Stadion Wisły – dwie koncepcje modernizacji

2009-03-31 12:47
Stadion Wisła Płock
Autor: www.ump.pl

Gotowa jest już koncepcja modernizacji stadionu Wisły Płock przy ul. Łukasiewicza. Przygotowała ją firma Strzelecki Biuro Architektoniczne z Zielonej Góry.

Przebudowa stadionu im. Kazimierza Górskiego ma na celu dostosowanie go do wymogów licencyjnych PZPN i  FIFA. Według założeń obiekt ma mieć oryginalną i estetyczną bryłę, która stanie się jednym z wizualnych symboli Płocka. Nowy stadion będzie miał dwa poziomy trybun o powierzchni blisko 4 tys. mkw. Zasiądzie na nich 15 tys. osób. Projekt zakłada dwa warianty lokalizacji płyt boiska głównego i treningowego oraz trybun. Oba przewidują maksymalne zmniejszenie odległości pomiędzy płytą boiska a trybunami. Przy takim rozwiązaniu za trybuną wschodnią będzie mogło powstać boisko treningowe.

  • Wariant I zakłada wyburzenie trybuny zachodniej wraz z całym budynkiem oraz trybuny wschodniej.
  • Wariant II przewiduje maksymalne przesunięcie płyty boiska wraz ze wszystkimi istniejącymi instalacjami w kierunku trybuny zachodniej. Trybuna wschodnia zostałaby wyburzona, powstałyby nowe trybuny: północna, wschodnia i południowa. W tę ostatnią wkomponowany ma być istniejący budynek, który obecnie spełnia rolę zaplecza dla piłkarzy.

Wszystkie trybuny będą w pełni zadaszone. Stadion zostanie wyposażony w nowy system oświetlenia oraz  ze względu na zadaszenie niezależny system oświetlenia awaryjnego.

Na poziomie zerowym zaprojektowano szatnie dla zawodników oraz zaplecze dla trenerów i sędziów. Pomiędzy wyjściami przewidziano strefę kontaktów mediów z zawodnikami po meczu. Na najniższym poziomie znajdą się również gabinety odnowy biologicznej oraz zaplecze magazynowo-techniczne. Zawodnicy do szatni dostawać się będą z boku stadionu zadaszonym i ogrodzonym wejściem, pod które podjechać będą mogły też autokary. Dla osób zmotoryzowanych zaplanowano parkingi. Wjazd dla przyjezdnych będzie odbywał się od strony ul. 7 Czerwca. Tam też przygotowane będą osobne kasy, sklep, depozyt oraz pomieszczenia ochrony i parking dla 11 autokarów. Cały obiekt będzie monitorowany, co da możliwość identyfikacji wszystkich kibiców. Dla fanów piłki nożnej, którzy będą przyjeżdżać do Płocka, zaplanowano bezpieczny, odizolowany i bezkolizyjny dostęp z parkingu do trybuny południowo-zachodniej. Powstaną też nowe obiekty gastronomiczne i handlowe.
Koncepcja przebudowy została tak przygotowana, aby możliwe było rozłożenie inwestycji na etapy. Określono też koszty projektu w zależności od wariantu, który będzie realizowany: wariant I – 98 mln 531 tys. zł; wariant II – 99 mln 950 tys. zł.
Kolejnym krokiem – po wyborze koncepcji – będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej