Za 242 mln wzmocnią zaporę na granicy z Białorusią. Będzie i bariera elektroniczna

2024-07-11 13:37

Polimex Mostostal wzmocni istniejącą zaporę na granicy z Białorusią. Nie będzie można jej już tak prosto rozginać i przedostawać się na polską stronę. Kontrakt jest wart 117 mln złotych. Podpisano też umowę na budowę dodatkowej bariery elektronicznej na granicy za 125 mln zł.

Spis treści

  1. Płot na granicy polsko-białoruskiej musi być nie do przejścia
  2. Polimex Mostostal S.A. wzmocni płot graniczny między Polską i Białorusią. Straż Graniczna ma sugestie
  3. Wykonawca ma wzmocnić zaporę na granicy do listopada 2024
  4. Kto budował płot na granicy z Białorusią?
  5. Jak wygląda obecna zapora na granicy z Białorusią?
  6. Nielegalni migranci poradzili sobie z pięciometrowym płotem
  7. Powstanie dodatkowa zapora elektroniczna

Płot na granicy polsko-białoruskiej musi być nie do przejścia

Polska Straż Graniczna podpisała ostatnio umowę na wzmocnienie istniejącego płotu granicznego z Białorusią. Po wielu granicznych incydentach zdecydowano się na wzmocnienie zapory tak, by nie dało się jej już przy użyciu np. samochodowych lewarków rozginać i tworzyć „dziur’”, przez które mogli przechodzić nielegalni migranci. Podpisano też umowę na budowę dodatkowej bariery elektronicznej na granicy

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Polimex Mostostal S.A. wzmocni płot graniczny między Polską i Białorusią. Straż Graniczna ma sugestie

Wykonawcą wzmocnienia została firma Polimex Mostostal, która ma to zrobić za 117 milionów złotych.

Jak ma wyglądać wzmocnienie granicznej zapory z Białorusią?

Straż Graniczna ma pewne sugestie, jednak kontrakt z Polimeksem to opiewa także na projekt wzmocnienia, przedstawiony przez wykonawcę i zaakceptowany przez Straż Graniczną.

Mamy już pewne analizy i sugestie dotyczące sposobu wzmocnienia zapory na granicy, ale czekamy też na prototyp i projekt wykonawcy. Chcemy przetestować zaproponowane wzmocnienie, zanim je zastosujemy – powiedział nam ppłk. Andrzej Juźwiak, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej

Wykonawca ma wzmocnić zaporę na granicy do listopada 2024

Zapowiada się szybkie wdrożenie w życie projektu, bo realizacja umowy czyli faktyczne wykonanie wzmocnienia istniejącej zapory na granicy polsko-białoruskiej ma być gotowe do listopada 2024 roku.

Kto budował płot na granicy z Białorusią?

Przypomnijmy. W czerwcu 2022 roku zakończyła się budowa obecnej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Inwestycję za prawie 2 mld złotych budowało kilka firm. Wykonanie przęseł stalowych powierzono konsorcjum trzech firm – Polimeksowi Mostostal S.A., który był liderem konsorcjum oraz firmom: Mostostal Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks S.A.

Natomiast za roboty budowlane byli odpowiedzialni dwaj wykonawcy – Budimex S.A. (odc. nr 1 o długości 54,82 km i nr 2 o długości 50,73 km) oraz konsorcjum firm Unibep S.A. (lider konsorcjum) i Budrex Spółka z o.o. (odcinek o nr 3 i nr 4 o długości 36,73km i 43,97 km).wykonywały trzy firmy.

Łącznie na wykonanie zapory przewidziano 1,6 miliarda zł, z czego około 300 milionów zł zostanie przeznaczonych na zabezpieczenie elektroniczne tzw. perymetrię.

Jak wygląda obecna zapora na granicy z Białorusią?

Zapora fizyczna powstała na długości około 187 kilometrów, wzdłuż granicy z Białorusią.

Zabezpieczenie granicy mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 m, zwieńczone zwojem z drutu (concertina) tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Instalowane są już elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Podstawowymi elementami, które były wykorzystane do budowy zapory są stalowe przęsła. Do budowy zabezpieczenia zostało wykorzystanych około 49 tys. ton stali.

Zapora jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt - analogicznie, jak przy budowie autostrad. Graniczne rzeki, cieki wodne, nie są zagrodzone. Na tych odcinkach zostały zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom jej swobodne przekraczanie.

Most na grzbiecie krokodyla połączy poligony NATO. Już niedługo pojadą nim wszyscy kierowcy

Nielegalni migranci poradzili sobie z pięciometrowym płotem

Niestety, jak pokazało życie, obecna zapora nie okazała się barierą nie do przejścia dla zdeterminowanych nielegalnych migrantów, którzy m.in. rozginają metalowe przęsła przy pomocy hydraulicznych podnośników samochodowych. Niektórzy przechodzą przez zabezpieczony drutem kolczastym płot. Stąd konieczność wzmocnienia bariery.

Powstanie dodatkowa zapora elektroniczna

Straż graniczna poinformowała też w lutym, o budowie innego rodzaju zapory – elektronicznej.

Jej długość ma wynieść około 172 kilometrów. Będzie przebiegała w obszarze działania

Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Bariera elektroniczna będzie się składała m.in. z około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalnych czujników zapewniających wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Do tego na granicy stanie około 1,8 tys. słupów kamerowych.

W ostatnim tygodniu (5 lipca 2024) Straż Graniczna podpisała też umowę na budowę dodatkowej zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. Jej wykonawcą jest firma Telbud z Poznania. Wartość umowy to ponad 125 mln zł. Przedmiotem umowy jest wzmocnienie istniejącego elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej poprzez zaprojektowanie i instalację dodatkowych kamer, lamp oświetlających teren oraz implementację systemu do automatycznego weryfikowania alarmów.

Bariera ma być gotowa do października 2024 roku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej