EC1 w odrestaurowanej elektrowni na terenie Nowego Centrum Łodzi

2015-01-08 12:38
Nowe Centrum Łodzi. ZDJĘCIA z budowy
Autor: UM Łódź Budowlańcy montują kopułę planetarium, które rozmiarami będzie zbliżone do Centrum Nauki Kopernik

W zrewitalizowanym budynku pierwszej łódzkiej elektrowni EC1, powstało centrum kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W gachu jest m.in. największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejsze planetarium. Kompleks EC1 to także siedziba instytucji zrzeszających artystów i filmowców – Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Rewitalizacja budynku EC1 była jednym z elementów projektu Nowe Centrum Łodzi.

W ramach projektu Nowe Centrum Łodzi zrewitalizowany został budynek pierwszej łódzkiej elektrownii - EC1. Postindustrialny obiekt został zaadaptowany na centrum kulturalno – rozrywkowe. Obiekt został udostępniony do użytku w 2015 roku.

Konkretnie budynki EC 1 Wschód oraz EC 1 Zachód. W części wschodniej znajdują się pomieszczenia o funkcji kulturalno-artystycznej. Jednym z nich jest planetarium średnicy 14 m, które pojawi się w Centrum Sztuki Filmowej. Jest to najnowocześniejsze planetarium w Polsce, które mieści jednocześnie ok. 100 widzów. System projekcyjny planetarium zapewnia rozdzielczość 8K – czyli obraz złożony z co najmniej 32 mln rozłącznych pikseli. Oznacza to wyjątkowo wierną jakość odwzorowania np. pokazów astronomicznych. W budynku EC 1 Zachód powstało natomiast sferyczne kino 3D (full-dome).Adres inwestycji: kwartał pomiędzy ul. Targową a ul. Tuwima, Śródmieście, Łódź
Inwestor: Miasto Łódź
Generalny wykonawca: A+V oraz Evans & Sutherland
Początek realizacji: 2007
Planowane oddanie do użytku: 2015
Koszt inwestycji: ponad 13 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej