ZOO, Kraków. Powstaje nowy pawilon dla małp, a w nim m.in. sadzawka z podgrzewaną wodą

2024-02-27 13:31

W ZOO w Krakowie trwa budowa nowego pawilonu dla małp za 19 mln zł. Powstanie w miejscu dawnego pawilonu dla wielkich kotów, z którego udało się zachować zabytkowe mozaiki. Obiekt ułatwi obserwowanie zwierząt oraz zapewni im lepsze warunki życia. Kiedy będzie gotowy?

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. ZOO, Kraków. Nowy pawilon dla małp człekokształtnych wyrasta z ziemi
  2. Z wyburzonego obiektu dla wielkich kotów przeniesiono cenne mozaiki
  3. Jak idą prace nad nowym pawilonem w ZOO? Były problemy z fundamentami

ZOO, Kraków. Nowy pawilon dla małp człekokształtnych wyrasta z ziemi

W krakowskim ogrodzie zoologicznym trwa rozpoczęta w 2023 r. duża inwestycja – budowa nowego pawilonu dla małp. Stanie się on nowym domem dla szympansów oraz makaków japońskich. Zwierzęta zyskają lepsze warunki życia, a goście ZOO – możliwość łatwiejszego obserwowania tych ciekawych ssaków zarówno w trakcie ciepłych, jak i zimnych miesięcy.

– Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego – tłumaczy Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Nieco inne potrzeby mają makaki japońskie, są to bowiem zwierzęta, które w naturze żyją w pobliżu gorących źródeł. Nie lubią one przebywać w budynkach, dlatego powstanie dla nich podgrzewana sadzawka. To tylko jeden z elementów mających sprawić, by małpy czuły się jak w domu.

– Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających – opowiadają przedstawiciele ZIM.

Nowy obiekt powinien być gotowy w II kwartale 2025 r. Koszt inwestycji to ok. 19 mln zł. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia MINIMA Piotr Gryszka, zaś wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum firm Murkrak sp. z o.o. sp. k. i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-Budowlany „Murdza”.

Z wyburzonego obiektu dla wielkich kotów przeniesiono cenne mozaiki

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich w krakowskim ZOO powstaje w miejscu wyburzonych obiektów, w których kiedyś mieszkały wielkie koty. Obiekty te zdobiły kiedyś zabytkowe mozaiki ceramiczne z 1967 r. autorstwa Heleny i Romana Husarskich. Konserwator zabytków nakazał demontaż dobrze zachowanych mozaik, zabezpieczenie ich i przeniesienie w nowe miejsce. Dziś zachowane ceramiczne mozaiki można podziwiać na murze ogrodzenia przy nowym wejściu do ZOO od strony alei Żubrowej i Centrum Symbioza.

Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO
Autor: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO

− Z punktu widzenia konserwatorskiego tę realizację należy uznać za udaną. (...) Bardzo dobrze godzi konieczność modernizacji zabudowy ogrodu zoologicznego z możliwościami zachowania dla przyszłych pokoleń wartościowego artystycznie i historycznie dziedzictwa jego przeszłości. Zachowanie mozaiki Hussarskich i jej wyeksponowanie podnosi także atrakcyjność oferty krakowskiego ZOO – zauważa Jerzy Zbiegień, Miejski Konserwator Zabytków.

Jak idą prace nad nowym pawilonem w ZOO? Były problemy z fundamentami

Inwestycja w krakowskim ZOO idzie sprawnie, choć nie obeszło się bez problemów. Już w trakcie prac wyszło na jaw, że warunki gruntowe są trudniejsze, niż się spodziewano i trzeba zmienić technologię. Zamiast fundamentów liniowych zastosowano bardziej stabilną płytę fundamentową.

Teraz jednak prace idą sprawnie i termin zakończenia inwestycji, wyznaczony na II kwartał 2025 r., wydaje się niezagrożony. Trwają intensywne roboty zbrojeniowe i betoniarskie, wybieg dla szympansów ma już murki okalające, zaś na wybiegu dla makaków wkrótce rozpoczną się prace konstrukcyjne.

– Z początkiem roku 2024 wykonawca zakończył prace związane ze wznoszeniem ścian żelbetowych parteru i piętra. Zrealizowany został w całości strop nad parterem, komunikacja pionowa w budynku i szyb windowy. Na ukończeniu jest też konstrukcja stropodachu budynku – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej