W Otwocku przy ul. Orlej powstanie nowe targowisko. Zamiast starych pawilonów – budynek w stylu świdermajer

2024-01-17 9:18

Targowisko przy ul. Orlej w Otwocku przejdzie modernizację. W miejscu zaniedbanych pawilonów w pobliżu dworca kolejowego powstanie nowy „biały bazarek” w formie imponującego budynku w stylu świdermajer (nadświdrzańskim). Zobacz wizualizacje projektu pracowni PAKA.Archi.

Spis treści

  1. Targowisko w Otwocku przy ul. Orlej przejdzie przemianę
  2. Czym jest styl nadświdrzański, czyli świdermajer?

Targowisko w Otwocku przy ul. Orlej przejdzie przemianę

Dziś targowisko przy ul. Orlej w Otwocku raczej nie zachwyca wyglądem – na betonowo-asfaltowym placu stoją trzydziestoletnie, zaniedbane pawilony. A mowa o miejscu reprezentacyjnym, bo położonym nieopodal stacji kolejowej Otwock. Dla wielu podróżnych przybywających do miasta bazarek to jedna z pierwszych rzeczy, które widzą.

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Miasto zapowiada jednak ogromną zmianę w tym miejscu. Pawilony znikną, a ich miejsce zajmie zupełnie nowy „biały bazarek” – duży budynek w stylu nadświdrzańskim (świdermajer), z którego podwarszawski Otwock słynie. Obiekt będzie pełnił funkcje handlowe, zapewniając zarazem bardziej dogodne warunki do robienia zakupów. Na czas przebudowy kupcom zapewniona zostanie nowa, tymczasowa lokalizacja do handlu.

Co więcej, zmieni się też ulica Orla oraz sam plac – pojawi się nowa nawierzchnia z jasnych płyt, mała architektura (m.in. ławki, oświetlenie) i dużo zieleni, w tym owalne rabaty i drzewa. W planach jest także remont parkingu i chodników w pobliżu. Przestrzeń stanie się bardziej estetyczna i zachęcająca do odwiedzin.

Prace projektowe mają ruszyć w 2024 r. Za projekt metamorfozy tego miejsca odpowiada pracownia PAKA.ARCHI, a koszt inwestycji to według zapowiedzi ok. 8 mln zł. Jednocześnie warto dodać, że w budżecie miasta na 2024 r. zarezerwowano na ten cel 15 mln zł.

Czym jest styl nadświdrzański, czyli świdermajer?

Styl nadświdrzański, zwany też niekiedy świdermajerem, narodził się na przełomie XIX i XX w. Jego twórcą był mieszkający w osadzie nad rzeką Świder Michał Elwiro Andriolli. Styl nadświdrzański łączy w sobie elementy drewnianej architektury szwajcarskiej tamtego okresu oraz tradycyjnej architektury Mazowsza, ale widać w nim także inspiracje m.in. daczami. Styl świdermajer charakteryzuje dekoracyjność – jego wyróżnikiem są zwłaszcza ażurowe zdobienia ganków i werand oraz spiczaste zwieńczenia dachów.

Dziś styl świdermajer kojarzy się przede wszystkim z Otwockiem, jednak tego typu obiekty powstawały także w innych miejscowościach położonych wzdłuż tzw. linii otwockiej. Ta unikalna na skalę światową architektura dziś jest ceniona, a budynki w stylu nadświdrzańskim nieraz przechodzą widowiskowe renowacje i zyskują nowe funkcje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej