Tunel pod Świną ma być gotowy w 2022, ale dla kierowców otwarty w 2023

2022-07-31 17:25
budowa tunelu pod Świną
Autor: PAP/Marcin Bielecki Tunel pod Świną ma rozwiązać problem komunikacyjny mieszkańców Świnoujścia i turystów

Tunel pod Świną będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na budowie tunelu pod cieśniną Świny trwają intensywne prace. Mają się one zakończyć do końca 2022, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku zaplanowane są odbiory techniczne. Kiedy otwarcie tunelu pod Świną dla kierowców?

Spis treści

 1. Tunel pod Świną - aktualności z budowy
 2. Kiedy pojedziemy tunelem pod Świną?
 3. Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 4. Film z budowy tunelu pod Świną
 5. Przebieg tunelu pod Świną
Chiński statek Da Chang. Przywiózł maszynę do wiercenia tunelu w Świnoujściu

Tunel pod Świną - aktualności z budowy

Przy budowie tunelu pod Świną trwają intensywne prace. W tej chwili wykonawca skupił się na wyjściach  ewakuacyjnych, co jest jednym z większych wyzwań przy budowie tuneli znajdujących się pod wodą. Dwa wyjścia musiały zostać wykonane metodą mrożenia.

Konstrukcja wyjścia bliżej wyspy Uznam, gdzie rozpoczyna się tunel, została zakończona, trwają prace mrożeniowe. Na ukończeniu jest drugie wyjście, bliżej wyspy Wolin.

Jednocześnie rozpoczęły się też roboty instalacyjne w tunelu, montowane są m.in. wsporniki do kabli oświetleniowych i systemów bezpieczeństwa. Na ukończeniu są też roboty drogowe na zewnątrz tunelu, finalizuje się też budowa centrum obsługi.

tunel Świnoujście budowa
Autor: PAP/Marcin Bielecki W tej chwili finalizowane sa prace przy budowie wyjść ewakuacyjnych tunelu pod Świną

Kiedy pojedziemy tunelem pod Świną?

Zgodnie z zapowiedziami tunelem pod Świną mieliśmy pojechać w 2022 roku. Wykonawca zaproponował jednak przesunięcie terminu realizacji tunelu. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami wszystkie prace mają się zakończyć do końca tego roku, a w pierwszych miesiącach 2023 zaplanowane są odbiory techniczne. Szacuje się, że dla kierowców otwarcie tunelu nastąpi w maju 2023 roku.

"W przyszłym roku o tej porze na pewno turyści i mieszkańcy nie będą już stali na promie czy czekali w kolejce. Całą szeroką drogą - to dwa pasy po 3,5 m i pobocze - będą mogli dojechać do Świnoujścia" - powiedział 29 lipca prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończyła pracę.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Więcej m.in. o technologii budowy tunelu pod Świną TUTAJ.

Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Film z budowy tunelu pod Świną

Przebieg tunelu pod Świną

 • Inwestycja rozpocznie się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Następnie, równoległe do tej ulicy planowana trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpi na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Następnie przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu następuje ok. 300 m przed skrzyżowaniem ul. Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic: Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej