Jastrychy z domieszkami. Posadzki cementowe a ogrzewanie podłogowe

2011-12-09 12:16
Domieszki do jastrychów cementowych. Retanol
Autor: NTJ Nowoczesne Technologie Jastrychów

Domieszki uszlachetniające zaprawy cementowe pozwalają szybkie uzyskanie sprawnych i bardzo wytrzymałych jastrychów. Posadzki cementowe z domieszką Retanolu szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego.

Użycie Retanolu pozwala uniknąć inwestorom i wykonawcom przykrych niespodzianek związanych ze zbyt wilgotnym jastrychem, by przeprowadzić następne prace. Przewidywalność procesu wysychania jastrychu oraz możliwość precyzyjnego planowania robót pozwala uniknąć opóźnień w harmonogramie budowy, za które coraz częściej naliczane są wysokie kary.

Retanol (produkowany przez PCT performance chemicals GmbH) znacząco poprawia przewodność cieplną posadzki – powoduje zmniejszenie ilości porów powietrznych w jastrychu, dzięki czemu jest polecany do ogrzewania podłogowego wodnego. W znaczący sposób zwiększa też wytrzymałość jastrychu na ściskanie, zginanie i odrywanie. Wyższa odporność wylewki na obciążenia pozwala na szybsze dopuszczeniu ruchu pieszego i korzystanie z posadzki. Na stropach, na izolacji oraz na elementach ogrzewania podłogowego można stosować cieńsze warstwy jastrychu cementowego (od 2 cm), co oznacza mniejsze koszty i skrócenie czasu budowy.

Główne cechy posadzek cementowych z domieszką Retanolu to:

 • kontrolowany, przewidywalny czas schnięcia,
 • wyraźny wzrost wszystkich parametrów wytrzymałościowych,
 • zwiększona transmisja ciepła przy ogrzewaniu podłogowym,
 • zmniejszony skurcz – brak pęknięć i rys.

Posadzki szybko schnące

Produktem, który jest przeznaczony dla budownictwa mieszkaniowego (i odbiorcy indywidualnego) jest Retanol EKA Blau. Pozwala on uzyskać określony czas wysychania jastrychu cementowego – od 5 do 21 dni. Stosowanie Retanolu EKA Blau zaleca się w biurach i budynkach mieszkalnych, w szczególności na posadzki szybko schnące oraz posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Dozowanie: na 50 kg cementu dodaje się od 350 do 200 ml/miks zależnie od oczekiwanego czasu wysychania.

Zalety Retanolu EKA Blau:

 • zmniejsza ilość porów powietrznych, wydatnie poprawiając przewodność cieplną jastrychu,
 • ma bardzo dobre właściwości plastyfikacyjne,
 • zwiększa wytrzymałość na ściskanie (C) o około 5-7 N/mm2 i na zginanie (F) o około 1-2 N/mm2,
 • przy odpowiednim kruszywie można osiągnąć C 30 N/mm2 i F 5 N/mm2,
 • czas wysychania (od 5 do 21 dni) można regulować wielkością zastosowanej dawki,
 • przy dłuższym czasie wysychania pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Koszt aplikacji zależy od grubości wylewki oraz od założonego czasu wysychania jastrychu. Przy warstwie jastrychu grubości 5 cm, koszt dawki Retanolu Eka Blau brutto (zależnie od czasu wysychania) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni wynosi od 5,5 do 9,8 zł.

Inne rodzaje Retanolu

Pozostałe produkty na bazie Retanolu to:

 • Retanol Xtreme pozwalający uzyskać szybko schnące posadzki o podwyższonej wytrzymałości na ściskanie C 40 do C 80 N/mm2 i zginanie F6 do F 9 i czasie wysychania od 3 dni.
 • Retanol Rapid 511, który ma wszystkie cechy Retanolu Eka Blau, ale można uzyskać czas wysychania od 3 dni.
 • Rizol – najtańszy produkt poprawiający jakość jastrychu, dedykowany do ogrzewania podłogowego, niedający jednak przyspieszonego czasu wysychania.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej