Jak ograniczyć straty energii w garażu?

2016-07-04 15:37 Materiał sponsorowany
brama przesuwna hormann
Autor: Hörmann Polska Boczna brama garażowa HST może być wykończona okleiną Woodgrain i Silkgrain oraz w drewnopodobną Decograin w kolorze Golden Oak

Jaka brama garażowa najlepiej zapobiegnie ucieczce ciepła? Te pytania dotyczą garaży wpisanych w bryłę budynku. Takie rozwiązanie wymaga bowiem zastosowania skutecznej izolacji termicznej. W domach pasywnych problem ten nie istnieje, ponieważ, z uwagi na nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania garażu, nie lokalizuje się go w bryle budynku mieszkalnego.

W praktyce jednak często zdarza się, że garaż ściśle przylega do części mieszkalnej, z którą jest połączony drzwiami. Wówczas najważniejszym jest maksymalne ograniczenie strat ciepła, które nieuchronnie powstają podczas jego eksploatacji. W tym celu należy ocieplić przylegające do garażu ściany i sufit oraz zamontować w nim dobrze uszczelnioną bramę segmentową o współczynniku przenikania ciepła nie mniejszym niż 1,3 W/(m2K) oraz szczelne drzwi.

Dobrym rozwiązaniem jest brama LPU 40 firmy Hörmann zbudowana z segmentów o grubości 42 mm, wypełnionych pianką poliuretanową i wyposażona w wysokiej jakości uszczelki między segmentami oraz na łączeniu blatu bramy z posadzką i ościeżnicą. Bo to właśnie dobre uszczelnienia decydują o energooszczędności bramy, natomiast zwiększanie jej grubości w niewielkim stopniu może poprawić izolacyjność cieplną.

Dobrze ilustruje to zdjęcie zamontowanej bramy garażowej wykonane kamerą termowizyjną. Widać na nim, że źródłem największych strat ciepła są łączenia poszczególnych segmentów bramy oraz strefa kontaktu bramy z ościeżnicą i ścianą budynku, a nie sam panel bramy. Miejsca istotnych strat ciepła wskazują żółte przebarwienia widoczne na zdjęciu.

brama garazowa termowizja hormann
Autor: Hörmann Kamera termowizyjna pokazuje źródła największych strat ciepła w garażu

ThermoFrame - izolacja bramy garażowej

Stratom ciepla można jednak zapobiec, montując zestaw ThermoFrame firmy Hörmann, który znacząco poprawia izolacyjność termiczną bramy. Składa się on ze specjalnego profilu z tworzywa sztucznego oraz dodatkowych uszczelek. Profil ten oddziela ościeżnicę bramy od ścian garażu, niwelując powstający w tym miejscu mostek termiczny, przez który wydostaje się cenna energia. Dodatkowe podwójne uszczelki wargowe umieszczone z obu stron bramy i w jej górnym obszarze poprawiają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem. Zastosowanie tego rozwiązania może zwiększyć termoizolacyjność bramy segmentowej nawet o 15%.

izolacja bramy garazowej thermoframe hormann
Autor: Hörmann Brama segmentowa z ościeżnicą ThermoFrame. 1 – ościeżnica; 2 – prowadnica; 3 – płyta bramy; 4 – ściana garażu; 5 – profil ThermoFrame

Brama z napędem lepiej ograniczy straty ciepła

Dobrze uszczelniona brama segmentowa powinna być też wyposażona w możliwie najszybszy napęd, taki jak np. SupraMatic firmy Hörmann. Im szybszy napęd – tym mniej ciepła ucieknie z garażu podczas jego otwierania i zamykania.

Aby zapobiec ucieczce ciepła z garażu nie warto zatem inwestować w bramę o bardzo grubych segmentach, należy natomiast wyposażyć ją w dobre uszczelnienia i szybki napęd.

Zdaniem eksperta

Prezes Hörmann Polska sp. z o.o. Krzysztof Horała

Kiedy warto montować izolowaną bramę garażową ?

Montowanie drogiej dobrze ocieplonej bramy garażowej nie zawsze ma sens. Z uwagi na nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania garażu, w domach pasywnych i energooszczędnych nie lokalizuje się go w bryle budynku. Jest on najczęściej odizolowany termicznie. Wystarczy wówczas lżejsza brama. Najtańsza będzie uchylna, ale dobrze sprawdzi się też segmentowa. Brama z blatem o zmiennej grubości od 20 mm do 42 mm jest pod względem przenikalności cieplnej wystarczająca. Jej współczynnik przenikania ciepła U wynosi 1,5 W/m2K, a mały ciężar oszczędza sprężyny, co gwarantuje długoletnią niezawodną eksploatację.

Jednak tam, gdzie garaż umieszczony jest w bryle domu i ściśle przylega do części mieszkalnej, musimy maksymalne ograniczyć nieuniknione straty ciepła powstające podczas jego otwierania. W tym celu należy dobrze zaizolować przylegające do niego ściany i sufit oraz zamontować drzwi do części mieszkalnej charakteryzujące się niską przenikalnością ciepła, a także bramę segmentową o współczynniku przenikania ciepła około 1,3 W/(m2K). Po zastosowaniu specjalnej ościeżnicy ta wartość spadnie nawet do 1,1 W/(m2K). Warto bowiem pamiętać, że grubość blatu bramy w niewielkim stopniu wpływa na jej izolacyjność cieplną i może ją poprawić o około 0,2 W/(m2K).

O energooszczędności bramy decydują głównie uszczelnienia. Największe straty ciepła – co pokazuje kamera termowizyjna - powstają na łączeniach poszczególnych segmentów bramy oraz na styku płyty bramy z ościeżnicą, a także ościeżnicy ze ścianą garażu, gdzie tworzy się mostek termiczny. Zabezpieczając te słabe punkty, najskuteczniej ograniczymy ucieczkę ciepła z garażu. Dobrym rozwiązaniem jest tu właśnie zastosowanie specjalnego zestawu do ościeżnicy - ThermoFrame. Zestaw ten, składający się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz kątownika z tworzywa sztucznego eliminującego mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą, może znacząco wpłynąć na poprawę termoizolacyjności bramy - nawet o 15%.

prezes hormann Krzysztof Horala
Autor: Hörmann Polska Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów

Pozostałe kursy:

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej