Beton GRC. Jaki to rodzaj betonu? Co powstaje z betonu GRC?

2020-08-13 14:59
beton grc na ścianie
Autor: Conmere Beton GRC daje nieograniczone możliowści projektowania wnętrza. Aranżacja wnętrz Artur i Dorota Buta

Beton GRC (glass fibre reinforced concrete) to rodzaj betonu architektonicznego zbrojonego włóknem szklanym. Technologia ta daje betonowi GRC szczególne właściwości i możliwości stosowania. Jak wykorzystuje się beton architektoniczny GRC?

Beton GRC - jaki to beton?

Beton GRC lub inaczej GFRC jest odmianą betonu architektonicznego. To beton modyfikowany - domieszki do betonu wpływają na jego właściwości. W przypadku betonu GRC jest to włókno szklane. Dodatek też poprawia wytrzymałość betonu, jego parametry mechaniczne, odporność na ścieranie, warunki atmosferyczne (jest mrozoodporny), plastyczność. Beton GRC jest lżejszy od tradycyjnego, można go łatwo formować i kształtować jego powierzchnię, nadając jej rozmaite faktury, wzory, także te 3d. Beton zbrojony włóknem szklanym można barwić w masie, dzięki temu paleta kolorystyczna tego materiału jest nieograniczona. Ponieważ pełni również funkcję dekoracyjną, musi być starannie wykonany, aby na jego powierzchni nie było przypadkowych nierówności, przebarwień czy wżerów.

płyty z betonu grc
Autor: Conmere Dekoracyjne płyty ścienne z betonu GRC
Beton architektoniczny a tradycyjny

Beton architektoniczny, jak i ten tradycyjny powstają z tych samych surowców: cementu, piasku i wody. Do produkcji betonu architektonicznego wykorzystywany jest cement hutniczy otrzymywany z klinkieru portlandzkiego). Beton architektoniczny jest dodatkowo modyfikowany domieszkami chemicznymi, które poprawiają jego urabialność i plastyczność. Można do niego dodawać także barwniki.

płyty z betonyu GRC
Autor: Conmere Ryflowane płyty ścienne z betonu GRC

Co produkuje się z betonu GRC?

Beton GRC, właśnie ze względu na swoje parametry techniczne, właściwości użytkowe, stał się cenionym materiałem chętnie wykorzystywanym w budownictwie i aranżacji wnętrz. Wytrzymałość, trwałość oraz możliwość tworzenia nieograniczonych form to główne jego cechy, które pozwoliły na tak szerokie wykorzystanie. Różnorodność faktur i kolorów uzyskiwanych dzięki zastosowaniu barwników i cementów, a także różne rodzaje obróbki powierzchni powodują, że beton jest coraz częściej używany jako materiał umożliwiający realizację wielu projektów architektonicznych, w których odgrywa rolę jedynego elementu dekoracyjnego lub też współgra z innymi materiałami wykończeniowymi.Z betonu GRC produkuje się nawierzchnie, także okładziny podłogowe do wnętrz. Płyty elewacyjny, a także płyty ścienne. Z betonu GRC powstają meble ogrodowe oraz elementy małej architektury, infrastruktury miejskiej. Możliwości projektowania z betonu GRC są nieograniczone. Powstające z niego materiały wykończeniowe czy przedmioty sztuki użytkowej mają często bardzo oryginalne formy.

elementy z betonu grc
Autor: Conmere Beton architektoniczny to materiał nowoczesnej architektury
mała architektura beton grc
Autor: Conmere Elementy małej architektury z betonu GRC kreują przestrzeń publiczną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej