Bramy garażowe Hörmann – funkcjonalne i eleganckie

2011-04-01 14:30
Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Brama Hörmann z przeszkleniem Sunrise 

Jakie bramy garażowe zapewnią komfort, wygodę i bezpieczeństwo obsługi? Jaka konstrukcja bramy zapewni garażowi odpowiednią izolację cieplną? Jaki wybrać wzór i kolor tak, aby brama garażowa dobrze harmonizowała się z elewacją obiektu? Takie decyzje zapadają przeważnie na etapie projektowania, a czasem – dopiero w trakcie remontu czy modernizacji budynku. Hörmann podpowiada, jak wybrać bramę garażową dostosowaną do potrzeb uzytkowników.

Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Brama Hörmann LPU 40 typu Design

Bramy garażowe o niepowtarzalnym wzornictwie – niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie eleganckie oferuje firma Hörmann. Ten świętujący w ubiegłym roku 75-lecie istnienia niemiecki producent bram ma w swojej ofercie cztery typy nowoczesnych bramowych konstrukcji: bramy uchylne, bramy segmentowe górne, bramy segmentowe boczne oraz bramy rolowane.

Bramy segmentowe górne sprawdzają się prawie w każdej sytuacji. Stwarzają możliwość realizacji nawet najbardziej wyszukanych koncepcji estetycznych, oferowane są bowiem w ogromnym wyborze poszyć, wzorów i kolorów. Bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania zapewniają opatentowane przez firmę Hörmann rozwiązania wykorzystujące najnowocześniejsze technologie oraz szybkie napędy.

Bramy segmentowe - wygodne i łatwe rozwiązanie

Otwierające się pionowo w górę, chowane pod stropem bramy segmentowe górne firmy Hörmann to duża oszczędność miejsca. Taka konstrukcja nie tylko zapewnia swobodne parkowanie, zarówno w samym garażu, jak i przed nim, ale do dyspozycji pozostawia też całe światło przejazdu. Szersze światło przejazdu umożliwia wygodny wjazd i wyjazd z garażu, co jest istotne zwłaszcza dla właścicieli dużych samochodów. Bramy segmentowe, które podczas otwierania i zamykania nie wychylają się poza linię budynku, są więc idealnym rozwiązaniem w garażach usytuowanych tuż przy ulicy, gdzie brakuje miejsca na podjazd i liczy się każdy centymetr.
Hörmann oferuje trzy sposoby prowadzenia bram segmentowych: z mechanizmem sprężyn naciągowych  – Z, z mechanizmem sprężyn skrętnych – N oraz z mechanizmem sprężyn skrętnych specjalnym dla niskiego nadproża – L. Ta różnorodność wariantów montażu bram segmentowych sprawia, że jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Kształt otworu do garażu nie ma tu bowiem żadnego znaczenia. W każdej sytuacji architektonicznej  – niezależnie od tego, czy nadproże ma formę prostokątną, skośną czy jest zakończone łukiem – można zastosować bramy segmentowe.

Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN
Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Kształt bramy dopasowany do kształtu otworu w garażu

Firma Hörmann oferuje trzy rodzaje bram garażowych segmentowych ze stali – LTE 40, EPU 40 i LPU 40 oraz z drewna – LTH 40.

Bramy garażowe ciepłe i praktyczne

Brama LPU 40 firmy Hörmann to idealne połączenie wyjątkowych walorów użytkowych z atrakcyjnym wzornictwem. Zbudowana z ocynkowanych ogniowo segmentów stalowych o grubości 42 mm wypełnionych pianką poliuretanową (100% bez freonu) brama ma znakomitą izolacyjność termiczną. Współczynnik przenikania ciepła U dla płyty tej bramy wynosi 0,90 W/(m2K). Trwałe i odporne na działanie warunków pogodowych uszczelki umieszczone z wszystkich stron  bramy nie przepuszczają deszczu ani wiatru do środka garażu, a gruba i elastyczna uszczelka progowa wyrównuje nierówności podłoża.
Długotrwałą ochronę bramy przed działaniem czynników atmosferycznych  - zapewnia wykonana z tworzywa sztucznego stopa ościeżnicy o wysokości 4 cm. Odporna na uszkodzenia, trwale zabezpiecza bramę przed ewentualną korozją nawet  w razie utrzymującej się długo wilgoci. Stopa ościeżnicy całkowicie zakrywa ościeżnicę w miejscu narażonym na korozję i dodatkowo, razem z uszczelką progową, tworzy estetyczne zakończenie bramy.

Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Drzwi przejściowe w bramie

Innym praktycznym rozwiązaniem, są drzwi przejściowe bez wystającego progu. 

Dzięki drzwiom przejściowym możemy mieć łatwy dostęp do wszystkich rzeczy przechowywanych w garażu bez potrzeby całkowitego otwierania bramy. Przechodząc przez takie drzwi lub wyprowadzając,  np. rower z łatwością pokonuje się niewielki, płaski próg  ze stali nierdzewnej, którego wysokość wynosi 10 mm na środku i 5 mm na spłaszczonych krawędziach.

Decydując się na bramę z przeszkleniami możemy być natomiast pewni, że nawet jeśli będą one narażone na zarysowania (wskutek np. częstego użytkowania bramy lub ich czyszczenia) zachowają przejrzystość, podobnie jak szyby reflektorów samochodowych. Wyjątkowe walory przeszkleń w bramach firmy Hörmann są zasługą odpornego na zarysowania tworzywa sztucznego DURATEC, z którego są wykonane.

Bramy garażowe w rozmiarze XXL

W trosce o wygodny, bezkolizyjny wjazd do garażu posiadacze większych samochodów często pytali o jak najszerszą  łatwo dostępną bramę. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Hörmann skonstruowała bramę w rozmiarze XXL i wprowadziła ją do swojej oferty. Bramy garażowe typu LPU 40 XXL, z przetłoczeniami, są dostępne w rozmiarach do 6500 mm szerokości przy maksymalnej wysokości 2250 mm. Napęd SupraMatic HD dopasowany do ciężaru tak dużej, a tym samym, cięższej bramy pozwala na pełne wykorzystanie zalet automatycznej bramy segmentowej. Daje też poczucie bezpieczeństwa i chroni przed włamaniem.

Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Brama garażowa Hörmann LPU 40 XXL 

Napędy do bram to komfort i bezpieczeństwo

Inwestorzy budujący nowy dom z garażem lub posiadacze garaży z nowoczesną bramą coraz częściej doceniają wygodę i bezpieczeństwo, jakie daje wyposażenie bramy w napęd sterowany pilotem. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą często sprzedawcy, oferując kompletny zestaw: bramę z napędem. Wybór najodpowiedniejszej oferty nie jest łatwy. Należy brać pod uwagę doświadczenie producenta, które przekłada się na stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań. Akcesoria do obsługi bram garażowych firmy Hörmann wykorzystują najnowocześniejsze technologie, a napędy do bram - ProMatic (o prędkości otwierania/zamykania 14 m/s) i SupraMatic (o prędkości otwierania/zamykania 22 m/s) wyposażone mogą być w różne opcje sterowania. Jedynie od indywidualnych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na tradycyjnego pilota w kształcie breloka do kluczy, czy na nadajnik przechowywany w samochodzie w tak oryginalnym miejscu, jakim jest gniazdo zapalniczki. Do wyboru są również inne bezpieczne rozwiązania, takie jak: zastosowanie transpondera, czytnika linii papilarnych lub sterownika kodowego.

Nowością wprowadzaną przez firmę Hörmann na rynek w roku 2011 są napędy SupraMatic działające w bezpiecznym systemie radiowym BiSecur i współpracujące z nadajnikiem zapewniającym bezpieczny przekaz sygnału radiowego z pilota do napędu i z napędu do pilota w technologii 128 bitów, używanej do kodowania transmisji bankingu on-line. To dwukierunkowe działanie pozwala nie tylko na zdalne otwarcie i zamknięcie bramy, ale również na kontrolę jej aktualnego statusu: otwarta/zamknięta.

Bezpieczeństwo, obok komfortu, jest głównym atutem bram garażowych firmy Hörmann wyposażonych w napęd. Bramy te, mają szereg nowatorskich, dostępnych tylko w produktach tej firmy rozwiązań. Należy do nich niezawodny mechanizm automatycznego odłączania, który sprawia, że po napotkaniu na przeszkodę brama natychmiast zatrzymuje się i lekko unosi, a także przeciwwłamaniowe, mechaniczne ryglowanie bramy w szynie napędu. To ostatnie rozwiązanie powoduje, że po zamknięciu bramy następuje automatyczne jej zaryglowanie, co skutecznie zabezpiecza ją przed podważeniem, nawet wówczas, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu prądu (zobacz film).

Wzornictwo i wykończenie powierzchni bramy

Bramy garażowe LPU 40 firmy Hörmann, dzięki bogactwu powłok, wzorów i kolorów, stwarzają szerokie możliwości atrakcyjnych rozwiązań estetycznych.

Oferowane są w czterech rodzajach powierzchni:

  • imitującej odciśnięty rysunek drewna strukturze Woodgrain,
  • eleganckiej, gładkiej, półmatowej powierzchni Silkgrain,
  • odpornej na działanie promieni UV, drewnopodobnej okleinie z tworzywa sztucznego Decograin,
  • oraz w nowoczesnej mikroprofilowanej powierzchni Micrograin.

Bramy z powierzchnią Woodgrain, Silkgrain i Micrograin dostępne są w dowolnym kolorze z palety RAL i w dwóch rodzajach przetłoczeń poziomych: L (dużych) i M (średnich). Bramy z powierzchnią Woodgrain oferowane są również z przetłoczeniami S (małymi) oraz z czterema wzorami kasetonowymi.
Bramy w imitującej drewno okleinie Decograin w kolorach Golden Oak, Dark Oak, Rosewood oraz Light Oak i Night Oak dostępne są z przetłoczniami M (średniej wielkości) i kasetonami S (małymi), a bramy w okleinie Decograin w modnym kolorze Titan Metalic – z przetłoczeniami L (dużymi).

Nowością wprowadzoną na rynek w 2011 roku są bramy LPU 40 z powierzchnią Micrograin o przetłoczniach M oraz bramy o powierzchni Woodgrain i Decograin z kasetonami S i drzwiami przejściowymi. W 2011 roku Hörmann wprowadził też na rynek specjalne maskownice do bram LPU z przetłoczeniami S, M i L oraz z kasetonami S. Zadaniem tych maskownic jest ukrycie wszelkich nierówności nadproża.

Wszystkim, którzy cenią niepowtarzalny styl, Hörmann oferuje bramy garażowe LPU 40 typu Design, nadające budynkom indywidualny akcent. Charakterystyczne dla całej linii  są aplikacje ze stali szlachetnej i aluminium oraz atrakcyjne przeszklenia – oferowane w kilku wzorach. Te stylowe elementy dekoracyjne dają możliwość różnorodnych aranżacji. Bramy w wersji Design można idealnie dopasować do estetyki budynku i jej koncepcji kolorystycznej, oferowane są bowiem w dowolnym kolorze z palety RAL. W linii Design dostępne są także drzwi boczne do garażu oraz drzwi wejściowe z serii TopPrestige i TopComfort.

Garażowe bramy segmentowe górne firmy Hörmann – piękne i funkcjonalne
Autor: HORMANN Brama Hörmann LPU 40 Titan Metalic i drzwi Top Prestige

Na harmonijny wygląd całej bramy składa się wiele szczegółów – nie tylko wzór, kolor i elementy dekoracyjne. Są to też między innymi ościeżnice boczne, które  w bramach segmentowych firmy Hörmann zawsze mogą mieć powierzchnię i kolor dopasowane do płyty bramy.
Wysoką jakość stolarki marki Hörmann podkreślają też bardzo precyzyjne łączenia segmentów. Dokładnie wykonany podział przetłoczeń poziomych i kasetonów w bramach garażowych i drzwiach bocznych firmy Hörmann przebiega zawsze w idealnie równej linii.

Drzwi zewnętrzne w parze z bramą garażową

O wysokiej jakości stolarki niemieckiego producenta świadczą także drzwi, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Hörmann oferuje nie tylko wysokiej jakości aluminiowe drzwi zewnętrzne o eleganckim wzornictwie – TopComfort i TopPrestige, ale także niedrogie, dobrze izolowane termicznie stalowe drzwi z aluminiową ościeżnicą –ThemoPro. Oferowane w bogatym wyborze wzorów drzwi wejściowe z łatwością można dopasować do wzoru bramy i w ten sposób podkreślić estetyczną spójność elewacji.
Stalowe drzwi wewnętrzne ZK firmy Hörmann to dobra alternatywa dla tradycyjnych drzwi drewnianych. Idealne zastosowanie znajdują one wszędzie tam, gdzie ważna jest zarówno estetyka, jak i duża odporność na uderzenia oraz duże wahania temperatury i wilgotności.

Bramy garażowe, drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne – oraz cała paleta bram przemysłowych, systemów przeładunkowych i różnego typu zamknięć przeciwpożarowych oferowanych przez firmę Hörmann dostępne są u ponad stu autoryzowanych partnerów firmy na terenie całego kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej