Napęd do bramy garażowej. Na co zwracać uwagę przy wyborze napędu

2016-07-05 12:53 Materiał sponsorowany
naped do bramy garazowej hormann
Autor: Hörmann Napęd SupraMatic

Napęd do bram powinien być niezawodny, szybki i z bezpiecznym kodowaniem sygnału radiowego. Szybki napęd to taki, który otworzy bramę - maksymalnie w 10 sekund. Jakie cechy napędów należy jeszcze uwzględnić przy wyborze, aby zapewnić komfortowe korzystanie z bramy garażowej czy wjazdowej?

Wybierając napęd do bramy garażowej, należy zwrócić uwagę na następujące cechy i wybrać według najważniejszych dla inwestora i przyszłego użytkownika kryteriów.

  • Pewne zamknięcie bramy. Aby brama była skutecznie zamknięta i zabezpieczona przed podważeniem, powinna mieć automatyczne, mechaniczne ryglowanie w szynie napędu, takie, jakie mają napędy SupraMatic i ProMatic firmy Hörmann. Natomiast przed skopiowaniem kodu przez włamywacza najlepiej zabezpieczy ją 128-bitowe sterowanie BiSecur. Wielkość kodu decyduje o skuteczności zabezpieczenia - napędy z popularnym z 40-, a także 70-bitowym kodowaniem są mniej bezpieczne.
  • Krótki czas otwierania i zamykania bramy. Dobry napęd o prędkości otwierania 22 cm/s w porównaniu z tymi o najczęściej stosowanej prędkości 17 cm/s pozwala zaoszczędzić co najmniej dwie godziny w ciągu roku. Tyle czasu marnujemy na stanie pod bramą, przy założeniu, że tylko dwa razy dziennie otwieramy i zamykamy bramę.
  • Małe zużycie prądu w czasie otwierania i czuwania. Lepsze napędy, takie jak SupraMatic, w stanie stand by pobierają tylko 1 W mocy. To 5 razy mniej niż napędy ze standardowym transformatorem.
  • Pełne bezpieczeństwo. Automatyczny, przeciążeniowy układ zabezpieczający, który zatrzymuje bramę zaraz po natrafieniu na przeszkodę, to gwarancja, że zamykająca się brama nie zrobi nikomu krzywdy. Normy określają chwilowy maksymalny nacisk bramy zamykanej napędem elektrycznym. Dlatego dla każdego typu bramy z konkretnym typem napędu siły działające na krawędziach bramy muszą być zmierzone i podane w certyfikacie.
  • Długi czas niezawodnego działania. Ponad 10 lat bezawaryjnego działania to cecha napędów SupraMatic i ProMatic firmy Hörmann. Aby napęd działał także podczas przerwy w dostawie prądu, warto kupić dodatkowy akumulator.
  • Rozsądna cena. Dostępne na rynku napędy w średniej cenie - około 800 zł netto - tylko częściowo mogą spełniać wymienione kryteria. Najlepsze, które w pełni odpowiadają tym wymogom, takie jak SupraMatic E firmy Hörmann, to wydatek rzędu 1400 zł netto.

Zdaniem eksperta

Prezes Hörmann Polska sp. z o.o. Krzysztof Horała

Komfortowy napęd powinien być niezawodny, szybki i z bezpiecznym kodowaniem sygnału radiowego. Szybki napęd to taki, który szybko otworzy bramę garażową - maks. w 10 sekund. Nowoczesne napędy w porównaniu ze zwykłymi napędami zapewniają nawet o 50% większą prędkość otwierania, a tym samym szybszy wjazd do garażu.

Najlepsze napędy do bram sterowane drogą radiową gwarantują bezpieczny przekaz sygnału z pilota do napędu i z napędu do pilota w technologii 128 bitów, używanej m.in. do kodowania internetowych transmisji bankowych. Taki system zapewnia maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem. Najlepsze systemy sterowania napędami umożliwiają działanie dwukierunkowe. Takie działanie pozwala nie tylko na sterowanie bramą, ale także odczyt jej położenia. Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk nadajnik kolorem diody LED potwierdza zamknięcie lub otwarcie bramy. W każdej sytuacji można więc mieć pewność, że polecenie zostało wykonane, nawet wtedy, gdy brama znajduje się poza zasięgiem wzroku. Możliwe też jest jednoczesne sterowanie bramą garażową i wjazdową. Dobrej klasy nadajniki mogą obsługiwać większą liczbę kanałów i dzięki temu sterować większą liczbą urządzeń takich jak oświetlenie garażu lub posesji czy regulowana indywidualnie druga wysokość otwarcia bramy.

Nowoczesne napędy bram garażowych są energooszczędne – te najlepsze w porównaniu z najprostszymi zużywają o 80% energii mniej. Pobór prądu przez taki napęd w stanie czuwania nie przekracza jednego wata.

prezes hormann Krzysztof Horala
Autor: Hörmann Polska Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów

Napędy do bram Hörmann

Napęd Hörmann ProMatic

Napęd ProMatic przeznaczony jest do bram garażowych o maksymalnej szerokości 5000 mm oraz powierzchni 11 m2. Brama wyposażona w napęd ProMatic wykonuje maksymalnie 12 cykli otwórz/zamknij na dzień i otwiera się z maksymalną prędkością 0,14 m/s. W komplecie znajduje się nadajnik 2-kanałowy HSE 2 BS (kolor czarny). W ramach wyposażenia dodatkowego dostępny jest nadajnik HS 5 BS (z funkcją odczytu położenia bramy), a także: sterownik wewnętrzny, kodowany, na klucz, transponder, czytnik linii papilarnych, kolumny, listwa świetlna, fotokomórka, rozłączenie napędu (do garaży bez dodatkowego wejścia), bramka BiSecur LAN/WLAN.

Napęd Hörmann SupraMatic

Napęd SupraMatic (typ E, P oraz HT) ma zastosowanie do bram garażowych o maksymalnej szerokości 7000 mm, powierzchni 17,25 m2. Brama wyposażona w napęd SupraMatic E wykonuje maksymalnie 25 cykli otwórz/zamknij dziennie, w przypadku napędu SupraMatic P i HT -  odpowiednio 50 i 150 cykli. Dla każdego z trzech typów napędu maksymalna prędkość otwierania wynosi 0,22 m/s. W komplecie z napędami SupraMatic typ E oraz P znajduje się 5-kanałowy nadajnik HS 5 BS (kolor czarny) z funkcją odczytu położenia bramy. Wyposażenie dodatkowe: sterownik wewnętrzny, kodowany, czytnik linii papilarnych, listwa świetlna, fotokomórka, rozłączenie napędu (do garaży bez dodatkowego wejścia), bramka BiSecur LAN/WLAN.

naped do bramy garazowej hormann
Autor: Hörmann Napęd ProMatic

Bramka LAN/WLAN BiSecur firmy Hörmann

Intuicyjna aplikacja BiSecur zainstalowana na smartfonie lub tablecie, po połączeniu przez sieć WLAN, umożliwia wygodne sterowanie bramą garażową, wjazdową i drzwiami zewnętrznymi oraz monitorowanie ich statusu z każdego miejsca w zasięgu sieci domowej. Po zarejestrowaniu bramki i smartfona w Internecie równie komfortowo możemy korzystać z niej, przebywając z dala od domu.

W każdej sytuacji, podczas długich egzotycznych wakacji, krótkiego weekendowego wypadu czy zwykłego wyjazdu na zakupy możemy uruchomić aplikację, by sprawdzić czy brama lub drzwi są zamknięte, a w razie konieczności zamknąć lub otworzyć je jednym przyciskiem. Daje to poczucie pełnej kontroli i bezpieczeństwa.

Bramka LAN/WLAN BiSecur Hörmann
Autor: Hörmann

Wysokie bezpieczeństwo zapewnia także zastosowane w zdalnym sterowaniu radiowym BiSecur 128-bitowe kodowanie. Ten, używany w bankowości elektronicznej, system zabezpieczeń uniemożliwia skopiowanie kodu, np. przez włamywacza. To właśnie wielkość kodu decyduje o skuteczności zabezpieczenia - napędy z popularnym 40-, a także 70-bitowym kodowaniem są mniej bezpieczne.

Inteligentna aplikacja BiSecur pozwala sterować nie tylko bramami i drzwiami, ale także innymi elektrycznymi urządzeniami wyposażonymi w radiowy odbiornik Hörmann, takimi jak oświetlenie. Dzięki temu podczas dłuższego wyjazdu, możemy np. pozorować swoją obecność w domu. Z aplikacji korzystać może nawet dziesięć osób, którym przypisać możemy różne uprawnienia. Ogrodnikowi na czas naszego wyjazdu możemy pozwolić na otwieranie bramy wjazdowej, nie dając jednak dostępu do garażu czy domu.

Bramka LAN/WLAN BiSecur Hörmann
Autor: Hörmann

Pozostałe kursy:

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej