W Jasionce na Podkarpaciu powstanie nowoczesny terminal multimodalny

2016-02-23 12:06
Terminal w Jasionce
Autor: AD ARCH Studio Terminal w Jasionce będzie integralną częścią infrastruktury Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Jeszcze w tym roku ruszy budowa inwestycji Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka. Nowy terminal stanie się integralną częścią infrastruktury Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Będzie to najnowocześniejsza jednostka operacyjna na Podkarpaciu, zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego.

Obiekt Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka powstanie na 2-hektarowej działce położonej przy drodze dojazdowej nr 869 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Terminal będzie miał powierzchnię 5310 m². Umożliwi sprawną obsługę lotniczych transportów towarowych, zarówno samolotów cargo w technologii jednostek ładunkowych ULD jak również tradycyjnych. Będzie spełniał niezbędne wymagania potrzebne do organizacji przeładunku towarów. Zakres usług obejmie obsługę wszystkich rodzajów przesyłek, w tym niebezpiecznych (DGR), wartościowych (VAL), z łatwo psującymi się produktami (PER) oraz o nietypowych gabarytach. Magazyn cargo będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. W obiekcie będą chłodnie i zamrażarki oraz specjalne wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych.

W przyszłości w obrębie terminala możliwy będzie przeładunek przesyłek na transport kolejowy. Również droga wojewódzka nr 869 Jasionka – Rudna Mała przy której powstanie Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka będzie rozbudowana tak, aby biegła równolegle do A4, łącząc węzeł Rzeszów Zachód i węzeł Jasionka. Umożliwi to łatwy i bezkolizyjny dojazd do lotniska z A4 i S19.
 
W budynku zaprojektowano również klimatyzowane pomieszczenia biurowe dla spedytorów, agencji i urzędów celnych. Inwestycja realizowana będzie zgodnie z programem aktywizacji terenów w okolicy lotnisk oraz projektem rozszerzenia usług na lotnisku w Rzeszowie. Rozpoczęcie budowy terminala planowane jest w I kwartale 2016, zaraz po wyłonieniu generalnego wykonawcy. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na IV kwartał 2016. Realizacja będzie finansowana z kapitału Grupy Waimea, obligacji korporacyjnych oraz kredytów bankowych. Projekt wykonała pracownia architektoniczna AD ARCH Studio. Aktualnie inwestor Waimea Holding S.A. rozpoczął rozmowy z Zarządem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w zakresie zapewnienia obsługi naziemnej Waimea Cargo Terminal.

Terminal w Jasionce
Autor: AD ARCH Studio Terminal multimodalny Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka o powierzchni 5310 m²
Terminal w Jasionce
Autor: AD ARCH Studio Terminal w Jasionce – Inwestorem jest Waimea Holding S.A., projekt architektoniczny wykonała pracownia AD ARCH Studio

Nazwa inwestycji: Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka
Lokalizacja: Jasionka k. Rzeszowa
Funkcja: terminal multimodalny
Inwestor: Waimea Holding S.A.
Projektant: AD ARCH Studio
Powierzchnia całkowita: 5310 m²
Rozpoczęcie budowy: I kwartał 2016
Zakończenie budowy: IV kwartał 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej