"Zrównoważony" projekt teatru w Warszawie - Forty Kultury i nowy Teatr Ognisko w rewitalizowanych fortyfikacjach cytadeli

2012-09-18 11:51
Teatr Ognisko w rewitalizowanym forcie
Autor: plus3architekci Teatr Ognisko, widok obiektu, wizualizacja, projekt: plus3-architekci

Projekt teatru o nazwie Teatr Fort(e), w którym znajdzie siedzibę legendarna już instytucja kultury Warszawy - Ognisko Teatralne stworzone przez Halinę i Jana Machulskich przy Teatrze Ochota, zaprezentowano publicznie 15 września 2012 r. w Warszawie. Projekt teatru autorstwa arch. Katarzyny Głażewskiej z warszawskiej pracowni "plus3-architekci" jest częścią większej inicjatywy "Forty kultury", której celem będzie edukacja młodzieży przez sztukę.

Cytadela Warszawska ma stać się nowym obiektem na mapie kulturalnej stolicy. Już dziś w opuszczonym przez wojsko forcie funkcjonują obiekty kultury. Tuż obok Wisłostrady, w kaponierze fortu Powstaje Muzeum Katyńskie. W mury Cytadeli przeniesione zostanie z Alej Jerozolimskich także Muzeum Wojska Polskiego. 15 września 2012 r. w warszawskim Teatrze Powszechnym zaprezentowano publicznie także inny projekt z zakresu rewitalizacji warszawskich fortów opuszczonych przez wojsko. Jest to projekt teatru - siedziby m.inn. legendarnej już instytucji kultury Warszawy, jakim jest Teatr Ognisko założony w latach siedemdziesiątych przy Teatrze Ochota przez Halinę i Jana Machulskich. Ognisko to jedna z tych placówek stworzonych dla warszawskiej młodzieży, która nie tylko nadal działa, ale dynamicznie się rozwija.
Teatr Fort(e) uzupełni funkcję muzealną rewitalizowanej Cytadeli Warszawskiej. Nowy teatr zaprojektowano w działobitni, zabytkowym dziele fortecznym uzupełniającym fortyfikacje cytadeli. Działobitnia znajduje się jednak poza jej obrysem. Obecnie jest to obiekt nieużytkowany i mocno zaniedbany.

Forty kultury - edukacja przez sztukę

Pierwszym zadaniem projektu "Forty kultury" jest przekształcenie popadającej w ruinę działobitni, części warszawskiego zespołu fortyfikacji na Żoliborzu, w nowoczesną instytucję kultury dla młodzieży. Autorem projektu architektonicznego nowej siedziby Ogniska Teatralnego jest arch. Katarzyna Głażewska z warszawskiej pracowni plus3-architekci (w przeszłości uczestniczka zajęć Teatru Ognisko). Fenomen zjawiska, jakim jest stworzony przez Machulskich ośrodek dla młodzieży, to bowiem twórcza aktywizacja wszystkich wychowanków na różnych polach twórczej aktywności - nie tylko tych, którzy wybrali zawód aktora, reżysera, filmoznawcy czy animatora kultury teatralnej. Wśród wychowanków Ogniska Teatralnego są także architekci, graficy, dziennikarze.

Projekt Teatru Fort(e)

Projekt budynku nowego teatru, mieszczącego się w rewitalizowanej działobitni, przewiduje dwie profesjonalne sceny teatralne w tym jedną (wewnętrzną) z widownią dla 600 widzów oraz drugą, zewnętrzną, położoną na dachu budynku i mającą 200 miejsc na widowni. Obiekt wpisany w zabytkową przestrzeń fortyfikacji, zawiera także sale edukacyjne przeznaczone do zajęć z dziećmi i młodzieżą, sale do ćwiczeń, galerię oraz przestrzeń wspólną i niezbędne zaplecze. Teatr Fort(e) ma stać się bazą dla działania Ogniska Teatralnego w poszerzonej formule impresaryjnego teatru, a jednocześnie projektem modelowym. Ideą Haliny Machulskiej jest bowiem, by takich Ognisk Teatralnych było jak najwięcej. Byłyby to "Ogniska marzeń", w których można pracować z młodzieżą zgodnie z wypracowaną przez Machulskich metodą wychowawczą, która jak widać przynosi dobre efekty.

Zobacz projekt: Teatr Fort(e)

Projekt adaptacji części fortyfikacji Cytadeli Warszawskiej jest obecnie na etapie uzgodnień z władzami miasta i Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Teatr Ognisko w rewitalizowanym forcie
Autor: plus3architekci Teatr Ognisko, widok obiektu nocą, wizualizacja, projekt: plus3-architekci

Teatr Ognisko - kilka słów historii 

Legendarne dziś Ognisko Teatralne stworzyli w latach 70.  przy Teatrze Ochoty w Warszawie Halina i Jan Machulscy.  Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiali tam m.in. Katarzyna Figura, Edyta Jungowska, Ewa Konstancja Bułhak, Piotr Adamczyk, Katarzyna Cichopek, Agnieszka Dygant, Magdalena Stużyńska, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Grochowska i wielu innych aktorów. „U Machulskich” wychowało się też wielu świetnych dziennikarzy, menedżerów, reżyserów, architektów, pedagogów i prawników. Wszyscy oni przeżyli wspaniałą teatralną przygodę. Obecnie Ognisko Teatralne mieści się na ul. Bartyckiej i wciąż gromadzi artystycznie uzdolnionych i poszukujących nastolatków w wieku od 12 do 18 lat, którzy znajdują się w trudnym i ważnym momencie dojrzewania. Ognisko wspomaga kształtowanie się ich charakterów. W trakcie trzyletniej obecności uczestnicy zajęć poznają tajniki sztuki teatralnej i pracują nad przygotowaniem własnych spektakli. Ale ogniskowa edukacja przez sztukę przede wszystkim rozwija wyobraźnię, kreatywność i umiejętność współpracy w grupie, przydatną we wszystkich dziedzinach życia. Uczy samodzielności i odpowiedzialności. Dodaje pewności siebie. Spotkanie z innymi ciekawymi rówieśnikami i wspólne przeżywanie wielu doświadczeń wzbogaca i poszerza horyzonty. Daje też szansę na zawiązanie przyjaźni na całe życie. Ognisko Teatralne „U Machulskich” wychowuje wrażliwych twórców i odbiorców sztuki oraz przyszłych instruktorów teatralnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej