Zielonogórska elektrociepłownia największą w Polsce

2012-08-06 10:44
Mostostal-Warszawa wybudował zieloną kotłownię w Zielonej Górze
Autor: Mostostal Warszawa SA

Mostostal Warszawa wybudował elektrociepłownię w Zielonej Górze. Obiekt jest z największym w Polsce układem kotłów olejowo-gazowych. Realizacja pochłonęła ponad 50 mln złotych.

Konsorcjum Mostostal Warszawa i spółka Comax wybudowało nowoczesną elektrownię wodną w Zielonej Górze. Kotłownia ma moc 160 MWt i jest największym tego typu obiektem w kraju. Instalację wodną tworzy pięć kotłów płomiennicowo-płomieniówkowych o mocy jednostkowej 32 MWt.

Zielona kotłownia

Nowo wybudowana kotłownia będzie służyła jako szczytowe źródło ciepła, współpracujące z blokiem gazowo-parowym. W sytuacji awarii układ przejmie prace w układzie źródła podstawowego jako niezależny dostawca ciepła.

W celu zmniejszenia ciśnienia jak i zasilania kotłowni wybudowana została instalacja Stacji Redukcyjnej Gazu do redukcji i podgrzewu gazu o wydajności ok. 30 tys. m³/h. Gaz rurociągami niskiego ciśnienia zasilany jest układem kolektorowym. Całość instalacji gazowej zabezpieczona została w układ detekcji, odcięcia i alarmowania na wypadek awarii.

Instalacja olejowa spełnia zadanie instalacji rozładunkowo transportowej do rozładunku samochodowego i kolejowego oleju o wydajności rozładunku 600 T/10h wraz z przetaczaniem wagonów lub autocystern. Instalacja olejowa wyposażona została w legalizowany przepływowy układ rozliczeniowy dla rozładunków jak i spalania służący wykonywaniu rozliczeń akcyzy paliwowej oleju opałowego. Nad całością instalacji góruje sześciociągowy komin stalowy o wysokości 45 m, którego rozwiązania techniczne tworzą nowatorski projekt w dziedzinie projektowania kominów.

Obecnie elektrociepłownia Zielona Góra jest pierwszą tak dużą elektrociepłownią, w której rezygnuje się z węgla, co całkowicie zlikwiduje problem utylizacji żużla oraz znacząco ograniczy emisję zanieczyszczeń do atmosferty. W Polsce nie ma większej kotłowni niż zielonogórska. Natomiast w Europie jest ich zaledwie kilka. Realizacja kosztowała 54,8 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej