Tusk o CPK: lotnisko w Baranowie powstanie do 32 roku. Jaki nowy projekt rządu?

2024-06-26 14:10

CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie powstanie do 2032 roku - takę deklarację złożył premier Tusk podczas konferencji 26 czerwca. Zapowiedział też pilną modernizację lotniska Chopina, a także dalszy rozwój sieci lotnisk regionalnych. - W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa po to, żeby się łączyć w Baranowie - zapowiedział też premier Donald Tusk.

Spis treści

  1. CPK powstanie. Rząd zdecydował
  2. Koleje Dużych Prędkości - projekt "100 minut"
  3. Idea blisko lotnisko
  4. Warszawskie Okęcie będzie pilnie zmodernizowane

CPK powstanie. Rząd zdecydował

Jak poinformował szef rządu Donald Tusk na konferencji prasowej 26 czerwca, CPK w Baranowie powstanie, a pierwsze samoloty zostaną wpuszczone w 2032 roku. Ma być to najnowocześniejsze lotnisko w Europie.

Dodał też, że sam projekt jest w tej chwili w dokumentacji, na deskach projektantów i fizycznie niewiele się zdarzyło. A do tej pory CPK kosztowało 2,7 miliarda złotych. I jak ktoś słusznie zauważył, skrót CPK należałoby odczytać, może trochę złośliwie, jako centralne przewalanie kasy - mówił premier.

– Projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność – zapewnił Tusk. W nowoczesną i odpowiadającą wyzwaniom XXI wieku nie tylko komunikację. Będzie strukturą państwa polskiego. Zaznaczył też, że w tę inwestycję będzie włączona cała Polska.

Koleje Dużych Prędkości - projekt "100 minut"

- W naszym nowym projekcie koleje nie będą budowane od nowa po to, żeby się łączyć w Baranowie - powiedział premier.

- Polska stanie się jednym wielkim megalopolis, zobaczymy to za kilka lat. W ten projekt będą włączone wszystkie duże miasta w Polsce. Sieć kolejowa, którą proponujemy, jesteśmy w fazie przygotowań i finansowania, to będą koleje, które łączą największe miasta ze stolicą i między sobą. Gęsta sieć będzie obsługiwała realne potoki pasażerów, a nie ideologiczne wymysły - wskazał Tusk.

Początkiem tego projektu ma być tzw. projekt igrek, czyli Kolej Dużych Prędkości, łącząca Warszawę i Łódź z rozwidleniem w okolicy Sieradza na Poznań i Wrocław - zaznaczył premier.

A będą to koleje, które pojadą z prędkością 300 - 320 km/h.

- To będzie projekt 100 minut. Bo mniej więcej w tyle będzie można dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Dużo mniej niż 100 minut będzie nas kosztowała podróż między Warszawą a Łodzią. To kluczowe z punktu widzenia filozofii, jaką nasi poprzednicy zaprzepaścili. Polska liczy się w każdym miejscu, gdzie żyjemy, a nie tylko w centrum, zwłaszcza, że miało być ono w Baranowie - wskazał szef rządu.

Idea blisko lotnisko

- Nie sądzę, żeby ktoś z Krakowa, Szczecina, Wrocławia chciał najpierw jechać do Baranowa, żeby stamtąd odlecieć - wskazał premier. Naszym wielkim skarbem jest sieć nowoczesnych lotnisk regionalnych. Ich rozwój będzie dalej wspierany - dodał szef rządu.

Warszawskie Okęcie będzie pilnie zmodernizowane

Lotnisko Chopina w Warszawie będzie zmodernizowane, będzie lotniskiem przyszłości - zapewnił premier. Będzie działało na zasadach, które dopiero powstają. Okęcie jest wymarzonym miejscem, by pełnić rolę centrum komunikacji lotniczej XXI wieku - stwierdził Tusk.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej