Zobacz zmodernizowaną Halę Urania. Otwarcie 15 grudnia, pierwszy mecz krótko później. Jak zmieniła się Hala Urania w Olsztynie?

2023-12-15 9:56

Zakończyła się modernizacja Hali Urania. Otwarcie obiektu władze miasta postanowiły uczcić Galaktycznym Benefisem z udziałem gwiazd. Nowa Hala Urania w Olsztynie prezentuje się imponująco, a do tego jest bardziej funkcjonalna niż przedtem. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

 1. Modernizacja Hali Urania. Otwarcie 15 grudnia uświetni Galaktyczny Benefis
 2. Nowa Hala Urania. Olsztyn doczekał się nowoczesnego obiektu o wyjątkowym designie
 3. Kiedy nowa hala w Olsztynie została ukończona?
 4. Kiedy będzie oddana Hala Urania?
 5. Kiedy pierwszy mecz w Uranii w Olsztynie?
 6. Ile miejsc ma Hala Urania?

Modernizacja Hali Urania. Otwarcie 15 grudnia uświetni Galaktyczny Benefis

Mieszkańcy Olsztyna długo czekali, by móc obejrzeć z bliska efekty modernizacji Hali Urania. Otwarcie wyremontowanej hali sportowo-widowiskowej zaplanowano na 15 grudnia 2023 r. o godzinie 18. W imprezie inauguracyjnej o nazwie Galaktyczny Benefis wezmą udział liczne gwiazdy, w tym:

 • Ania Dąbrowska,
 • Anita Lipnicka,
 • Błażej Król,
 • Wojtek Urbański,
 • Ralph Kamiński.

W planach jest również emisja materiałów wideo na temat historii Olsztyna, a także pokazy taneczne i sportowe (taekwondo i gimnastyka). Niestety, bilety na to wydarzenie wyprzedały się w kilka minut już w dniu otwarcia sprzedaży – 27 listopada.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Nowa Hala Urania. Olsztyn doczekał się nowoczesnego obiektu o wyjątkowym designie

Sportowo-widowiskowa Hala Urania w Olsztynie, wybudowana w 1978 r., to jedyny tego typu obiekt w województwie. Władze Olsztyna od lat przymierzały się do modernizacji starzejącej się hali, jednak na przeszkodzie wciąż stawał brak funduszy. W lutym 2020 r. udało się jednak pozyskać 130 mln zł unijnego dofinansowania i prace mogły ruszyć. Umowę z wykonawcą podpisano 24 czerwca 2021 r.

Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł ponad 220 mln zł. Wzrost kosztów był spowodowany przede wszystkim inflacją i wzrostem kosztów materiałów budowlanych w związku z sytuacją w Ukrainie, a także koniecznością wykonania dodatkowych prac przy obiekcie. Za projekt nowej Hali Urania odpowiada pracownia Urban Architect, a wykonawcą prac była firma MIRBUD S.A.

Po zakończonej 15 listopada 2023 r. modernizacji Hala Urania może pomieścić znacznie więcej osób niż przedtem. Choć od zewnątrz gabaryty budynku nie uległy zmianie, w środku udało się zwiększyć pojemność hali z ok. 2,5 tys. osób do ponad 4 tys. Powstał także garaż podziemny. Jednocześnie obiekt został odświeżony i unowocześniony (zamontowano np. fotowoltaikę), a także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W głównej bryle znajdują się boiska do:

 • koszykówki,
 • futsalu,
 • piłki ręcznej,
 • siatkówki,
 • tenisa ziemnego,
 • tenisa stołowego,
 • badmintona.

Oprócz tego w Hali Urania można znaleźć m.in. kryte lodowisko, ściankę wspinaczkową, halę rozgrzewkową z trybunami, sale terapeutyczne oraz mniejsze sale przeznaczone do treningów (m.in. judo, zapasy, taekwondo), a także rozmaite pomieszczenia pomocnicze.

Na widowni będą miejsca stałe, mobilne, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Poza tym strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy – informuje UM Olsztyn.

Rozkład miejsc w zmodernizowanej Hali Urania w Olsztynie
Autor: UM Olsztyn Rozkład miejsc w zmodernizowanej Hali Urania w Olsztynie

Kiedy nowa hala w Olsztynie została ukończona?

Prace budowlane przy modernizacji Hali Urania w Olsztynie zakończyły się – po opóźnieniach – 15 listopada 2023 r.

Kiedy będzie oddana Hala Urania?

Oficjalne otwarcie nowej Hali Urania w Olsztynie nastąpi 15 grudnia 2023 r. o godzinie 18. Termin ten był kilkakrotnie przesuwany w związku z opóźnieniami inwestycji. Na imprezę, która będzie towarzyszyć otwarciu hali (Galaktyczny Benefis) wstęp jest biletowany.

Kiedy pierwszy mecz w Uranii w Olsztynie?

Pierwsze wydarzenie sportowe, jakie odbędzie się w Uranii po modernizacji, nastąpi 17 grudnia 2023 r. Będzie to mecz siatkarski pomiędzy drużynami Indykpol AZS oraz Bogdanka LUK Lublin.

Ile miejsc ma Hala Urania?

Przed modernizacją w olsztyńskiej hali mogło pomieścić się 2–2,5 tys. osób. Obecnie nowa Hala Urania w Olsztynie ma 4045 miejsc na trybunach plus 1000 miejsc dla widzów w hali treningowej. Dodatkowo w obiekcie istnieją miejsca stojące dla ok. 1000 osób.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej