Czysta elewacja: farby elewacyjne a zjawisko fotokatalizy

2011-05-27 11:20
Czyste fasady: fotokataliza w farbach elewacyjnych
Autor: Selena Praca wykonana farbą TYTAN EO na fasadzie budynku przy ul. Taczaka 18 w Poznaniu Festiwal Muralia Outer Spaces 2011

Elewacja budynku narażona jest na niszczące działanie zanieczyszczeń miejskich i przemysłowych. Dzięki wykorzystaniu zjawiska fotokatalizy, farby elewacyjne mają właściwości samoczyszczące. Dzięki temu fasada zyskuje samoczyszczącą warstwę chroniącą kolor przez wiele lat.

Czysta elewacja budynku

Fotokataliza to następujący pod wpływem światła proces reakcji chemicznej, powodujący redukcję i utlenianie zabrudzeń. Aktywnym związkiem w tym procesie jest dwutlenek tytanu (TiO2). Rozdrobniony do wielkości nanocząsteczek wykazuje się wyjątkowymi właściwościami fotokatalicznymi oraz zdolnościami do neutralizowania zanieczyszczeń gazowych i przemysłowych, takich jak: szkodliwe składniki spalin, tlenki siarki i azotu czy opary benzyny. TiO2  jako składnik farb elewacyjnych TYTAN EO i TYTAN EOS sprawia, że pokryte nimi powierzchnie charakteryzują się wyjątkową odpornością na zabrudzenia, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zdolnością do samoczyszczenia.

Przeczytaj: Farby elewacyjne

Czyste fasady, a zjawisko fotokatalizy

Produkowane przez firmę Selena farby elewacyjne TYTAN EO i TYTAN EOS z efektem fotokatalizy to innowacyjne produkty na bazie zolu kwasu krzemowego (TYTAN EO) i żywicy silikonowej (TYTAN EOS). Wykazują one aktywność fotokatalityczną, przebiegającą cyklicznie w czasie oddziaływania światła na powłoki malarskie. Pod wpływem pobudzanej przez światło cyklicznej reakcji dwutlenku tytanu pomalowane nimi podłoże staje się podatne na usuwanie brudu suchego z powierzchni powłoki. Procesy te zachodzą w pełni po upływie wymaganego okresu ekspozycji na światło (zazwyczaj waha się on pomiędzy 12 a 24 h). Fotokataliza przebiega bez względu na brak bezpośredniego nasłonecznienia (zachodzi również przy promieniowaniu UV w okresie zachmurzenia oraz w obecności światła sztucznego). Zanieczyszczenia  atmosferyczne, stykając się z zaawansowanymi technologicznie powłokami z zawartością TiO2 ulegają utlenieniu i przekształcane są w substancje nieszkodliwe dla środowiska. Eliminacja zanieczyszczeń z elewcji przebiega przede wszystkim dzięki opadom atmosferycznym, które spłukują utlenione zabrudzenia z powierzchni ścian.

Czyste fasady: fotokataliza w farbach elewacyjnych
Autor: Selena Praca wykonana farbą TYTAN EO na fasadzie budynku przy ul. Woźnej 13 w Poznaniu Festiwal Murali Outer Spaces 2011

Fasady pokryte farbami elewacyjnymi wykazującymi właściwości fotokatalityczne mają wpływ na poprawę jakości otaczającego nas powietrza. Olbrzymią zaletą powierzchni samoczyszczących są także walory estetyczne - pozostają one piękne i czyste znacznie dłużej, niż te pokryte farbami produkowanymi w technologii tradycyjnej. Zastosowanie farb elewacyjnych z efektem fotokatalizy wzmacnia trwałość koloru a więc wydłuża czas między cyklicznymi pracami remontowymi, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynków.

Nawierzchniowe farby TYTAN EO i EOS z efektem fotokatalizy przeznaczone są do wymalowań zarówno pierwotnych jak i renowacyjnych wszelkich wysezonowanych podłoży mineralnych, takich jak: tynki cementowe, cementowo–wapienne, cienkowarstwowe tynki mineralne, zolokrzemowe i akrylowe, a także beton i płyty gipsowo–kartonowe. Farby te mają bardzo dobre właściwości kryjące i nie pozostawiają smug na malowanych powierzchniach. Dzięki obecności krzemionki koloidalnej tworzą powłokę o podwyższonej przepuszczalności pary wodnej. Niskoalkaliczny odczyn PH sprawia, że są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak np. kwaśne deszcze.Ze względu na swoje parametry, farby zostały wybrane do tworzenia olbrzymich malowideł w tegorocznej edycji odbywającego się w Poznaniu Festiwalu Murali Outer Spaces, którego mecenasem głównym była firma Selena. Fasady wytypowanych budynków poznańskiej przestrzeni miejskiej zostały pomalowane farbami zolokrzemowymi marki TYTAN EO. Dzięki silnym właściwościom kryjącym i dużej palecie kolorów farb TYTAN EO, powstałe dzieła urban artu wpisały się na stałe w tkankę miejską Poznania - nadając starym budynkom nowe, artystyczne oblicze.

Czyste fasady: fotokataliza w farbach elewacyjnych
Autor: Selena Praca wykonana farbą TYTAN EO na fasadzie budynku przy ul. Grobli 11 w Poznaniu Festiwal Muralia Outer Spaces 2011

Farba elewacyjna EO zolokrzemowa z efektem fotokatalizy

Farba elewacyjna EO jest innowacyjną nawierzchniową farbą zolokrzemową na bazie zolu kwasu krzemowego. Dzięki krzemionce koloidalnej i dodatkowemu wykorzystaniu efektu fotokatalizy farba fotokatalityczna tworzy powłokę samoczyszczącą, o podwyższonej przepuszczalności pary wodnej. Pod wpływem światła padającego na pomalowaną powierzchnię zachodzą reakcje utleniające i rozkładające różnego rodzaju zabrudzenia organiczne, zabrudzenia samoczynnie odpadają. Produkt charakteryzuje się niskoalkalicznym odczynem pH=8,0–9,0 oraz niską nasiąkliwością powierzchniową. Jest wysoce przepuszczalna dla pary wodnej i CO2 oraz zawiera środki glono- i grzybobójcze zabezpieczające przed korozją mikrobiologiczną.

Farba elewacyjna EOS silikonowa z efektem fotokatalizy

Farba elewacyjna EOS jest zaawansowaną technologicznie farbą na bazie dyspersji silikonowej z dodatkiem wypełniaczy najnowszej generacji. Dzięki wykorzystaniu efektu fotokatalizy farba tworzy powłokę samoczyszczącą. Nanocząstki dwutlenku tytanu (TiO2) mają dobre właściwości fotokatalityczne! Receptura farby elewacyjnej EOS wykorzystuje zdolności uzyskiwania wyjątkowo małych cząstek TiO2 rzędu paru nanometrów. Pod wpływem cyklicznej reakcji dwutlenku tytanu wzbudzanego przez światło podłoże jest podatne na usuwanie brudu suchego z powierzchni powłoki. Zaawansowana technologicznie powłoka fotokatalityczna z wykorzystaniem ma właściwości samoczyszczące, bakteriobójcze, antystatyczne i jest mocnym filtrem UV.

Dane techniczne
  Farba elewacyjna EO i EOS
kolor biały lub wg wzornika TYTAN EOS
temperatura stosowania (podłoża, powietrza, materiałów) [oC] od +5 do +25
czas schnięcia [h] 3–6 w zależ ości od warunków pogodowych
wydajność przy 1-krotnym malowaniu [m2] od 7–8 w zależności od równości i nasiąkliwości podłoża (*)
wydajność przy 2-krotnym malowaniu [m2] od 4–5 w zależności od równości i nasiąkliwości podłoża (*)
wydajność z opakowania 10 l [m2] do 50 przy 2-krotnym malowaniu

(*) dokładne zużycie należy wyznaczyć poprzez dokonanie prób na obiekcie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej