Rozbudowa COS Torwar w Warszawie. Kompleks sportowy wzbogaci się o lodowisko, pływalnię, internat i parking

2023-10-12 13:16

Kompleks sportowy COS Torwar w Warszawie zostanie znacząco rozbudowany. Do już istniejących obiektów dołączą przeznaczone dla zawodowców lodowisko oraz pływalnia, a także parking i internat. Plany rozbudowy ogłosiły wspólnie Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Centralny Ośrodek Sportu.

Spis treści

  1. Rozbudowa COS Torwar w Warszawie. Ponad 8000 m² nowej zabudowy dla sportowców
  2. Jak zmieni się COS Torwar? Lodowisko z ciekawym budynkiem i 50-metrowy basen sportowy

Rozbudowa COS Torwar w Warszawie. Ponad 8000 m² nowej zabudowy dla sportowców

Kompleks COS Torwar w Warszawie to jedno z ważniejszych miejsc na sportowej mapie stolicy. Sportowcy mogą tu korzystać z hali sportowo-widowiskowej oraz lodowiska, a obok znajduje się dodatkowo Stadion Miejski Legii Warszawa.

12 października Centralny Ośrodek Sportu oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie ogłosiły plan rozbudowy kompleksu. Na obszarze pomiędzy Trasą Łazienkowską, ul. Łazienkowską i ul. Solec powstać mają:

  • internat sportowy połączony z basenem sportowym,
  • lodowisko,
  • kryty parking naziemny.

Łącznie ma powstać aż 8042,19 m2 nowej zabudowy, która znacząco zwiększy sportowy potencjał tego miejsca. Nie podano terminu otwarcia nowych obiektów ani żadnych szczegółów dotyczących budowy czy finansowania inwestycji.

Chcemy, aby w centrum Warszawy powstał prawdziwy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, bo jest to bardzo potrzebne dla rozwoju sportu. Planujemy do istniejącej infrastruktury, w której się znajdujemy, czyli do Torwaru - dobudować drugie lodowisko. Planujemy także budowę 50-metrowego basenu, internat sportowy. Co więcej, aby móc organizować imprezy rangi międzynarodowej, musimy mieć również miejsca parkingowe i w związku z tym powstanie również parking wielopoziomowy – wyjaśnia Dyrektor COS Witold Roman.

Jak zmieni się COS Torwar? Lodowisko z ciekawym budynkiem i 50-metrowy basen sportowy

Jak podaje strona COS, łącznie mają powstać cztery nowe obiekty dla profesjonalistów. Najważniejsze będzie nowe lodowisko o powierzchni 3327,82 m2, które powstanie tuż obok istniejącego obiektu Torwar II. Zaprojektowano ciekawą bryłę pełną krzywizn, z łukowatą fasadą i białą elewacją. Jak zapowiedziano, wnętrze obiektu zostanie zoptymalizowane pod kątem wygody sportowców i widzów. Znajdą się tu – poza samą płytą lodowiska – także widownia, strefa wejściowa, szatnie oraz pomieszczenia techniczne i sanitarne.

Kolejny istotny obiekt to basen sportowy połączony z internatem dla sportowców o łącznej powierzchni 3136,57 m2. Budynki będą złączone na poziomie parteru, co umożliwi łatwe poruszanie się po kompleksie. Na kondygnacji podziemnej powstanie standardowy 50-metrowy basen sportowy z 8 torami pływackimi.

Budynek basenu będzie miał nowoczesną, minimalistyczną fasadę, która będzie korzystnie współgrać z otoczeniem. Duże przeszklone ściany pozwolą na dostęp do naturalnego światła i widoków na zewnątrz – podaje COS.

Sam kilkupiętrowy internat sportowy o minimalistycznej, nowoczesnej elewacji w formie pionowych listew będzie składać się z różnych stref funkcjonalnych. Powstaną tu m.in. pokoje mieszkalne o różnych standardach, strefy administracyjne, pomieszczenia techniczne oraz zaplecze gastronomiczne.

Ostatnim z powstających obiektów będzie kilkupiętrowy parking naziemny o powierzchni 1577,80 m2 wraz z niezbędną infrastrukturą taką jak klatki schodowe i windy. Przewidziano możliwość zmiany układu parkingu na jednokierunkowy dla usprawnienia ruchu. Na wizualizacjach widać budynek w takim samym stylu jak pozostałe – prosty, biały, z elewacją w formie listew. W informacji prasowej zaznaczono jednak, że „istnieje możliwość uwzględnienia nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, które nadadzą mu unikalny charakter”.

Każdego dnia podejmujemy szereg decyzji inwestycyjnych dotyczących poprawy stanu infrastruktury sportowej w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu i tych miejscach, w których polscy sportowcy i polscy mistrzowie spędzają często więcej czasu niż w domach. W związku z czym chcemy zagwarantować im jak najlepsze warunki – zapewnia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej