W Myszkowie otwarto nowy wiadukt nad linią kolejową Warszawa Zachodnia - Katowice

2023-12-27 11:14
Nowy wiadukt nad linia kolejową w Myszkowie
Autor: PKP PLK Nad linią kolejową nr 1 Warszawa Zachodnia – Katowice w Myszkowie powstał nowy wiadukt.

Nad linią kolejową nr 1 Warszawa Zachodnia – Katowice w Myszkowie powstał nowy wiadukt. Obiekt usprawnił komunikację na ruchliwej drodze, łączącej miejscowości Żarki i Koziegłowy. To wspólna inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach warta 19 mln zł netto przy wsparciu funduszy unijnych.

Spis treści

  1. Nowy wiadukt kolejowy w Myszkowie gotowy
  2. Szybszy i bezpieczniejszy przejazd nad torami w Myszkowie
  3. Wiadukt w Myszkowie z unijnym dofinansowaniem

Nowy wiadukt kolejowy w Myszkowie gotowy

Nowy wiadukt na linia kolejową już został oddany kierowcom i rowerzystom. Powstał w Myszkowie Nowej Wsi nad odcinkiem linii kolejowej nr 1 Częstochowa – Zawiercie. Obiekt ma ponad 18 metrów długości i około 14 metrów szerokości. Zastąpił dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn przy ul. Koziegłowskiej.

Na wiadukcie są też chodnik i ścieżka rowerowa. Wykonawca przebudował również odcinek drogi wojewódzkiej łączącej Żarki i Koziegłowy (nr 789).

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Szybszy i bezpieczniejszy przejazd nad torami w Myszkowie

Efektem tej inwestycji jest wzrost bezpieczeństwa podróży koleją i sprawniejsza komunikacja w powiecie myszkowskim. Nowe rozwiązanie usprawnia komunikację drogową i skraca czas przejazdu na drugą stronę torów – bez konieczności oczekiwania na przejeździe kolejowo–drogowym.

Nowy wiadukt nad torami w Myszkowie Nowej Wsi
Autor: PKP PLK Nowy wiadukt nad torami w Myszkowie Nowej Wsi

Wiadukt w Myszkowie z unijnym dofinansowaniem

Zadanie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wykonawcą tej inwestycji była firma Nowak Mosty Sp. z o.o. Wartość tego zadania to ponad 19 mln zł netto, w tym udział PLK to 4,8 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej