogrzewania podłogowego można stosować cieńsze warstwy jastrychu cementowego (od 2 cm), co oznacza mniejsze koszty i skrócenie czasu budowy.

Główne cechy posadzek cementowych z domieszką Retanolu to:

 • kontrolowany, przewidywalny czas schnięcia,
 • wyraźny wzrost wszystkich parametrów wytrzymałościowych,
 • zwiększona transmisja ciepła przy ogrzewaniu podłogowym,
 • zmniejszony skurcz – brak pęknięć i rys.

Posadzki szybko schnące

Produktem, który jest przeznaczony dla budownictwa mieszkaniowego (i odbiorcy indywidualnego) jest Retanol EKA Blau. Pozwala on uzyskać określony czas wysychania jastrychu cementowego – od 5 do 21 dni. Stosowanie Retanolu EKA Blau zaleca się w biurach i budynkach mieszkalnych, w szczególności na posadzki szybko schnące oraz posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Dozowanie: na 50 kg cementu dodaje się od 350 do 200 ml/miks zależnie od oczekiwanego czasu wysychania.

Zalety Retanolu EKA Blau:

 • zmniejsza ilość porów powietrznych, wydatnie poprawiając przewodność cieplną jastrychu,
 • ma bardzo dobre właściwości plastyfikacyjne,
 • zwiększa wytrzymałość na ściskanie (C) o około 5-7 N/mm2 i na zginanie (F) o około 1-2 N/mm2,
 • przy odpowiednim kruszywie można osiągnąć C 30 N/mm2 i F 5 N/mm2,
 • czas wysychania (od 5 do 21 dni) można regulować wielkością zastosowanej dawki,
 • przy dłuższym czasie wysychania pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Koszt aplikacji zależy od grubości wylewki oraz od założonego czasu wysychania jastrychu. Przy warstwie jastrychu grubości 5 cm, koszt dawki Retanolu Eka Blau brutto (zależnie od czasu wysychania) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni wynosi od 5,5 do 9,8 zł.

Inne rodzaje Retanolu

Pozostałe produkty na bazie Retanolu to:

 • Retanol Xtreme pozwalający uzyskać szybko schnące posadzki o podwyższonej wytrzymałości na ściskanie C 40 do C 80 N/mm2 i zginanie F6 do F 9 i czasie wysychania od 3 dni.
 • Retanol Rapid 511, który ma wszystkie cechy Retanolu Eka Blau, ale można uzyskać czas wysychania od 3 dni.
 • Rizol – najtańszy produkt poprawiający jakość jastrychu, dedykowany do ogrzewania podłogowego, niedający jednak przyspieszonego czasu wysychania.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej