Zapora na granicy Polski z Rosją - ruszyła budowa! Polska wzmacnia ochronę granicy z obwodem kaliningradzkim

2022-11-02 14:42
Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim
Autor: youtube Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim ma być bardzo podobna do tej z Białorusią (fot.)

Budowa zapory na granicy Polski z Rosją ruszyła 2 listopada 2022. Szef MON Mariusz Błaszczak na środowej konferencji prasowej wygłosił oświadczenie dla mediów dotyczące zwiększenia ochrony granicy z obwodem kaliningradzkim. Zapora ma być bardzo podobna do tej, która powstała w czerwcu 2022 na granicy z Białorusią. Poznaj szczegóły inwestycji.

Spis treści

  1. Decyzja o budowie zapory na granicy Polski z Rosją - powody
  2. Jaka będzie zapora na granicy Polski z Rosją?
  3. Kiedy zapora z obwodem kaliningradzkim będzie gotowa?
  4. Jaka jest zapora na granicy z Białorusią? Film
  5. Obwód kaliningradzki - co warto wiedzieć?

Decyzja o budowie zapory na granicy Polski z Rosją - powody

Błaszczak powiedział, że zdecydował o podjęciu działań, które "uszczelnią granicę", a tym samym wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, w związku z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu.

MON w sprawie zbudowania zapory

2 listopada ruszyły prace podjęte przez saperów żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim" - poinformował Błaszczak. Decyzja że zajmie się tym MON zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów.

Jaka będzie zapora na granicy Polski z Rosją?

Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie – powiedział szef MON. Będzie miała 2,5 metra wysokości oraz trzy metry szerokości od strony polskiej. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna - przekonywał Błaszczak. Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta - dodał.

Równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim.

Kiedy zapora z obwodem kaliningradzkim będzie gotowa?

Prace rozpoczęły się 2 listopada. Nie określono terminów końcowych budowy, ale założenia są takie, aby zapora powstała jak najszybciej. Szczególnie, że Polscy saperzy mają odpowiednie doświadczenie, które nabyli rok temu budując taką zaporę na granicy z Białorusią.

Przypomnijmy, że zapora z Białorusią powstała, aby uchronić Polskę przed zalewem migrantów, którzy byli sprowadzeni na Białoruś. Zapora z obwodem kaliningradzkim ma być bardzo podobna.

Jaka jest zapora na granicy z Białorusią? Film

Obwód kaliningradzki - co warto wiedzieć?

Obwód kaliningradzki położony jest nad Bałtykiem. To najdalej na zachód wysunięty region Rosji. Teren obwodu oddzielony jest od reszty kraju obszarami niepodległych państw i pozbawiony łączności lądowej z główną częścią państwa rosyjskiego. Graniczy z Litwą i Polską. Do obwodu należy odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego długości 147 km. Długość polskiej granicy z Federacją Rosyjską wynosi 232 km (odcinek lądowy - 209,83 km i odcinek rozgraniczający morze terytorialne Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej - 22,21 km). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej