Płyty z betonu architektonicznego - gładkie i z efektem 3d. Jak montować betonowe płyty?

2020-08-13 15:00
Płyty z betonu architektonicznego salon
Autor: Conmere Płyty z betonu architektonicznego: efektowne, lekkie, łatwe w montażu

Z płyt z betonu architektonicznego można tworzyć na ścianach zaskakujące efekty. To za sprawą faktury, wzornictwa i kolorystyki płyt z betonu architektonicznego. Takie rozwiązanie można zastosować w każdym pomieszczeniu. Technologia już jest, teraz tylko czas na pomysł.

Spis treści

  1. Beton architektoniczny na ścianie
  2. Płyty z betonu architektonicznego
  3. Transport i zasady przechowywania płyt
  4. Jak montować na ścianie płyty z betonu architektonicznego?
  5. Płyty z betonu architektonicznego - ZDJĘCIA

Beton architektoniczny na ścianie

Pomysłów na wykorzystanie betonu w domu jest wiele. Surowe i minimalistyczne wykończenie z powodzeniem może pojawić w każdym pomieszczeniu: łazience, kuchni, salonie, sypialni. Beton architektoniczny na ścianie nadaje pomieszczeniu industrialnego charakteru, idealnie sprawdzi się więc w nowoczesnych wnętrzach, ale także urządzonych w bardziej klasycznym stylu - płyty z betonu architektonicznego na ścianie będą przeciwwagą dla tradycyjnego wystroju wnętrza.Beton architektoniczny to rozwiązanie nie tylko do wnętrz mieszkalnych, ale również przestrzeni publicznych czy komercyjnych. Dekoracyjna ściana z betonu w salonie wystawowym, galerii handlowej, restauracji, przestrzeni biurowej uczyni te miejsca niebanalnymi.

beton na ścianie
Autor: Conmere Surowa ściana wykończona płytami z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego to gotowy produkt, którym szybko można zmienić aranżację wnętrza. I nie ma tu mowy o żadnej imitacji tego materiału. Płyty produkowane są ręcznie, w technologii betonu GRC (beton zbrojony włóknami szklanymi), dzięki czemu mają dobre parametry mechaniczne. Płyty poddawane są procesowi hydrofobizacji w masie oraz od razu impregnowane. Impregnacja zapewnia betonowym płytom odporność na warunki atmosferyczne, ale również ogranicza wnikanie zanieczyszczeń i ułatwia czyszczenie płyt. Z kolei formowanie elementów z betonu GRC metodą natrysku, pozwala uzyskać lepszą nośność produkowanych płyt, w porównaniu z wyrobami tej samej grubości, formowanymi metodą odlewania, ewentualnie taką samą nośność przy zmniejszonej grubości elementu.Takie innowacyjne płyty z betonu architektonicznego nadają się do montażu nie tylko na ścianie wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz, np. na elewacji.

płyty betonowe w kuchni
Autor: Projekt i wizualizacja - Projekt bg/Paulina Burkacka-Gałka Zastosowanie płyt z betonu architektonicznego w kuchni
panele z betonu architektonicznego w sypialni
Autor: Conmere Panele z betonu architektonicznego w sypialni. Kolor burgund

Transport i zasady przechowywania płyt

Płyty przewożone są z zachowaniem zasad uniemożliwiających uszkodzenie płyt. Transport odbywa się na paletach, płyty spinane są dodatkowo taśmą. Układane są naprzemiennie z przekładkami, a całość owijana folią. Niedopuszczalne jest piętrowanie palet. Płyty należy składować w suchym i wentylowanym pomieszczeniu z temperaturze w zakresie 5-25°C.

Przed montażem płyty powinny poleżeć 3 dni w pomieszczeniu, w którym będą przyklejane. Z każdej strony muszą mieć zapewniony dostęp powietrza.

panele dekoracyjne z betonu
Autor: Conmere Płyty z betonu architektonicznego - wzór 3d

Jak montować na ścianie płyty z betonu architektonicznego?

Ważne odpowiednie podłoże

Dekoracyjne płyty montuje się z pomocą kleju. Jest to najłatwiejszy sposób montażu płyt z betonu architektonicznego. Trzeba jednak wiedzieć, że ten sposób montażu można zastosować wyłącznie na powierzchniach szorstkich, a więc ścianach w stanie surowym. Płyty betonowe nie mogą być klejone do powierzchni malowanych czy wykończonych na gładko tynkami.Jeśli mamy do czynienia z taką ścianą, to najpierw mocujemy do niej płytę OSB, a dopiero na nią naklejamy elementy z betonu architektonicznego. Płyty okładzinowe z betonu architektonicznego można docinać przy użyciu narzędzi zaopatrzonych w tarcze diamentowe. Cięte krawędzie należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym

Sposoby montażu betonu architektonicznego na ścianie

Montaż zaczynamy od odpowiedniego przygotowania płyt betonowych – tylną powierzchnię, która będzie przylegać do ściany, należy przed montażem zagruntować. Zagruntowania wymaga również ściana.

Do klejenia płyt zaleca się stosowanie klejów polimerowych (poliuretanowych lub epoksydowych). Nie są wskazane stosowanie kleje cementowe ze względu na pochłanianie przez płyty wilgoci z kleju i ryzyko deformacji.

Bardzo ważne jest, aby do rozprowadzania kleju używać pacy grzebieniowej, ponieważ klejenie na tzw. placki może być nietrwałe lub spowodować odkształcenie i uszkodzenie płyty. Wszelkie zabrudzenia klejem należy niezwłocznie usuwać z płyty, aby nie pozostały na niej trwałe ślady.

Płyty z betonu architektonicznego można również montować na kotwie chemicznej (metoda zalecana do powierzchni murowanych), do których konieczne są otwory montażowe w płytach oraz w ścianie.

Inną metodą jest montaż na wieszakach (z użyciem śrub i listew montażowych), który pozwala zachować szczeliny dylatacyjne oraz umożliwia łatwy demontaż płyt.

dekoracje ścienne
Autor: Conmere Dekoracje ścienne z płyt z betonu architektonicznego sprawdzają się w przestrzeni nowoczesnego biura

Ponieważ płyty ścienne wykonane są z naturalnego betonu architektonicznego, na ich powierzchni mogą występować pory powietrzne, mikropęknięcia. Niejednorodność tekstury betonu architektonicznego to cecha naturalna.

W obrębie płyty lub pomiędzy poszczególnymi płytami mogą występować różnice w odcieniu i jednolitości zabarwienia. Są to zjawiska naturalne, które podkreślają unikatowy charakter betonu architektonicznego.

Płyty z betonu architektonicznego - ZDJĘCIA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej